Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy tudom egy testbe irányíto...

Hogy tudom egy testbe irányított erő kiszámítását?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy van egy 20 grammos fém test, 15 mm es henger. Ez benne van egy csőben ami időnként nagynyomású levegőt kap alulról, és a test kb 30 cm magasra emelkedik fel. Az érdekelne hogy ha a mozgásban lévő test útjába teszek egy másik fix testet akkor a kiindulási pontjától milyen távolságra van az a pont ahol a mozgásban lévő test a legnagyobb erőt fejti ki a másik testre? Remélem elég érthetően tudtam megfogalmazni.

2019. máj. 24. 10:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"az a pont ahol a mozgásban lévő test a legnagyobb erőt fejti ki a másik testre"

Mármint milyen módon fejt ki rá erőt? Első körben akkor, amikor összeérnek. A másik lehetőség, hogy a cső fala és a két tárgy között nem tud áramolni a levegő, vagyis a mozgó test felett megnő a nyomás. De ez esetben is akkor lesz a legnagyobb az erő, amikor a legmagasabban van, vagyis a legkisebb a két tárgy közötti térfogat, ilyenkor a legnagyobb ott a légnyomás.

2019. máj. 24. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, részletezném. A cső fala lyukas így a levegő áramlik ki be, nem keletkezik nyomás. Amit szeretnék tudni hogy van ez a cső, 40 cm hosszú,belső átmérője 16 mm a mozgó test átmérője 15 mm. Mikor levegőt kap alulról kb 30 cm magasra emelkedik, amire kíváncsi vagyok hogy a lendülete hol adná le a legnagyobb erőt. Pl, ha 10 cm magasra teszek egy papír lapot azt tegyük fel átszakítja, viszont ha egy ugyan olyan lapot teszek 25 cm akkor csak beleütközik de nem szakítja át. Így értem az erőt, pl hol lenne az a pont ahol a lehető legvastagabb papírt átszakítaná. Remélem érthetően írtam le.
2019. máj. 24. 11:40
 3/11 anonim ***** válasza:

"a lendülete hol adná le a legnagyobb erőt"

Maga az erő sok dologtól függ, és időben sem állandó, inkább mozgási energiát nézz, és akkor a mozgó test sebességétől függ, vagyis a legnagyobb sebesség kell neked.

Ha a légnyomás állandó a cső alján, ahol bejön a levegő, akkor elvben egyenletesen gyorsítja a testet. Viszont ha a cső oldalt lyukacsos, akkor ahogy egyre több lyukon szökik ki a levegő, egyre kisebb lesz a nyomás, a gyorsulás értéke pedig csökken.

A kérdés az, hogy a légnyomás hogyan függ a lyukak számától és méretétől, és ezzel fel lehet írni egy idealizált sebesség idő függvényt. Ehhez viszont kellene a lyukak távolsága, elrendezése, mérete stb. (Nehogy leírd, csak jeleztem, hogy mi mindentől függ a konkrét válasz.)

2019. máj. 24. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, viszont a levegő nyomása nem állandó, csak egy pillanatig van. Egy pillanatig kilő a levegő, a test elindul ennek hatására és kb 30 cm re emelkedik. A lyukak pedig alul és felül vannak oldalt bár gondolom így hogy csak egy pillanatig van nyomás így nagy jelentősége nem lehet. Lehet hogy rosszul gondolom de úgy vélem hogy valahol az első felében lehet ez a pont amit keresek (mármint az első 15 cm ben)mivel gondolom utána kezd el veszíteni a lendületéből. Jól gondolom?
2019. máj. 24. 13:28
 5/11 anonim ***** válasza:

Nyugodtan eltekinthetünk a csőtől, lyukacsosságtól és egyebektől. Arról van szó, hogy egy test egy pillanatban kap egy nagyobb (függőleges) erőhatást, ennek hatására mozgásba lendül, majd visszaesik. A kérdés pedig az, hol adja le a legnagyobb erőhatást (ha útjába kerül valami).


Erőtörvény. Egyenesvonalú mozgás. A test kezdetben nyugalomban van, kap egy löketet (F erő), gyorsul, majd a gravitáció hatására lassul, megáll és visszahullik gyorsulva. Ha elé kerül valami, a mozgási energiáját tudja átadni. Ebből következően ott a legnagyobb ez az erő, ahol a leggyorsabb a test. Ez vagy közvetlenül az indulási hely után van, vagy visszahulláskor a legalsó ponton. Gondolom, téged az előbbi érdekel. A gravitációhoz képest kicsi erő esetén ez rögtön az indulás után van, ha elég nagy az erő, akkor picit feljebb. Légmozgás esetén mondjuk úgy az indulás után 1 cm. Maximum.

2019. máj. 24. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen, nagyon jól megfogalmaztad, köszönöm erre gondoltam. Ezek szerint hiába emelkedik fel 30 cm magasra akkor is a legaljához közel a leggyorsabb. Végül is érthető, mivel ahogy elindul folyamatosan veszít a lendületéből amíg megáll és el nem indul lefelé a gravitáció hatására. Köszönöm még egyszer.
2019. máj. 24. 15:28
 7/11 anonim ***** válasza:

"A test kezdetben nyugalomban van, kap egy löketet (F erő), gyorsul, majd a gravitáció hatására lassul, megáll és visszahullik gyorsulva."

Ha egyszeri nyomás lökést kap, akkor igen, de ha a nyomás folyamatosan nyomja alulról, akkor nem. Én úgy értelmeztem, hogy 30 cm magasban "megáll", ott lebeg, amíg a nyomás megvan alatta.

A másik: "gyorsul, majd a gravitáció hatására lassul"

Ennek is lesz egy sebesség maximuma valahol a kettő között.

2019. máj. 24. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ez a témakör, amit most boncolgattok, lényegében fegyverek belső ballisztikája. Nem olyan egyszerű, amit eddig irtatok.
2019. máj. 27. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
De, olyan egyszerű. A megértése. A konkrét adatokkal való kiszámolása valóban sok munkát igényel.
2019. máj. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, viszont a témánál maradva. Hogy tudnám kiszámolni hogy ez a 20 grammos test milyen sebességgel kell hogy ütközzön egy 900 grammos testnek hogy az 10 mm-t megemelkedjen függőlegesen mozog minden.

Továbbá mennyire számít az hogy a testek ott ahol ütköznek milyen anyagból vannak? Jelenleg mindkét test alumínium, esetleg kellene rá egy keményebb réteg hogy a puhaság miatt ne vészen el erő, vagy ezt elenyésző?

2019. máj. 28. 14:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!