Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Itt valami nem világos: Ha...

Spectator kérdése:

Itt valami nem világos: Ha Csernobilben még évekig üzemelt 3 blokk, akkor azoknak a kezelőit mi védte meg?

Figyelt kérdés
A lakosságot több km. körzetben kitelepítették, a kezelők meg bent dolgoztak a "szomszédban".

2019. jún. 9. 18:18
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nagyrészt sugármentesítettek mindent és megszüntették a további sugárzás kibocsátását. DE, ettől függetlenül magasabb a háttérsugárzás, mint ami megengedett. Éppen ezért váltásokban dolgoznak kevesebb ideig, mint a megengedett és figyelik, hogy mekkora dózist kaptak eddig a dolgozók. Ha valaki többet kap a megengedettnél, az nem dolgozhat tovább.
2019. jún. 9. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
92%

A sugárzásoknak van egy áthatolóképessége ( megtalálod a wikipédián). Ha ennél messzebb vagy a sugárforrástól ( tehát nem kerül a levegőbe sem sugárzó anyag, gáz, por.. ) akkor honnan érne behatás?


Ha belegondolsz, egy működő atomreaktornál is pár méterre a reaktortól emberek dolgoznak évtizedekig és senkinek semmi baja.


A lakosságot azért kellett kitelepíteni, mert a robbanás után a kikerült több tonna radioaktív anyag nagy területen szóródott szét/hullott ki. Egy erőműépületet viszonylag hamar lehet mentesíteni, egy 30 km-s sugarú kört már kicsit problémásabb.

2019. jún. 9. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
87%

A kiszóródás során a radioaktív por tett radioaktívvá mindent, ahová lerakódott, és ahonnan nem sikerült leszedni.

A többi reaktor kezelőcsarnokába nem került por, mert azok gépileg szellőztetett zárt terek.

A betont, aszfaltot (oda-vissza út) lehet mentesíteni lemosással. (A talajt, földet nem lehet, ezért kellett a lakosságot kitelepíteni.) A szállító gépjárművek szellőzőlevegője szűrhető.

2019. jún. 9. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
90%

Van itt több szempont:

Egyrészt a sugárveszélyes munkakörben dolgozókra 20x akkora a dóziskorlát, mint a civil lakosságra. Az sem mindegy, hogy heti 40 órát töltesz magasabb sugárzású környezetben vagy heti 168-at.

A másik, hogy a "zónában", ha csak az (enyhén) megemelkedett háttérsugárzást nézed akár lehetne is élni, de a helyben termelt élelmiszer nem ehető, a helyi kút vize valószínűleg nem iható. Ezen kívül vannak a környezetben nagyon apró (mikrométer nagyságrendű), de nagyon aktív részecskék (pl. közvetlenül a reaktorból származó fűtőelem-darabkák) amivel való érintkezés, azok belégzése, lenyelése komoly egészségügyi kockázatot jelent.

Indokolt tehát az, hogy ne lakjon ott 100 000+ ember, nők, gyerekek, nyugdíjasok stb. akikre ez a környezet kockázatot jelenthet. Semmi ok viszont attól félni, hogy mondjuk bemész dolgozni busszal az atomerőműbe, ahol egyébként is szigorú sugárvédelmi felügyelet alatt állsz, lehúzod ott a 8 órádat, lezuhanyzol, hazamész.

2019. jún. 10. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!