Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Akkor mi is pontosan a determi...

Akkor mi is pontosan a determináns definiciója?

Figyelt kérdés

Bármilyen determinánst ki tudok számolni (kifejtési szabállyal pl), csak belekavarodtam a definícióba.

Mit is jelent az? Az összes lehetséges módon kiválasztok minden oszlopból 1 elemet, melyeket összeszorzok egymással és ezeket a tényezőket összeadom/kivonom? És az előjelet mi határozza meg?



2019. jún. 20. 16:57
 1/8 anonim ***** válasza:
A korrekt defínició tényleg eléggé komplikált, permutáción alapuló összeg. Hacsak nem matek szakon tanulsz, vagy matematikai szoftverfejlesztéssel foglalkozol, akkor ne ásd magad bele. Az alkalmazásokban a kiszámításon van a hangsúly, az igényesebb szoftverekben meg külön algoritmus van rá.
2019. jún. 20. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 dq ***** válasza:

Úgy választasz ki minden oszlopból 1 elemet, hogy minden sorban, és minden oszlopban pontosan egy elem álljon.


Ezeket ez elemeket összeszorzod, majd a szorzatokat adod össze valamilyen előjellel.


Az előjel pedig annak a paritása, ahány darab sorcserével lehet a kiválasztott elemeket a főátlóba vinni. (ez a szám nem egyértelmű, de a paritása az)

2019. jún. 20. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
tudom addig permutálni a mátrixot, hogy egy ilyen választást a főátlóba vigyek?
2019. jún. 21. 08:44
 4/8 dq ***** válasza:

Az első oszlopban van valahol egy kiválasztott elem, azt a sort kicseréled az első sorral, és az így legfelülre kerül.


Második, harmadik, stb oszlopokra ugyanígy.

2019. jún. 21. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Geometriailag egy nxn-es mátrix determinánsa a sorvektorai által kifeszített n-dimenziós paralelepipedon előjeles térfogata.


Ha a determináns nulla, akkor ez a térfogat is nulla, azaz a mátrix levetíti a n dimenziós teret egy (n-k)-dimenziós térre, ahol k a lineárisan összefüggő sorvektorok száma. Mivel vetítésnél több vektort képezünk le egy vektorra, nyilván nincsen inverz mátrix.

A permutációs definíció alapján ezt nem könnyű belátni.


A permutációs definíció sajnos mind a megértéshez, mind a determináns konkrét kiszámításához alkalmatlan...


Nem tudom, milyen szinten érdekel a téma, de lehet érdemes lenne utánanézned a 2 vektor között értelmezett külső szorzatnak (exterior product). Miután megértetted, hogyan adja ki a determinánst a külső szorzat, könnyű belátni a permutáción alapuló definíciót is.

2019. jún. 22. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
68%
#5 Jó a meglátás. A sorvektor helyett viszont lehet tekinteni az oszlopvektort is.
2019. jún. 22. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Tom Benko ***** válasza:

Ezért érdemes néhány másik tételt is megtanulni a definícióhoz.


- A determináns értéke nem változik transzponáláskor.

- A determináns nem változik, ha valamely sorához egy másik sor többszörösét hozzáadjuk.

- Ha a főátló alatt minden elem 0, akkor a determináns egyenlő a főátlóban lévő elemek szorzatával.


Innen kezdve én nem tökölnék a kiszámítással...

2019. jún. 24. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
igen, tényleg csak a definició izgatta a fantáziám, de úgy gondolom felfogtam :)
2019. jún. 24. 19:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!