Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ezzel lehetséges lenne egy...

Ezzel lehetséges lenne egy nukleáris autó létrehozása?

Figyelt kérdés

[link]


Ahogy a videóból is látszik, a 60as években már volt terv egy atomenergiával működő autó készítésére. A gond akkor a reaktor mérete volt, ami az utastér megfelelő sugárzásvédelmét nem tette volna lehetővé. Azóta viszont sok idő eltelt és a Nasa új minireaktort fejleszt:


[link]


Ha elkészül, lehetőségünk lenne újragondolni a közlekedést. Lehetnének nukleáris buszok, vonatok és akár autók is, amikben 10 évente csak egyszer kéne cserélni az üzemanyagot és a környezetet se szennyeznék.



2019. júl. 24. 11:36
1 2
 1/16 Wadmalac ***** válasza:
91%

Lehetne.

De esély sincs rá.

Még egyelőre az űreszközökben is problémás a nukleáris energiaforrás használata, a nukleáris eszközök Föld körüli pályára juttatását is nemzetközi egyezmények tiltják, a ritka kivételek, pl. a Curiosity esetén is a nagy világszintű tiltakozás majdnem megakadályozta az egész projektet.


Nézd, a Zöldek még azokat a reaktorokat is ki akarják lőni, amik már megvannak, és hidd el, egy Paks sokkal de sokkal biztonságosabb, mint bármilyen tömegközlekedési alkalmazás.

Tökéletes védelem nincs.

A NASA eszköze id elég biztonságos ahhoz, hogy egyszer átkeljen a légkörön felfelé, esetlegesen visszaessen és egyben is maradjon, hogy a sugárvédelem betartásával el lehessen takarítani.

De ahhoz, hogy autókban, nagy tömegben, napi szinten furikázzon közöttünk, nem.


A másik a nukleáris hulladékkezelés nagyon magas költsége.

Lehet, hogy az az autó eljárna 10 évig a mondjuk félkilós hasadóanyagával, de utána az üzemanyagcelláját szakaszerűen hulladékként tárolni valószínűleg drágább lenne, mint az autó.

Nem mellesleg valószínűleg a NASA reaktorfejlesztési költségéből, tehát mondjuk elkészülő egyetlen reaktor árából meg lehetne venni 300 db Tesla Model 3-at, ha nem többet.



Megvan már a rendszer a nukleáris áramtermelésre, az elektromos személyi közlekedésre is egyre jobban, úgyhogy nincs igazán értelme a hasadóanyagot kihozni az utcákra.


Szóval

-nem lenne elég biztonságos

-mocskos drága lenne

-mocskos drága lenne a hulladékkezelése

-környezetvédők úgysem engednék


Várjuk meg türelmesen a szép tiszta He3 fúziót. Az már döfi lenne.

De ha lesz is, azt, hogy személyautók ezzel menjenek, attól tartok, mi már nem éljük meg.

2019. júl. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
89%

Koncentrált atomenergia ami éjszaka is termel áramot, hogy lehessen tölteni az autókat (napelem ezért szívás éjszaka többek között, ha nincs tárolás)


Ennél nincs értelmesebb megoldás.

2019. júl. 24. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Wadmalac ***** válasza:
90%

Ja, még egy dolog.

A NASA mini reaktora elég lesz ahhoz, hogy egy űreszköz eelktromos berendezéseit meghajtsa nagyon hosszú ideig.


De a teljesítménymutató már más téma.


Egy Tesla Model S P100D 386 kW-os teljesítménnyel rendelkezik.


Ez a NASA reaktor meg mondjuk (most csak tippelek, mert nem volt időm végignézni a videót) legjobb esetben is csak 1-2 kW-os.


Az a baj, hogy amint egy energiatermelő rendszert elkezdesz "miniatürizálni", a hatásfoka drasztikusan romlik.


Ez meg a nagy atomerőműveknek egy nagyon-nagyon miniatürizált "makettje".


A másik az energiasűrűség, teljesítmény viszony.

Egy járati csuklósbusz folyamatos atomerőművel hajtásához szerintem olyan hasadóanyag-töltet kéne, mint egy kisebb atombombához. Gondold, el mondjuk 10 éven át elosztva akarod kivenni azt az energiamennyiséget, ami egy atombomba esetén tizedmásodperc alatt szabadul fel együtt.

Tíz évre, mondjuk napi 8 óra működésre szétosztva az nem is olyan nagy teljesítmény.


Szerintem ha egy járati dízel busz tízévnyi gázolajának összes hőenergiája egy tizedmásodperc alatt szabadulna fel, tarolna olyat, mint a hiroshimai bomba. Sőt valószínűleg nagyobbat.


Xar a teljesítmény, na.

2019. júl. 24. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Nemigen lenne befektető. Túl veszélyes. Az elektromos, ill hibrid hajtások amúgy is elég jók.
2019. júl. 24. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 sadam87 ***** válasza:
100%

Wadmalac hozzászólását egészíteném ki kicsit.

"Ez a NASA reaktor meg mondjuk (most csak tippelek, mert nem volt időm végignézni a videót) legjobb esetben is csak 1-2 kW-os."

1-10 kW közé tervezik a wikipédia honlap alapján (elektromos teljesítményről van szó). Még a 10 kW sem túl acélos, de cserébe a prototípusa ennek a variánsnak 1500 kg tömegű. Az egy autóba egy kicsit sok. (Az 1 kW-os prototípus tömege 134 kg.)

[link]

[link]

[link]

Én nem a Teslához hasonlítanám, de (gyorsan utánanéztem) még a kis Polszkiban is 17-kW-os motor volt.

2019. júl. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Ha nukleáris energia, akkor a H3 lesz a megoldást. Fúziós elven. Csak még buták vagyunk hozzá, meg a holdról kell bányászni
2019. júl. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Hélium-3* bocsánat, He-3
2019. júl. 24. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Én nem a Teslához hasonlítanám, de (gyorsan utánanéztem) még a kis Polszkiban is 17-kW-os motor volt."

Egen, erőviszony szempontból reálisabb összevetés a kispók, csak gondoltam, ha már a jobb alternatívát propagáljuk, legyen a példa elektromos.

Oké, a Model S valóban extrém teljesítmény. :)


Amúgy mitől lettem így lepontozva?

Ellenérvek merre vannak? (tudom, nem te voltál, ennyire már ismerjük egymást itt :)).

2019. júl. 24. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Wadmalac ***** válasza:
100%
Ja ok semmi, látom megy azért felfelé az a %.
2019. júl. 24. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Szirty ***** válasza:
100%

Ha a technológia lehetővé tenni, akkor is nehéz lenne elfogadható szintre szorítani két biztonsági kockázatot.


Az egyik, hogy baleset esetén ne történhessen szennyezés, a másik hogy a mindenhez értő otthon bütykölők ne okozhassanak komoly katasztrófát ami miatt a fél utca nagy dózist kap.

(nehyogymá' félmilláért cseréljen a szerviz egy tömítést, majd én megcsinálom youtube videók alapján)...

2019. júl. 24. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!