Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Őskorban és az ókorban is...

Őskorban és az ókorban is volt ennyi féle betegség, vagy nagyrészük a maiaknak újkeletű?

Figyelt kérdés

Pl. egy Neandervölgyinek, vagy Egyiptominak mik lehettek a bajai? A középkorban a túlzsúfolt városok és a higiénia hiánya miatt volt a sok probléma.


Egyiptomiakról annyit olvastam régen, hogy a foghullás az gyakori volt, mert durvára őrült búzából készült kenyeret ettek.


2019. aug. 5. 12:05
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
78%

Volt akkor is ennyi nyavalya. Csak nagy részét nem ismerték, azt hitték, rontás, rossz szellemek, isteni büntetés vitte el a szerencsétlen pácienst.


Biztos vannak igazi "újkori" betegségek is, de stabilan megmondani, mi az, ami biztos nem volt régen, nem tudom, lehetséges-e.

2019. aug. 5. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
81%

A betegségek nagy része valószínűleg akkor is megvolt, pl. vesekő, visszér, elfertőződött sebek, aranyér, köszvény, sérv, szív- és keringési betegések, vírusos és bakteriális fertőzések, szülési komplikációk, gyermekágyi láz, stb. Átlag élettartamtól függően izületi problémák, prosztata duzzanat, ...

Ami talán (?) kevésbé lehetett jellemző, az pl. a különféle túlérzékenységek, allergiák, elhízás (és szövődményei),..

2019. aug. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
65%

Meg az öregkori betegségek is jóval ritkábbak lehettek.

(mert akkor nem éltek olyan sokan hosszú életet)

2019. aug. 5. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
55%

Harari professzor könyvében olvastam, hogy akkor romlott sokat az emberek életminősége / egészségi állapota, amikor átálltunk a vadászásról és gyűjtögetésről a mezőgazdaságra.


Tehát egy vadászó-gyűjtögető embernek napi 4-5-6 óra volt beszerezni az élelmet, a nap többi részében szórakoztak, történeteket meséltek, gyerekekkel játszottak, a fa szelleméhez imádkoztak, akármi. Reggel evett mondjuk bogyókat, délben vadnyulat hagymával, este meg valami egészen mást.


A mezőgazdaságban dolgozó ember robotolt egész nap a földeken, és mozgásszervi betegségekkel küzdött emiatt (ezt csontvázakon meg is állapították). A táplálkozása egyáltalán nem volt változatos. Az éghajlattól függően termeltek rizst, krumplit, vagy búzát, és az volt minden nap a menü. Ha aszály volt, akkor meg éheztek, nem álltak tovább új helyet keresni.


---


Ami gyakori volt, az a csecsemőhalandóság. De ha túlélted az első pár kritikus élvet, akkor elélhettél 60, vagy akár 80 éves korig is.


A fertőzésekkel kapcsolatban helyesen állapítod meg egyébként, hogy a városok voltak a melegágyaik.


A manapság "népszerű" betegségek részben a picit magasabb várható élettartam, részben a rossz szokásaink miatt van. Gondolok itt a mai táplálkozási szokásokra, a stresszes életmódra, mozgáshiányra, a szoláriumozásra...

Bár cserébe meg mondjuk egy elfertőződött sebbe belehalhattál régen...

2019. aug. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
71%

A halászó - vadászó életmódnak is volt hátránya, mégpedig az, hogy gyakoriak voltak a koplalások, a földművelés már azért sokkal biztonságosabb.

Aztán meg a hatalmas területigény, amely csak egy darabig volt tartható, mindig ez a gond, a túlnépesedés. Egy nagyobb indiáncsaládnak szüksége volt akkora területre, mint az alföld, így gyakran összezördültek a szomszédsággal, amikor túlszaporodtak.

Mezőgazdasághoz már nem szükséges nagy terület, mert az élelmet termelve kisebb is elég és felesleg is marad, amit raktározni lehet, vagy eladni.

A kérdésre válaszolva, igen régen minden bizonnyal több betegség volt.

Mára elég sok már szinte megszűnőben van, Európában feltétlenül, itt is volt lepra, malária és hasonlók.

De talán a pestis a legjobb példa, már ha igaz ez a magyarázat, amit én elfogadok, mert logikusan hangzik.

Szóval három nagy pestisjárvány volt Európában és bár mindhárom szörnyű volt, hatásukban, erejükben csökkenő tendenciát mutattak. Az elmélet szerint azért szűntek meg ezek a járványok, mert olyan borzasztóak voltak, hogy akik hajlamosak voltak a pestisre, azok meghaltak csupán azok maradtak életben, akik akár kis mértékben is ellenállóak voltak ellene, talán valamilyen mutáció következtében és ezek utódai vagyunk mi, akik már valamivel jobban védettebbek vagyunk a pestis ellen, mint a középkor embereinek a többsége.

Ezt az elméletet támasztja az is alá, hogy a fehér ember a felfedezések korában, illetve a gyarmatosítás kezdetekor széthurcolva a szokásos, de számára már részben megszokott betegségeit, mekkora pusztítást hozott azokra a népekre, akik semennyire nem voltak védettek azokra a betegségekre és hullottak tőlük, mint ősszel a legyek, tehát a folyamat létezik.

Sok olyan betegség elképzelhető, amelyekkel szemben a mai emberiség teljesen immúnissá változott az idők folyamán, így azok meg is szűntek.

A többit mások elmondták, bár annyit mégis hozzáfűznék, hogy az is kérdés, hogy betegség volt e több, vagy beteg ember, mert az utóbbi dologban én a régi korok embereit általánosságban egészségesebbnek gondolom, leszámítva persze a háborúk maradandó emlékeit.

Egyrészt a nagyobb fizikai igénybevétel, ami szinte mindenhez kellett, adott egy olyan erőnlétet, amivel mi kevésbé rendelkezünk, másrészt meg akiknek gyengébb volt az immunrendszerük, azok viszonylag gyorsan távozhattak az élők sorából, lévén a halálos betegségek sokkal gyakoribban voltak, hatékony kezelés hiányában, így a megmaradtak bizonyára erősebbek, ellenállóbbak voltak, ha minden komoly terápia nélkül kilábaltak ezekből, vagy meg sem kapták azokat.

2019. aug. 6. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Rákot már kimutattak ősemberben is, de amúgy mindenféle állatban is, dinóknak is volt.

Na meg növényeknél is előfordul.

Régebben sokkal több féle betegség pusztította az embereket, mint ma - de CSAKIS azért, mivel ma már jobban védekezünk ezek ellen! Oltásokkal pl.

2019. aug. 12. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!