Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hol mondhatom, hogy előttem...

Kárpáti Endre kérdése:

Hol mondhatom, hogy előttem van észak, mögöttem van észak, és tőlem jobbra is és balra is észak van?

Figyelt kérdés
Ne azt mondd, kérlek, hogy mindenhol, csak nem igaz!

2019. aug. 26. 15:38
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
91%

Nyilván a déli sarkon.


Mivel minden hosszúságú kör átmegy a déli és északi sarkon is, így bármerre indulsz el, az északi sark felé fogsz menni, tehát északra.

2019. aug. 26. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
83%
Gondolom a Déli sark legdélebbi pontján.
2019. aug. 26. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim válasza:
15%
En mindig a nap jarasabol tudom. Jobb oldalt van kelet bal kezednel nyugat. Nyilvan ha jol alsz akkor eloted lesz eszak mogotted del
2019. aug. 26. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 qkker1 ***** válasza:
100%
A déli sarkponton.
2019. aug. 26. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 qkker1 ***** válasza:
84%

"En mindig a nap jarasabol tudom. Jobb oldalt van kelet bal kezednel nyugat. Nyilvan ha jol alsz akkor eloted lesz eszak mogotted del"


Szövegértésből megbuktál! A kérdés az, hogy hol mondhatja azt, hogy tőle nézve minden irányba észak van.

2019. aug. 26. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 dellfil ***** válasza:
87%

Az első válaszoló pontosan megválaszolta. Igen, a déli sarkponton állva elmondhatod, hogy minden földrajzi irányban észak van.

Persze lehet kötözködni, a terminológiába belekötni - például függőlegesen felfelé mutatva milyen a földrajzi irány - de felesleges, mert a kérdés nem erről szólt.

(Egyébként ez is kérdéses, mert lefelé mutatva szintén északi az irány ott. :)


dellfil

2019. aug. 26. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 qkker1 ***** válasza:

"Az első válaszoló pontosan megválaszolta. Igen, a déli sarkponton állva elmondhatod, hogy minden földrajzi irányban észak van."


A Déli sark, és a déli sarkpont között van néhány tíz kilométer!

2019. aug. 26. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 dellfil ***** válasza:
76%

"A Déli sark, és a déli sarkpont között..."

Nem. Ha nincs külön jelezve, a Déli-sark vagy Déli-pólus kifejezés a földrajzi értelemben vett Déli-pólust, azaz a Föld felületének legdélibb pontját jelöli, mely pontosan a Föld Északi-sarkának ellentétes oldalán van.

És:

1. "A Földrajzi Északi-sark ahol a Föld forgástengelye a felszínnel találkozik az északi félgömbön."

2. "Definíció szerint a földrajzi Déli-sark a Föld forgástengelyének a Föld felszínét metsző két metszéspontja közül az egyik (a másik metszéspontja az Északi-sark)."

És: "... van néhány tíz kilométer!"

Megint nem.

Amire gondolni tetszik az a pólusvándorlás. A nagyságrendje 1900-as év és a 2000-es év között néhányszor tíz méter(!).

Nem tévesztendő össze a pólusingadozással. Ugyanis a pólusingadozás egy kb. tíz méteres körön belül történik, de az ingadozás középpontja lassan elvándorol, azaz ha megvizsgáljuk a póluspályák közepes pólushelyzeteit, akkor azt tapasztaljuk, hogy ezek a közepes pólushelyek az idő függvényében folyamatosan eltolódnak. A jelenséget szekuláris pólusmozgásnak, vagy pólusvándorlásnak nevezzük.

Aki részleteiben is kíváncsi hogyan működik ez a dolog, javaslom nézze meg ezt:


[link]


dellfil

2019. aug. 27. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
68%

Persze, a déli sarkon, de ha a humor rovatban volna a kérdés, azt mondanám bárhol.

Ha ugyanis valaki jó sebesen a tengelye mentén elkezd pörögni, akkor egy másodpercen belül akár többször is mindene észak felé mutatna, az eleje, a hátulja, meg az oldalai is, na persze nem pont egyszerre, de ki veszi azt észre abban a nagy pörgésben, hát nem?

Na ugye!

:)

2019. aug. 27. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:

Hasonló játék.


A földgolyón állok valahol.

A mostani helyemről sétálok északra 2 km-t, elfordulok kelet felé, megyek 3 km-t, majd dél felé fordulok, megyek 2 km-t. Ezzel ugyanoda jutottam, ahonnan indultam.

Hol állok?

2019. aug. 27. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!