Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges az űrbe (súlytalans...

Lehetséges az űrbe (súlytalansági állapotba) levegő kifújással mozogni?

Figyelt kérdés
Nem nagy gyorsulást értek ezalatt hanem csak hogy egyáltalán lehetséges ez?Mert ahogy elképzeltem elvileg olyan a levegő bennünk mint egy rakétába az üzemanyag, kifújjuk és az erő hatására elmozdulunk.
2019. aug. 26. 23:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Így igaz, valóban elmozdulsz, lendületarányosan. Ha te vagy 60 kiló, és az általad kifújt levegő 0,6g, és azt mondjuk 10 m/s sebességgel fújod ki, akkor 0,6x10/60.000=0,0001 m/s sebességgel fogsz elmozdulni az ellenkező irányba.
2019. aug. 26. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm, ez egy hasznos válasz volt számomra. :)
2019. aug. 26. 23:33
 3/11 EagleHUN ***** válasza:

Csak megerősíteni tudom #1 -es válaszát.


Igen elmozdul bármi ha anyagot lök el magától.

(A fellépő anyagmozgással ellentétes irányban hat.)


Az erő (a szerzett lendület) a kilökött anyag tömegének és sebességének szorzata.


Ezt kell arányítanod a megmozgatni kívánt (maradék) anyaghoz.


Ezért jött ki számításból hogy nagyon nagyon kicsit ugyan de elmozdulnál ha kifújsz levegőt az űrben.


//

Ezért nem működne pl a lyukas űrhajós kesztyű = "vasember"megoldás.

Az hagyján hogy kontrollálhatatlan szivárgást okozna.

De olyan kis mértékben mozdítaná meg emberünk hogy előbb fogyna el a levegője minthogy elérjen bármit is vele.

(Nem túl nagy tömegű levegő van náluk, nem túl nagy a nyomáskülönbség a 0 -hoz képest. Mert ott kisebb nyomást használnak nem a földit!)

Plusz ha nem a tömegközéppontnál hat az erő akkor a tárgy/test pörögni kezd akár több tengely körül is.

//

2019. aug. 27. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy előttem leírták: igen.

Hátulütője az, ha egyszer kifújod, nincs mit belélegezni.

2019. aug. 27. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Én is szeretém leírni negyedjére, hogy igen.
2019. aug. 27. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Utolsó előtti válaszoló, nem feltétlen légüres térre értem, mondjuk az űrállomásra. :)
2019. aug. 27. 09:57
 7/11 Wadmalac ***** válasza:
77%

És ott is, légkörben is működik.

Falhoz közel jobban is, mert a reaktív rakétahajtáson kívül a légpárna-hatás is érvényesül.


De ha az űrállomás közepén lebegve maradsz, akkor nem ez a leghatékonyabb módszer, hogy elérd a falat. Ha csutak meztelen vagy, nincs jobb megoldás, de bármi más esetben jobban jársz egy ruhadarabod eldobásával a tervezett haladási irányoddal szemben.



Volt egyszer valami angol tudományos oldalon a kérdés, hogy el tudod-e fingani magad mondjuk a két méterre lévő falig.

Nos, működik. Csak egyrészt marha lassan, mondjuk egy jóízű babos lufi kb. 8 óra, míg falat érsz, másrészt közel sem lesz olyan tiszta hajtás, mint gravitációban, ugyanis súlyerő nélkül a beledben a gáz nem különül el a folyékony és szilárd résztől, így ez nem szokványos lufi lesz, hanem inkább a kifogyó csokis tejszínhabos habszifonhoz hasonlóan fogsz fújni.

2019. aug. 27. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Értem. :D
2019. aug. 27. 12:55
 9/11 anonim ***** válasza:
70%
Azért azt vegyük figyelembe, hogy légüres térben a kiáramló levegő a hangsebességhez közelít, szóval azért van némi impulzusa, bármennyire is kevés a tömege.
2019. aug. 27. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Van különbség, de szerintem nincs jelentősége. Ha valaki légüres térbe fújja ki a tüdejében lévő levegőt azért, hogy mozgásba jöjjön, akkor nem hiszem, hogy sok jelentősége lenne annak, hogy a tüdejéből 10 vagy 340 m/s sebességgel jön ki az a fél grammnyi levegő.
2019. aug. 27. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!