Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen késekkel nagyolható ki...

Milyen késekkel nagyolható ki a forgattyúcsap?

Figyelt kérdés

[link]



Volt már több kérdésem is ehhez a tengelyhez, most jutottam a műveleti sorrendterv készítéséhez.


Kérdésem az lenne most, hogy milyen szerszámokkal esztergálható meg legegyszerűbben a forgattyúcsap palástja és a forgattyúkarok belső oldalai?



Én elndololásom szerint 3 szerszámmal megoldható:


[link]


1. Széles Beszúró kés (6 jelű)

2. Jobbos sarokkés (5 jelő)

3. Balos sarokkés (5 jelű)


Kérem a linkelt ábrát tekintsétek úgy, hogy a darabon még van ráhagyása. A forgattyúcsap maraással van előmunkálva félig kerek- félig szögeletes az esztergálási műveletek elején. 2 mm ráhagyás van ekkor a darabon.


Legfőbb kérdésem, hogy szükség van-e beszúró késre, hogy ahhoz, hogy a 2 sarokkés bele tudjon kezdeni a csap hosszesztergálásába illetve hogy elférjen?


köszi



#szerszám #eszterga #forgattyúcsap nagyolás
2019. szept. 4. 16:52
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Szükség van a széles beszúróra. A beszúrókések olyan kialakításúak, hogy jól viselik a sugárirányú előtolást akkor is, ha az él teljes szélességében dolgoznak. Az oldalélű késekkel is lehet sugárirányban dolgozni a mellékéllel, síkesztergáláshoz használjuk is, de nem nagyon bírják, ha az anyagban, beszúrással kell fogást venniük. A mellékél szöge miatt jelentős oldalirányú erő hat rájuk, ráadásul nem lehet velük igazán mélyen beszúrni a lapka és a késszár kialakítása miatt.

Tehát az egyik jó megoldás az, hogy beszúrsz egy széles beszúró késsel úgy, hogy az oldalélű késekkel majd ott vehess fogást. Úgy kell megválasztani a beszúrás szélességét, hogy az oldalélű kések kényelmesen elférjenek benne, legyen hely arra is, hogy a gépi előtolás bekapcsolásakor meginduljon a kés.

Viszont szerintem szükséged lesz még legalább egy késre. A forgattyúcsap és a sonkák átmeneténél az R8 eléggé nagy rádiusz, biztos, hogy a kések sarokrádiusza ennél kisebb, így hát egy alakos késsel kell majd kimunkálnod a művelet végén. Sőt, annak elő is kellene nagyolni legalább egy-egy 8x45°-kal, hogy ne égesd el teljesen az alakos kést, mire végzel.

2019. szept. 4. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Ahogy #1 írja. Azt még meg kell jegyezni, hogy a késeknek elég nagy kinyúlás kell majd, így azokat alá kell támasztani. Ez a gyakorlatban elég körülményes tud lenni.


Másrészt ezt az egészet excentrikusan kell befogni az esztergagépbe. A rajzon bár ez nem látszik, kíváncsi lennék ehhez milyen bázist használsz. Na meg a kiegyensúlyozatlanságról és a hossz/átmérő viszonyról nem is beszélve, báb is kéne megtámasztásnak.

2019. szept. 4. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Köszi! A befogása: síktárcsa egyik végen, a másik végén pedig egy tárcsa van erősítve a tengelyvéghez, és abban van az eltolt központ. Köszörülésnél ugyenez. És igen ki is kell ellensúlyozni, azt már kiszámoltam, hogy hova és mennyi tömeg kell (nagy nehezen).


Ha érdekel esetleg privátban tudok küldni képet hasonló, ilyen excentrikus tengely köszörüléséről, ezzel a szerelet tárcsá megoldással..


Bábot egyébként hogy lehetne ehhez szerelni,, amikor a forgattyúcsapot munkálják? Azt hívják esetleg körhagyóbábnak ?? (mintha halottam volna ilyenről..)

2019. szept. 4. 20:25
 4/17 A kérdező kommentje:

Még egy utolsó kérdés:


[link]


Ha a rádiusznál ilyen megoldással hagynék rá az jó lehet?

Ebben az esetben a sonkák oldalát mivel lenne érdemes? Jó ide is a sarokkés? Kívülről vagy belülről lehetne ezzel dolgozni ?

2019. szept. 4. 20:50
 5/17 anonim ***** válasza:

Én marógépen nagyolnám elő a 130-as átmérőt 135 mm-es körüli nyolclapra és csak akkor ugranék neki késsel.

Mivel a kés kilógása túl nagy, így nagyon megfontolandó, a keresztszánra gyártani egy egyedi , keskeny késtartót, ami elfér a sonkák között. Akár a kéziszán forgózsámolyának helyére is felszerelhető egy ilyen.

Az oldalazást kívülről befelé balos-jobbos negatív váltólapkás 45 fokos késsel végezném.

Minimum 1,6-os rádiuszú késsel 2,5 - 3 mm-es fogásmélységgel oldalazni

2019. szept. 5. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2019. szept. 5. 16:40
 7/17 anonim válasza:

A rádiusznál a ráhagyás ami a második képen szerepel, az teljesen jó. Én igazából megpróbálnám egy beszúrókéssel megoldani a nagyját. Avval fel lehetne oldalazni a 2 homlokfelületet és a csapot is beszúrni több lépésben. A végén pedig profilkéssel rátenni a két rádiuszt. Ha cnc csinálja akkor nyilván profilkés nem kell. Mivel köszörülve lesz a végén, nem kell túl pontosan beszúrni, egy 5 tizedes ráhagyással teljesen ok.

Viszont a kést nagyon ki kell lógatni, tehát a beszúráshoz kellene valami egyedi kést faragni, de ez már részletkérdés.


Ami számomra így első ránézésre érdekesebb ebben a témában az a befogás. Ugye írtad hogy síktárcsában. Csak azt nem szabad elfelejteni, hogyha méretarányos a rajz, akkor az egyik pofát központig be kell tekerni. Tehát az azzal szomszédos pofák sokat nem fognak tartani. Ha megfigyeled a főtengelyköszörűkön se az a "klasszik" síktárcsa van, nem véletlenül. Tehát ezt érdemes még meggondolni.

2019. szept. 7. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Igen közben módosítottam is az elképzelést.. Szóval: mindkét végén van egy szerelt tárcsa, amely tartalmazza az eltolt központot, és így van felfogva mind esztergára, mind köszűre a darab, 2 csúcs közé. A menesztés pedig az egyik ilyen véglapra szerelt tárcsán keresztül van megoldva


A szegnyeregre egyébként lehet síktárcsát szerelni? Voltam bent 2 cégnél is, és mindkét helyen azt mondták, hogy elvileg lehet, de ők még nem használtak :\

2019. szept. 10. 10:08
 9/17 A kérdező kommentje:

Itt egy kép amit csináltam, egy hasonló típusú alkatrész köszörűn történő felfogásáról:


[link]

2019. szept. 10. 11:28
 10/17 anonim ***** válasza:

Két csúcs között esztergálni csak elvileg érdemes, de egy ilyen böszme alkatrész sosem csinálnék ezzel a módszerrel.

Nagyon bizonytalan a megmunkálás. Remegne folyamatosan az egész gép. Azt hiszem én felcsavaroznék egy eszterga tokmányt a síktárcsára és abban fognám meg. A síktárca pofáit nem is használnám.

2019. szept. 11. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!