Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történik az agyban amikor...

Mi történik az agyban amikor emlékezet kiesés miatt az alany nem emlékszik dolgokra? Mi játszódik le ilyenkor? Hová tűnnek az emlékek?

Figyelt kérdés

2019. szept. 19. 19:49
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Születésünktől mindenre emlékszik az agy, csak épp nem mindent tudunk előhívni, felidézni. Az emlék meg van, csak az agysejtek között megszakadt a kapcsolat, és nem megy át a jel. Úgy képzeld el, mint amikor elszakad a vezeték és emiatt leáll a mosógép, vagy a fúró, flex. A konnektorban van áram, a gép is jó, csak nem tud átmenni az áram a szakadt vezetéken. Persze az agy kicsit bonyolultabb, mint egy vezeték.
2019. szept. 19. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Aha. És miért nem akarja/ák, hogy ne emlékezzünk? Milyen volt a születés stb..
2019. szept. 19. 20:59
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

#1, Azért ez még dióhéjban sem így működik.


Nem igaz, hogy mindenre emlékszünk. Egyrészt az első három évre a legelfogadottabb elmélet szerint azért nem emlékszik senki, mert az agy ilyenkor jelentős szinaptikus átalakuláson megy át. Teljes idegpályák rendeződnek át, és az immunsejtek lecsipegetik a szinapszisokat amik nem kellenek a továbbiakban.


Másrészt azt követően SEM emlékszünk mindenre. Ez jóval bonyolultabb mint ahogy itt most le lehet írni... de az neurális hálózatok szinaptikus súlyokban történő tárolása és aktiválása a lényeg dióhéjban, erre még jön ráadásul a populációs kódolás is. Az emléket kódoló neuronok bizonyos konstellációját engramnak hívjuk. Ezek az engramok hosszú távon megerősödnek és gyengülnek, ám főleg alváskor a sharpwave oszcillációk alatt íródik be a hosszútávú memóriába az aznap megélt rengeteg szenzoros "káosz". Itt egy erős szűréssel kerül már raktározásra az infó.


Alvás nélkül nem is rögzülnek a hosszútávú emlékek. Ezeket a populációs kódokat egérben már lehet manipulálni chemogenetikával. Emlékeket lehet blokkolni, és akár beültetni is. (Pl egy adott dobozban féljen).


Tehát a lényeg, nem rögzít mindent az agy, hanem éjszaka alváskor konszolidálja, szűri, megerősíti az emlékeket. Az asszociációs memória pedig aktiválódik valamilyen hálózati bemenet hatására (pl eszedbe jut egy illatról egy 20 éve látott lány arca), ám hasonló memórianyomok kódolása összekeveredhet ha mondjuk 10 nagyon hasonló lánnyal randiztál akkoriban :) Ezért keverünk pl hasonló filmeket, történeteket. Öszzefolynak a hasonló kódok, és változóan aktiválódnak.


Ahogy a Google DeepMind neurháló is egy kutya szerű macskára 40% dog jelzőt fog rakni, 60% macskát pl.


...


Ez csak szemlélteti mennyire bonyolult az agy, de a kérdésre nem válasz.


Arra nagyon egyszerűen az a válasz, hogy az agykéreg, maga az öntudat a thalamuson keresztül van összekapcsolva (is is) a hippocampussal és a többi területtel. Ha például alszol, akkor a thalamus lekapcsolja a magasabb rendű területek felé áramló infót, és egyszerűen emlékezetkiesésed lesz éjjel. Sem az időre, sem másra nem fogsz emlékezni. Ájuláskor hasonló játszódik le.


...

Érdekes példa, hogy egy erősen bealtatózott, bedrogozott alvó egér nyitott szeme elé mintákat vetítesz, akkor az elsődleges látókérge feldolgozza az információt, csak nem küldi tovább, nem kap bemenetet sem.


[link]


Képalkotással kimutatható, hogy lát az alvó állat, csak nem dolgozza fel az infót magasabb szinten, és nem fog emlékezni sem rá.

2019. szept. 19. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Röviden a lényege: nem minden emlék rögzül hosszú távon, mert el sem jut a memóriáig.

Amelyik meg már ott van, azzal megszakadhat a kapcsolat, és akkor nem találod meg.

Vagy végleg ki is lehet törölni.

2019. szept. 20. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
#3 Wow. Neurobiológus vagy?
2019. szept. 20. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Inkább azt mondanám kutató :) Nem biológusként végeztem, cserébe értek a matekhoz meg a mesterséges neurális hálókhoz. Ez nagyon jól jön a kísérleti neurobiológia terén is. Főleg a kódolást próbáljuk megfejteni sejt szinten a kéregben, és visszastimulálni lézerrel az infót.


Nem a szakterületem a memória és a hippocampus, szóval az egy külön történet... és kb egy élet is kevés rá, annyira bonyolult.


Minél többet tudok meg az agyról, egyre inkább zsugorodik arányaiban a tudás :D nagyon ijesztő amúgy, de kihívás is.

2019. szept. 20. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!