Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyi a szabad esés végsebess...

Mennyi a szabad esés végsebessége? (Olyan választ szeretnék, amelyet kisebbek is értenek)

Figyelt kérdés
2019. nov. 7. 06:07
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
71%

A szabadon eső test alakjától, és a levegő sűrűségétől függ. (Feltételezve, hogy a szabadesés a földi légkörben történik.)

Gondolom észrevetted, hogy egy falevél gyorsabban esik, mint egy csapágygolyó.

Szemléletesen: A test akkor éri el a végsebességét, amikor a rá ható közegellenállási erő (ami a sebesség növelésével nagyobb lesz) és a nehézségi erő kiegyenlítődik.

2019. nov. 7. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
0%
Hát egy számot csak értenek kisebbek is.
2019. nov. 7. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
57%

Az elméleti végsebesség az a fénysebesség.

Nem lehet számot mondani, attól függ milyen közegben vagy, és milyen formája van a testnek. Egyszerüen szemléltetve nem mindegy, hogy egy ejtőernyővel ugrasz ki a gépből, vagy egy testsulyodnak megfelelő acél labdát dobál le. Ui nem mindegy, hogy van-e légkör, ha van milyen összetételű.

Nem lehet számot mondani, hogy ennyi és ennyi. Maximum egy becslést vagy tapasztalati számot, ami nagyjából igaz a Földön.

2019. nov. 7. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
57%
3# a sebességé igen de nem a szabadesésé. Ha a gravitációs törvényt nézed és csak a Földet és egy testet veszel figyelembe ami végtelen messziről gyorsul a kettő közti gravitáció által, valami 30km/s jön ki ha jól emlékszem. Persze a valóságban van légkör, meg végtelen sok égitest.
2019. nov. 7. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 Wadmalac ***** válasza:
82%

Na ja, "végtelen" szabadesési sebességhez kell egy fekete lyuk, ott szinte elérheti a fénysebességet a zuhanás sebessége. Annál gyorsabban meg ebben az univerzumban nem fog menni.


De tényleg szerintem most a helyes válasz az, hogy attól függ, mi esik hol. Mint ahogy az első is írta. A test légellenállása, a levegő sűrűsége, a nehézségi gyorsulás helyi értéke határozza meg.

Konkrétan itt a Földön, egy zuhanó ember esetén, mondjuk 10 km-nél alacsonyabban kipottyanva valahol 200 km/h körül van a "terminal velocity".

A 10 km alatt kitétel fontos, Baumgartner bácsi a sztratoszféra felső határáról indulva szerintem elérte a hangsebességet. Ritka levegő, kicsi légellenállás.

2019. nov. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
62%

"valami 30km/s jön ki ha jól emlékszem"

Én is csak fejből írom, de szerintem ez a naprendszerbeli aszteroidák jellemző belépési sebessége a földi légkörbe.

2019. nov. 7. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:
Köszi hogy ilyen sok választ adtatok. Láttam hogy sokan irtak olyat, hogy a légellenállás (vagy mi) től is függ ,de én ugy tanultam , hogy szabad esésnél csak a gravitációs erő hat. Ma délbe eszembe jutott és megkérdezetem a fizika tanárt és azt mondta hogy végtelen.
2019. nov. 7. 16:46
 8/27 anonim ***** válasza:
95%

A légellenállás elhagyható, ha vákuumban értendő a szabadesés.


"megkérdezetem a fizika tanárt és azt mondta hogy végtelen"

A fizika tanárod a klasszikus fizika szerint válaszolt, de ma már érdemes megemlíteni, hogy a relativisztikus fizika szerint egy gyorsuló tömeg felső sebességhatára a fénysebesség.

2019. nov. 7. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
17%

Ennyi ökörséget, mint ami ezalatt a kérdés alatt van nagyon rég olvastam ezen az oldalon, és ez nagyon nagy szó.

A lényeg, 1 mondatban: Based on wind resistance, for example, the terminal speed of a skydiver in a belly-to-earth (i.e., face down) free fall position is about 195 km/h

[link]

2019. nov. 7. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 Wadmalac ***** válasza:
66%

#9: A szűk látókörű embernek minden hülyeség, ami a látókörébe nem fér bele.

Csak ilyenkor véleménye saját magát minősíti.

2019. nov. 8. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!