Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges lenne olyan gépet...

Lehetséges lenne olyan gépet vagy eszközt készíteni aminek a segítségével lehetséges lenne állatokal kommunikálni?

Figyelt kérdés

Mivel ôk is kommunikálnak. Pl a macska nyávogással szól hozzánk. Egymás közt mondjuk nem így kommunikálnak. Na mindegy. Lehetséges lenne olyat gépet készíteni ami lefordítja mit mond, és amit én mondok azt meg neki fordítaná le.

Így én is érteném ôt és ô is engem.



2019. dec. 4. 10:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
62%

Nem lehetséges. Az állatok nem beszélnek. Jelezhetnek egymásnak pl. olyant, hogy valami veszély van. De ez nem egyenlő azzal, hogy vigyázz Jani, mert jön a vonat és elüt! Legfeljebb egy Jaj!-hoz lehetne hasonlítani.

Az összes „beszélgetés” ilyen.

Annyit tudunk, hogy egy állat ezt teszi ha éhes, azt, ha fél, amazt ha támadna és hasonlók. Mint a macska dorombolása. Úgy hisszük, akkor teszi, ha jól érzi magát. Alighanem így is van, de ha mi vissza tudnánk dorombolni, a macska nem tudná, hogy most mi jól érezzük magunkat.

Ha én azt mondom Jaj!, attól még a macsek nem fog körbenézni, mire kell vigyázni.

2019. dec. 4. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Tislerics Máté ***** válasza:
77%

Az állatok nemigen képesek olyan bonyolult kommunikációt használni mint az ember. Ezért a mondandója a legtöbb esetben az adott szituációtól függ. A macska pl.: nem használ külön nyávogást a hidegre és az éhségre. A gépnek ugyan úgy fel kéne ismerni a szituációt, ahogy az embernek szóval nem sok értelme lenne ilyet alkotni.


Delfineknél megfigyeltek nagyon sok eltérő kifejezési módot, és próbálják is a kutatók megérteni az összes ilyen hangjelzés értelmét, még akkor is ha több mindenre utalhatnak. A kutatások ígéretesek. Bizonyára majd képesek leszünk (akár valós időben) beszélni velük egy fordítógép segítségével.


Ezek nyilván delfinek, szóval nem atomfizikáról fogunk értekezni velük. Inkább melyik áramlat a kedvenced, meg hol vannak a legfinomabb halak stb...


https://www.youtube.com/watch?time_continue=830&v=CQ5dRyyHwf..

2019. dec. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Gugu Gabor ***** válasza:
68%
Egyrészt az állatok nem használnak olyan összetett komunikációt mint az ember, másrészt nagyon sokszor a testartás (farok fül bunda stb) árulja el hogy milyen állapotban is van az adott állatt. Szóval a macska nem csak nyávog , hanem a fej fül szem farok stb jelzéseiből lehet "vissza fejteni" hogy boldog kiváncsi stb.
2019. dec. 4. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
60%

Pl. a delfineknek mindnek van saját neve.

Ezt hogy fordítod le?

Ha pedig a fordító nem érti meg, akkor hogyan tolmácsolja neked?

2019. dec. 4. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
76%

Ahogy az embernél is, az állatoknál is a kommunikáció nagy része nonverbális. Nehéz lenne olyan gépet építeni, amelyik folyamatosan monitorozza az állat mozdulatait és aztán lefordítaná neked a jelentését. Fordítva pedig nem is igazán tudom, hogyan működhetne?


Most így elsőre olyasmit tudnék elképzelni, hogyha sokkal több ismerete lenne a tudománynak az emberi és a macskák agyának működéséről, akkor gép1 (macska agyába építve) monitorozná a macska gondolatait és gép2 (ember agyába építve), olyan elektromos impulzusokat adna az idegsejteknek, ami közvetíti a macska gondolatait. És fordítva. Ez jelenleg még elképzelhetetlen, mert számos nehézségbe ütközik, de a távoli jövőben ki tudja :D


A nyávogás egy figyelemfelkeltés, nem pedig egy mondat. Nem olyan, mint egy idegennyelv pl. francia vagy spanyol. Így nem is lehet "lefordítani". Ha a macskádnak visszanyávogsz, akkor ő sem mondatként értelmi azt. Legalábbis a mostani tudományos ismereteink szerint, a macskák számára nincs összetettebb jelentése annak, ha visszanyávogunk. :) És annak sem, ha ők nyávognak nekünk. Ez csupán egy figyelemfelkeltő eszköz.

Viszont, ha sokat beszélsz a macskádhoz, akkor ő tud értelmezni belőle szavakat, egyszerűbb mondatokat: pl. a nevét, ételek nevét, azt, hogy "nem szabad", "gyere ide" stb.

Illetve te is megtanulhatod az állati kommunikációt értelmezését.


[link]


Egyébként érdekes ötlet lenne egy olyan gép, amelyik monitorozza a kisállat állapotát, hogy mennyire éhes, fáradt, játékos és ez által működtetne rendszereket a lakásban pl. ha éhes a cica akkor kinyitja a kajás-tálka fedelét, ha fáradt akkor bekapcsolja az alvósmatrac fűtését stb.

2019. dec. 4. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Tislerics Máté ***** válasza:
75%
#4! A nevek ugyan úgy ahogy az embernél is fantázianevek. Nincs értelme annak hogy Béla! Béla és kész! Ez egy név. A delfinnél ez egy hang. Hosszú, rövid, ismétlődő, halkuló, stb hangokból rakják össze és így teszik egyedivé az adott nevet.
2019. dec. 4. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
40%
6-os! Béla-bél-belső rész (pl. szív), Éva jelentése élni, Margit jelentése gyöngy! Sok név eredete a homályba vész ugyan, de mindegyiknek volt/van jelentése.
2019. dec. 4. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
71%

Furcsa, hogy lényegét tekintve azonos tartalmú válaszok egyike durván le lett pontozva, a másik meg 100%-on áll (első és második).


Nem lehetséges, mert előbb gép nélkül kellene nekünk megismerni a kommunikációjukat és csak aztán lehet gépet szerkeszteni rá. Emberi nyelveket is csak úgy tudunk géppel (úgy ahogy) fordítani, hogy mindkét nyelv ismert.

Ha lennének pirézek, nincs az a masina, amelyik önmagától pirézre fordít, vagy pirézről.


A mi közeledésünk meg olyan lenne, mint földönkívüli találkozása, vagy két dimenzó találkozása a három dimenzióval. Ha elkészül a fordítóeszköz, vagy mi magunk tudunk kiadni hangokat, csak olyant tudnánk mondani nekik, amit meg is értenek. A gyere cicus, csinálok neked kirántott egeret a születésnapodra! nem működik. Az csak zaj lenne a macsesz számára. Nem lehet számára érthetővé tenni. Az egeret sem azért eszi meg, mert a mamája macska nyelven elmagyarázta nekik, hogy finom, hanem ezért mert genetikailag örökölte. Vagy tanulta, de csak úgy, hogy a mama elé tett egy döglöttet, amikor éhes volt.

2019. dec. 4. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Tislerics Máté ***** válasza:
#7! Az értelméről beszéltem, nem a jelentéséről. Amúgy az jogos, hogy nem fantázianevek. Van eredetük, csak ennek semmi köze a funkciójukhoz.
2019. dec. 4. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Aki magfelelően sok időt tölt állatok közt, de akár egy háziállat gondos gazdája is jól érti az "állatok nyelvét".

A saját kommunikációs szintjükön.

De amint sokan írták is, ez a kommunikáció nem fordyítható simán emberi beszédre és vissza sem, mert az állatok (többsége, ugorjuk át most a süketnéma jelbeszéddel szavakban kommunikálni képes főemlősöket) nem gondolkodnak szavakban, inkább érzelmekben, késztetésekben.


Nem kétlem, hogy létre lehet hozni majd oylan AI-t, ami képes lesz egy kutya, macska "mondanivalóját" a viselkedésének komplexéből (mert az állati kommunikációnak töredék része csak a hang) alapvető kifejezések formájában (éhes vagyok, ki akarok menni, mérges vagyok, szeretgetésre vágyok, figyelj már rám stb.).


De szerintem erre nincs nagy szükség.

Aki tett már le elkényeztetett házimacska elé az által nem kedvelt kaját, az pontosan tudja, a macska hogyan fejezi ki azt, hogy "te most szívatsz?"


:D

2019. dec. 4. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!