Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A szinusszal, illetve a...

A szinusszal, illetve a koszinusszal mit lehet kiszámolni?

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy:

sin = szög szembeni befogó/átfogó,

cos = szög melletti befogó/átfogó,

de ahogy próbáltam megkeresni, vagy rájönni, hogy az ebből kapott szám konkrétan mi, esetleg mire jó, nem sikerült.


Pl.:

Van egy derékszögű háromszögünk a = 5, b = 7, c = 9 (c = átfogó)

és van benne egy 40 fokos szög, ennek a szinusza(tegyük fel b szemközti befogó) =

= 7/9 = ~0.8, na most ez a 0.8 mit takar?


Bárhol próbáltam megnézni ennek a lényegét, mindig csak a kiszámítását írták le, de azt, hogy az ebből kapott érték mi célt szolgál, azt nem.



2020. jan. 14. 17:42
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Rendben, kiderült, hogy enyhén hülye vagyok a matekhoz, és sikerült 5 perc alatt kikövetkeztetnem, hogy mi a válasz a saját kérdésemre.
2020. jan. 14. 17:50
 2/11 anonim ***** válasza:
Általában ismeretlen hosszú oldalt szokás kiszámolni, ha van egy ismert alfa szöged és egy ismert oldal.
2020. jan. 14. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Az a gond, hogy egy lehetetlen példából indultál ki. Egyrészt a megadott oldalakkal nincs derékszögű háromszög (mivel a Pitagorasz-tétel nem teljesül), de még ha lenne is ilyen derékszögű háromszög, akkor sem lehetne a b oldallal szemközti szög 40°-os, mivel akkor az a oldalla szemközti szög 50°-os kellene, hogy legyen, már pedig azt tudjuk, hogy bármilyen háromszögben nagyobb oldallal szemközt nagyobb szög van.


Alapvetően a szinusz/koszinusz derékszögű háromszögek oldalait/szögeit hivatott kiszámolni. Például ha van egy derékszögű háromszögünk, melynek átfogója 5 cm hosszú, az egyik hegyesszöge 20°-os, akkor ennyi adatból a háromszög befogói meghatározhatóak (pontosan 5*sin(20°) cm és 5*cos(20°) cm hosszúak).


Erre az alapra építkezve meg lehet határozni a hegyesszögeken kívül az összeg szög szinuszát, koszinuszát, tangensét, ami aztán egy rakat módon felhasználható.

2020. jan. 14. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Honnan tudod a 40 fokot? Sehonnan! Ponthogy a szinus jó arra pl. hogy a szöget meghatározd. A 0.8-ból így becslőleg 50fok érték körüli szög fog kijönni.


Igazából ez az egész meg csak akkor van a való életben, ha valamit ki kell szerkeszteni és geometriai számítások kellenek. Aki nem műszaki vagy természettudományos irányba orientálódik tovább, az ezt nem fogja használni soha az életben.

2020. jan. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"sin = szög szembeni befogó/átfogó"

Vagyis két oldal aránya, az arány ismeretében pedig egyik oldalból könnyen kiszámolható a másik. Ha a három dologból (egy hegyesszög és bármely két oldal) kettőt ismerünk, számolható a harmadik. (Ha minden adatot ismersz, akkor persze hogy céltalan. :))

2020. jan. 15. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Wadmalac ***** válasza:
Lehet, hogy tévedek, de tudtommal mostanában a szögfüggvények tanításakor már nem nagyon mutatják be kiemelten a koordináta-rendszerben az origó körüli egység sugarú körön futó szöggel való szemléltetést, pedig szerintem azzal a legegyszerűbb megérteni a szögfüggvények értelmét és jelentőségét.
2020. jan. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A gyakorlati hasznát én például azzal szoktam bemutatni, hogy ha egy merőleges felületre esik be a napsugárzás, akkor durván 1 m2 felületre 1 kW a Nap sugárzó teljesítménye. De ha a beesési szög eltér a merőlegestől, akkor a hajlászög cosinusát kell venni. (Mondjuk ha merőleges akkor is, de akkor cos90 az pont egy :-))
2020. jan. 15. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"szerintem azzal a legegyszerűbb megérteni"

Ez nagy igazság. Meg még a nevezetes szögeknél az értékeket, az előjelet negyedenként, szóval, jobb, mint a svédcsepp. :)

2020. jan. 15. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"Mondjuk ha merőleges akkor is, de akkor cos90 az pont egy"


Meg a jegyed is. Amíg a középiskolai tanárok ezen a szinten vannak, addig nem is csoda, hogy a Wadmalac által említett szemléltetést nem tanítják már. Pedig régen alap volt. Most már összeadni sem tudnak lassan a diákok, nemhogy trigonometria...

2020. jan. 15. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Wadmalac ***** válasza:

"cos90 az pont egy"

Ez tényleg epic fail volt. :D


Elő kéne venni azt az egységkört megint.

:)

2020. jan. 16. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!