Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek nem jött létre...

Szerintetek nem jött létre volna az atombomba ha Albert Einstein nem találja fel a relativitás elméletét ugye aza E=mc2 Mi a véleményetek erről?

Figyelt kérdés

2020. jan. 21. 17:34
 1/9 anonim ***** válasza:
84%
Létre jött volna, max pár évvel vagy 1-2 évtizeddel később. Ezt úgy szokták mondani, hogy bizonyos tudósok megelőzték a korukat. Adott problémákra egyszerre több tudós, kutató is keresi a megoldást, nem csak egy. És gyakran távoli pontokon egyszerre fedeznek fel dolgokat. Annyi, h ebben az esetben Einstein gyorsabb volt mindenkinél.
2020. jan. 21. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
23%

Nem akarom Eisteint degradálni, mert hatalmas munkát végzett és hihetetlen nagy koponya volt, de Eistein technikailag egy szobatudos.

Nem csinált mást, mint a már meglévő tudást kombinálta egy új formába. A relativitás elmélet minden eleme létezett korábban, megvoltak a fény sebességével kapcsolatos kísérletek, megvoltak a Maxwell-egyenletek, tulajdonképpen minden megvolt. Einstein "csak" összerakta, mint egy kirakót.

igaz, ez egy 5000 darabos kirakó, szétszórva egy mezőn és nincs kép, hogy mit kell kirakni, de akkor is csak egy kirakó.

(még csak nem is sikerült neki rendesen kirakni, mert pl. az univerzum tágulásáról akkor még nem is tudtak, arról meg, hogy tágulás gyorsul főleg nem.)


egyszóval, csak idő kérdése volt, hogy valaki kirakja.

2020. jan. 21. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Vree ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy ez kb. ugyanolyan állítás, mint hogy nem lettek volna bombázó repülők, ha Newton nem találja fel a gravitációra szóló egyenletét. A relativitáselméletnek vajmi kevés köze van a nukleáris láncreakcióhoz, lévén arról szól, hogy mi történik tömeggel bíró testekkel nagy sebesség vagy magas gravitáció mellett, nem pedig arról, hogy hogyan nyerjünk ki kémiai folyamatokkal energiát hasadóanyagokból. Elméletileg rá lehet erőltetni, hogy az E=mc^2 sugallja, hogy tömegből energia állítható elő, de ahogy mondtuk, ez ugyanaz, mint hogy a gravitáció törvénye is ELMÉLETBEN elképzelhetőnek mutatja a ballisztikus rakéták létezését. Nem mond azonban semmit annak a mikéntjéről. És még azt sem feltétlen mondhatjuk, hogy akár újat mondana az azon a területen kutatóknak; ahogyan a mérnököknek sem igazából új, hogy a dolgok lefelé esnek, ugyanúgy a kémikusoknak sem újdonság, hogy kémiai folyamatokkal energia nyerhető.

És remélem az sem újdonság, hogy sem az atom hasításának ötletében, se megvalósításában, sem pedig az atombomba építésében Einstein semmiféle szerepet nem vállalt. Rutherford nevű fizikus volt az, aki "a nukleáris fizika atyja"ként először végzett részecskegyorsítóval atomhasítást, ő jött rá, hogy ilyen módon rengeteg energia nyerhető (energiaellátás céljára, amit a részecskegyorsító működtetésének energiaigénye miatt gazdaságtalannak ítélt), és az ő előadásaiból merített ötletet Szilárd Leó, amikor a nukleáris láncreakció ötletével előállt. De rajtuk túl még több tucat tudós neve szerepel a történetben, mire eljutunk oda, hogy plutóniumból és urániumból bombát csinálunk. És akkor jönnek még a Manhattan projekten dolgozó neves fizikusok. Einsteinnek az egész történetben epizódszerep jut csak: amikor Szilárd Leó az amerikai elnöktől kért támogatást, Einsteint kérte meg, hogy az aláírásával támogassa a kérvényt, amit ő meg is tett, de a levelet Szilárd írta. Einsteint sem az egyenlete miatt kérték fel, hanem hogy mint közismert tudós, feltűnjön a beadványon a neve.


Persze, rá lehet erőltetni, hogy Einstein is hibás, mert a tudományos felfedezések sorában egy az ő nevéhez fűződik, de akkor miért nem Newton a hibás, vagy akár Arisztotelész, vagy az alkimisták, hogy kitalálták ezt az egész fizika-kémia dolgot és alapokat csináltak hozzá másoknak.

2020. jan. 21. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Vree ***** válasza:
86%
^Ennek az Einstein-atombomba gondolattársításnak igazából csak az emberi gondolkodás, az emlékek egyszerűsítése az oka, ahogyan minden összemosódik az emberek fejében. Ezért van az, hogy sokaknak csak Newton neve marad meg a 17. századból, amikor pedig egy teljes Francia Tudományos Akadémia tudósgárdája és a Királyi Természettudományos Társaság állt mögötte. És amiért úgy tűnhet, hogy az egész tudománytörténet kb. két tucat, magányosan dolgozó zseni nevéhez fűződik. A tanárok nem várhatják el, hogy több tízezer nevet megjegyezz, sőt boldogok, ha csak azt a 20-30 legfontosabbat visszamondod, hát egyszerűsítenek. Csak emiatt összefolyhatnak benned a tények. A 20. században Einstein volt a legnagyobb sztár, hát minden felfedezést neki tulajdonítanak. (Ahogyan egy angol vicc szerint előbb-utóbb minden jó bemondást, idézetet Shakespeare, vagy Oscar Wilde mondott.)
2020. jan. 21. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Wadmalac ***** válasza:
74%

Az ugye tiszta, hogy Einstein NEM a rel. elméletért kapott Nobelt?

A fotoelektromos jelenség leírásáért.

A rel. elmélet tette igazán híressé, de nem ez volt az egyetlen csapásiránya.

És konkrétan a fissziós energia terén éppenséggel inkább a részecskefizika, mint a rel. elmélet a fontos kérdés.

Az általad felemlített tömeg-energia ekvivalencia itt körülbelül csak a bomlás előtti és utáni tömegek és a keletkezett energia összefüggése szempontjából számít.

Valóban Einstein az atombomba fejlesztésénél csupán mint előnyt biztosító referencia, mondhatni magas szintű ajánlás volt igazán jelen.

Az is csak azért, mert az egész levél az elnöknek főként figyelmeztetésként szólt a láncreakciót kutató tudósoktól, hogy ha a németek atomkutatása sikeres lesz, ilyen romboló fegyverrel fog szembenézni.

Jól meg is bánta utólag, mikor már látta, milyen pusztító fegyver létrejöttéhez járult hozzá.

Mert ugyebár a reakció az lett, hogy Fermi támogatást kapott a további láncreakció-kutatásra és létrejött két állami bizottság a téma vizsgálatára, amelyek végül a Manhattan-tervhez vezettek.


Szóval látható, hogy nem hogy Einstein, de még a többi kutató sem közvetlenül járult hozzá az atombomba létrehozásához.


A Manhattan-terv sikerét látva még azt is megpróbálták elérni a tudósok, hogy a japán bombázás helyett hívják meg a japán vezérkart a tesztrobbantásra mint demonstrációra, hátha Japán erre kapitulál.


Az elnököt/vezérkart viszont nem tudták meggyőzni.

2020. jan. 22. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Tislerics Máté ***** válasza:

Einsteinnek annyi köze volt az atombomba megszületéséhez, hogy konkrétan Szilárd Leo magyarázta el neki mi az a nukleáris maghasadás, mikor meglátogatta otthonában. Ekkor írták meg azt a bizonyos levelet Roosevelt elnöknek. Miszerint az atombomba elkészítése lehetséges, és a németek valószínűleg Werner Heisenberg-el az élen már csinálják is...


Az atombomba kifejlesztéséhez elsősorban magfizikai ismeretekre volt szükség. Maga a bomba egy elég primitív hasznosítási módja a maghasadásnak, pont ezért volt reális gondolat, hogy másnak is eszébe jutott már. Hiszen addigra az összes neves atomtudós ismerhette már Szilárd egyik jelentős munkáját: a nukleáris láncreakció elvét. Ezt lehet atomreaktor és atombomba készítésére is használni.


Szóval az atombomba előzményei sokkal inkább ezen zsenik munkájához köthető: Szilád Leo, Ernest Rutherford, Niels Bohr, Otto Hahn és Lisa Meitner, Teller Ede, Enrico Fermi, és persze még sokan mások, pl.: közvetve Neumann János is...

2020. jan. 22. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Kettesnek üzenem, hogy a "szobatudós" másik elnevezése az elméleti kutató. Az ő munkájuk legalább annyira fontos, mint azoké, akik a kísérleteket végzik. Az a "csak" pedig máig az egyik legnagyobb hozzájárulás a tudomány évezredes történetében, amely egyetlen embertől származott.


"egyszóval, csak idő kérdése volt, hogy valaki kirakja"


Ezt legfeljebb a speciális relativitáselméletről lehet elmondani - amely ettől függetlenül még Nobel-díjat ért volna -, az általánoshoz viszont tényleg Einstein kellett.


Szóval több szerénységet, ha lehet kérni...

2020. febr. 12. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Vree ***** válasza:
^Tulajdonképpen miért olyan nagy szám hogy Kolombusz felfedezte Amerikát...mindig is ott volt, nem kellett "felfelfedezni", előbb-utóbb úgyis megtalálta volna valaki. Pl. lehet, hogy pont én." / #2es xD
2020. febr. 12. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Vree ***** válasza:
^Meg ugye van az az anekdota, egy bizonyos tojásról... ;)
2020. febr. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!