Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől áltudomány a pszichológi...

Mitől áltudomány a pszichológia, pszichiátria?

Figyelt kérdés

Aki azt mondja,hogy áltudomány az mivel indokolja?

Kérem csak olyan válaszokat küldjetek amik a kérdésre vonatkoznak! Az most nem érdekel,hogy mitől az. Elég ha csak linket küldtök róla, nem kell kifejteni.



2020. márc. 9. 12:49
1 2
 1/11 LeonScottKennedy ***** válasza:
95%

"Mitől áltudomány a pszichológia, pszichiátria?"

"Az most nem érdekel, hogy mitől az."


Akkor asszem ezt a kérdést le is zárhatjuk.

2020. márc. 9. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
82%
Nem azok , kutatások igazolják es működnek az elveik több ágazatban . Van feltetelezés ami kiderült részben vagy sehogy sem igaz pl Freud bizonyos tételei . A klinikai tablettázások bizonyos bajokra jelensegekre hasztalanok , ezek vagy a rossz metodika es feltárás technikára vagy a kezelt személyek fix tulajdonságaira vezethetők .
2020. márc. 9. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 hollófernyiges ***** válasza:
87%
Először is ez két külön, eléggé más tudományág. Pszichológiát a bölcsészkaron, pszichiátriát az orvosegyetemen tanítanak. Másodszor, aki a pszichiátriát támadja, nem árt megkaparni kissé, nincs-e szcientológiai háttere, nekik mániájuk ez.
2020. márc. 9. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Egyik sem áltudomány, ezt csak olyanok állítják, akiknek fogalmuk sincs, sem a pszcihológia/pszichátria, sem a tudományok mibenlétéröl.
2020. márc. 9. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Dehát leírta a kérdező, hogy nem érdekli, hogy mitől az - ahogyan ezt az 1-es is idézte. Mire válaszoltok? Nem kell neki válasz. Ő szeretne olyan linkeket, hogy áltudomány, de mivel nem az nem talál és most abban reménykedik, hogy majd itt talál neki valaki.
2020. márc. 9. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
36%
Ha nem is áltudományok, de kétségkívül jóval kevésbé egzakt tudomány mindkettő, mint akár a fizika, akár a kémia.
2020. márc. 9. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
96%

A pszichológia egyik fele bizonyíték alapú tudomány. Pl. kíváncsi vagy rá, hogy összefügg-e mit tudom én... mondjuk a depresszióra való hajlam és az IQ között. Veszel egy szép nagy mintát, és hagyományos statisztikai módszerekkel kielemzed az embereket a mintából. Onnantól kezdve van rá bizonyítékod, hogy mennyi köze van egyiknek a másikhoz, és írsz egy publikációt.


A pszichológia másik fele színtiszta filozófia és bölcsészet. Mint ahogy ugye Freud vagy Jung is ezen a pályán mozogtak. Ezzel lehet vitatkozni, hogy nem egzakt tudomány, de ha áltudománynak mondod, akkor minden bölcsészet áltudomány lenne! Ezeknek a "bölcsész pszichológusoknak" a filozófiai úton alkotott modelljeiket sok esetben lehet alkalmazni, és tök jól működik, de nyilván nem mérnöki pontosságú leírások. Ha teljesen pontos modellt akarsz, ahhoz az agy minden neuronkapcsolatát fel kellene térképezned, és valami ma még nem létező mesterséges intelligenciát rászabadítani a hálózat értelmezésére. (Ez egyelőre nyilván teljesen lehetetlen.)


A pszichológia "harmadik fele" a populáris pszichológia. Amikor bemész a Libribe, és valamelyik bestseller pszichológiáról szóló könyvet leemeled a polcról. Nem kapsz se bonyolult statisztikákat, se hosszú és bonyolult jungi gondolatmeneteket, csak sekélyes okoskodásokat. Na az tényleg felesleges.


---


A pszichiátria az orvostudomány része. Olyat még nem hallottam, hogy áltudomány. Ennyi erővel akkor a bőrgyógyászat is áltudomány lenne, hiszen ők is csak felírják mondjuk az antibiotikus kenőcsöt, ha nem múlik el a nyavalyád, akkor meg a szteroidosat.

2020. márc. 9. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Nagy valószínűséggel a kérdező szcientológus, de a lustább fajtából.
2020. márc. 9. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Attila_the_hun ***** válasza:
100%
Nem áltudomány a pszichológia, pszichiátria, csak nagyon fiatal. Alig több 100 évnél és még kevés eredményt tud felmutatni. Meggyőződésem, hogy hamarosan ugyanolyan súlyú és értékű lesz, mint bármely egyéb tudományág. Óriási jövő előtt áll! Az egyetlen tudományág ami a legfontosabbat kutatja: a tudatos agyműködés célját.
2020. márc. 11. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
15%

A pszichológiát egyértelműen áltudománynak tartom! A következő okokból kifolyólag: Nincsenek bizonyítható tézisei, nincs egy alapgyökere, egyáltalán egy logikus eszmerendszere, amelyre rá lehet fűzni a vezérfonalakat. Például az orvostudományban egy kórképet egészen a pathológai hátterétől vissza lehet lehet vezetni az élettani, anatómiai háttérig, azon belül pedig többszörösen bizonyítható, és reprodukálható módon lehet bevált, akár életmentő kezeléseket alkalmazni. Például egy cukorbetegsében teljesen logikusan megvan a-z-ig a kórfolyamat. Tudom miről beszélek, értem a hátterét, és bizonyítható módon tudom kezelni. A pszichológiában ez a dolog hiányzik! Igaz, hogy szépen kiszínezett szaknyelvvel próbálnak tudományosan, hangzatosan beszélni, de ettől még számomra mindig csak rizsa marad! Én nem látom benne a logikát, a produktumot, ráadásul nem is egyetemleges! Ezáltal annyira szubjektív, hogy tíz pszichológushoz elmegyek és tízféle választ fogok kapni a problémámra. Egyáltalán a mintatantervük is olyan tárgyakból áll, amely nekem összességében semmitmondó! Fejlődéslélektan, tehát ez megint nekem olyan elvont dolog, amit ezerféleképpen lehet magyarázni. Szociálpszichológia, bibliaismeret, tanulás, kommunikáció és szocializáció, statisztikai módszerek. Ezek nekem egyszerűen csak hangzatos szavak egymásra pakolása. Egyszerűen nem tudok mit kezdeni ezekkel. Végső soron ugyanígy állok az ilyen szociológia, ifjúságsegítő és társai szakokhoz is! Bocsi, ha ezzel megbántottam valakit!

A pszichiátria is valahol nekem ilyen rögös útra tévedt dolog! Nem nagyon láttam még pszichiátriáról meggyógyult embert kijönni. Számomra érthetetlen a diagnózis felállítása is! Az orvos jó ha öt perc vizsgálat után leírja a diagnózist, miszerint mondjuk bipoláris zavar. Rendben legyen az, de mégis mi bizonyítja? Talán a laboreredmények, vagy az ekg, ez is nekem olyan megfoghatatlan dolog valahol. Ha mentális betegség miért kezelik gyógyszerekkel, nem tetszik nekem ez a kényszergyógyszerelés sem! Sajnos volt alkalmam megtapasztalni külső szemlélőként, hogy lefogták a beteget és erőszakkal is, de megetették vele! Ha lenne itt is valamilyen egyéb dolog, akár képalkotó vizsgálat, akár bármilyen kézzel fogható dolog, hogy igen márpedig te borderline szindrómában szenvedsz ezért, és ezért, akkor talán komolyabban venném. Ebben szerintem van valami, de én inkább a neurológia felé egyesíteném valahol ezt a dolgot. Ez a pszichiáter dolog nekem valahogy nem adja, nem értem mire alapozzák például a diagnózis felállítását, mivel támasszák alá, milyen bizonyítható módon lehet valakit meggyógyítani, kezelni, mi a bizonyítható pathológai háttér, oda vissza alapon a-z-ig, ahogy ez a legtöbb klinikai medicina területén jelen van, akár egy vércukormérés, laboreredmény, képalkotó vizsgálat során. Arról nem is beszélve, hogy hazánkban a pszichiáternek igazából a diagnosztikus ajánlásokat nem is kötelező mind alkalmazniuk, akár egyetlen tünet alapján is bárkit elmebeteggé leeht nyilvánítani, sajnos ez tényleg így van! Eleve a terápiás elvek azért mocskos egy dolgok is voltak, elektrosokk, és társai vagy hirtelen szívhalálhoz vezető gyógyszerek. Az sem ritka, hogy telenyomnak valakit benzodiazepin származékokkal, aztán ugye lenyomják vele a légzését, szakmailag nem nagyon vannak ott, én úgy tapasztaltam. Amint egy kicsit sürgősségi, valós orvoslás felé fordul a dolog összeszűkül náluk a kijárat. Azért megnéznék ott egy újraélesztést, mondjuk emelt szinten protokoll alapján, egykét ilyen pszichiátriai osztályon, hogy mi az általános gyakorlat arrafelé, gyanítom hogy semmi!

2020. máj. 8. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!