Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért hiszi azt egyre több...

Miért hiszi azt egyre több ember, hogy tudományos kérdésekben lehet csak úgy véleménye, mindenféle bizonyíték nélkül?

Figyelt kérdés

A legidegesítőbb dolog a laposföld-elmélet, ezt az egész jelenséget egyszerűen nem tudom hova tenni. De lehetne említeni a vakcina-szkeptikusokat, az 5G-elleneseket, a "maszkban megfulladsz, mert szén-dioxidot lélegzel be", nem is létezik koronavírusjárvány, hanem a világ kormányai meg összes orvosa összeesküdött Bill Gates-szel stb.

A kedvenc "érvem" az, hogy amikor elkezdesz vitatkozni velük, akkor kikérik maguknak, hogy nekik ez a véleményük, nekem lehet más. És ha ő is tiszteletben tartja az enyémet, akkor én miért nem az övét?

Csakhogy ez nagyon nem így működik.

Egyrészt, egy tudományos állítás nem vélemény kérdése. Ez nem egy mozifilm, ami nekem tetszik, Pisti a szomszédból viszont végig sem bírta nézni. Erről nem vitatkozunk, hisz ez ízlés kérdése. Tudományos kérdésekben viszont egy nemzetközileg elfogadott, évszázadok alatt kialakult tudományos módszer szerint gyűjtünk bizonyítékokat, vetünk össze érveket és ellenérveket, és ez alapján jutunk (vagy nem jutunk) konszenzusra. Ennek a mondatnak minden része fontos. Tehát az nem bizonyítja a laposföld-elméletet, ha egyetlen érvet felhozok mellette, és figyelmen kívül hagyom az összes ellene szóló többmillió oldalnyi bizonyítékot. Egyszerűen mert a tudományos módszer nem így működik.

Ha megnézitek a kommentfolyamot bármilyen online folyóirat alatt, rengeteg az ilyen hozzászólás, hogy állít valamit, linkkel hozzá egyetlen darab forrást, és ezzel ő lezártnak is tekinti a vitát. Ha megpróbálod megcáfolni, akkor azt támadásnak veszi és megsértődik.

Ez a másik dolog, amit nagyon kevesen tanultak meg az iskolában ezek szerint. A cáfolat, ellenérv nem támadás. Egy olyan dologról fogalmazott meg állítást, ami általános, tudományos kérdés, nem pedig személyes vélemény kérdése. Az én véleményem lehet más Freddie Mercury életművéről, mint Józsinak, ebben nincs semmi ellentmondás. Viszont olyan nincs, hogy én gömbölyű Földön élek, Józsi meg laposon, hisz ugyanazon a bolygón vagyunk. Ezért nincs úgymond "joga" ahhoz, hogy személyes véleménye legyen a kérdésben. Állításokat megfogalmazhat, sőt, az alapvetően egy előremutató dolog tudományos szempontból, hogy megcáfolunk akár évszázados paradigmákat is, viszont akkor "tűrnünk" kell az ellenérveket. Csak valahogy a vitakultúrát nem nagyon tanítják meg az iskolában.



2020. szept. 9. 15:47
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
6%

Álkérdésre nem lehet válaszolni.

Miért hiszi? Mert ezt gondolja.

2020. szept. 9. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
66%
Már én is csak oda tudom tenni, hogy valakinek ez célja. Vagy az uralkodó rétegé, vagy külső nagyhatalmaké, vagy mindkettőé. Lényeg, hogy az értelmes oktatás lerombolásával gondolkodásképtelen tömegeket hozzanak létre, akivel azt etetnek meg amit akarnak, esetleg mozgósíthatják is őket ha szükséges. Juri Bezmenov szépen elmondta, hogy a KGB már a hidegháború során is erre utazott. Lehet azóta a kínai kommunisták is eltanulták és ők a fő mozgató erő, ki tudja.
2020. szept. 9. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
33%

Jó, hogy szóba hoztad a vitakultúrát.


Annak ugyanis szerves része, hogy a másiktól nem vitatod el a személyes vélemény jogát.


Te azonban ezt teszed. A saját akaratodat akarod ráoktrojálni másokra.


Két idézet tőled:

"Csakhogy ez nagyon nem így működik"

" Ezért nincs úgymond "joga" ahhoz, hogy személyes véleménye legyen a kérdésben"


Ezek olyan kinyilatkoztatások, amikből jól látszik, mennyire éretlen a gondolkodásod.


És tudod mit? Ha megpukkadsz, akkor sem tudod az embereket megváltoztatni.

2020. szept. 9. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 A kérdező kommentje:

#1: Úgy tűnik, nem olvastad el a lényegét annak, amit írtam.

Pont az a gond, hogy ezek nem olyan dolgok, amiről én azt gondolom, te meg amazt, és ezzel le is van tudva. Mivel ezek nem személyes vélemény körébe tartozó dolgok és például az oltásellenességnek súlyos társadalmi következményei is vannak.

Egyre aggasztóbb világjelenség, hogy milliárdok hiszik azt, hogy tudományos kérdésekben súlyos véleményeket megfogalmazhatnak akár bizonyítékok vagy ellenérvekkel való szembesítés nélkül.

2020. szept. 9. 16:08
 5/30 A kérdező kommentje:

#2: "Annak ugyanis szerves része, hogy a másiktól nem vitatod el a személyes vélemény jogát."


Nem vitatom el, hiszem most írtam, hogy megírhatja a véleményét, de akkor ő is hallgassa meg a másik többezer ellenvéleményt, és legyen hajlandó vitára is ezzel kapcsolatban. Ez egy többszáz éve kiforrott tudományos módszer szerint zajlik.

2020. szept. 9. 16:10
 6/30 A kérdező kommentje:

"Ezek olyan kinyilatkoztatások, amikből jól látszik, mennyire éretlen a gondolkodásod."


Nem véletlenül tettem idézőjelbe azt, hogy "joga". Ha figyelmesen elolvasod a hozzászólásomat, valójában én nem a véleményt kifogásolom, hanem a vitakultúra hiányát.


Vagyis hogy nem hajlandó vitára bocsátani a véleményét, hanem kész tényként kezeli, miközben nem egy filmről vagy zenéről tesz kijelentést, hanem tudományos kérdésről.

2020. szept. 9. 16:12
 7/30 A kérdező kommentje:

Ők azok, akik kinyilatkoztatják, hogy a "Föld lapos", az "5G veszélyes" majd befogják a fülüket és nem hallgatnak meg másokat. Akkor mégis kinek hiányzik a vitakultúrája?

Az nem vita, hogy én elmondom a véleményem, te is elmondod a véleményed és akkor ezzel le is zárjuk a beszélgetést. A vita általában érvek ütköztetését jelenti.

2020. szept. 9. 16:16
 8/30 anonim ***** válasza:
31%

Oké.

De mégis mit szeretnél? Erőszakkal rávenni őket, hogy hallgassanak meg téged? Ez nem így működik.

A legtöbb, amit tehetsz, hogy békén hagyod őket. Feltételezem, hogy nem jönnek oda az utcán zargatni téged, és nem akarnak megtéríteni, Hanem inkább te tévedsz olyan helyekre (online), ahol ezekkel találkozol. Ne menj oda, és kész.

Annyira stigmatizálva vannak azok az emberek, hogy attól sem kell tartanod, hogy megrontják a közgondolkodást. Lépten-nyomon pellengérre vannak állítva, gúnyt űznek belőlük. Nem világos, mit szeretnél még elérni.

Vagy akkor valld be, hogy csupán ki akartad engedni a gőzt a kérdéssel. (minden jel erre mutat)

2020. szept. 9. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
16%

Egyébként elég abszurd, hogy te még vitatkozni is szeretnél velük. Annak ellenére, hogy az egyben lenézed őket a tudomány nevében. A vitának akkor van értelme, ha benne van a lehetőség, hogy az egyik meggyőzi a másikat. Ha a részedről nincs meg az a nyitottság, hogy téged is meg lehet győzni a saját álláspontod ellenkezőjéről, akkor a vitának semmi értelme. Mert az részedről nem vita, hanem felvilágosító előadás.

Tedd a szívedre a kezed, és mondd meg: bármiben is meg tudna téged győzni egy 5G-s ember? Ugye, hogy nem. Pedig neki is vannak ám érvei (én nem ismerem őket). Csakhogy nem jutsz el odáig, hogy foglalkozz velük. Ami nem is baj, mert parttalan lenne az egész.

2020. szept. 9. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
13%

Azért azt is tegyük hozzá, hogy neked sincsenek bizonyítékaid arra, amiket te állítasz.

Például hogy az 5G veszélytelen, azt hogyan bizonyítanád? Már azon túl, hogy a tudósok azt mondják, hogy nem az. De ha tévednek, ne adj' Isten hazudnak?

2020. szept. 9. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!