Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ember a körülmények áldozata?

Az ember a körülmények áldozata?

Figyelt kérdés

Heló, bár ez egy akármilyen téma lehet, mégis szerintem az oldalon ebben a területben itt lesznek a legértelmesebb válaszok.

Mit gondoltok arról, hogy az embert rengetegszer a körülmények formálják? Nem a pszichopatákra gondolok, hanem pl akit átvert egyszer egy autókereskedő az inkább elviszi megnézetni a kocsit. Az akit egyszer megcsalt a párja a következőben sem fog úgy bízni. Vagy akibe a kollégák törülték a cipőjüket feljebb lépve beléjük törli.

Ezek után, ha bejön amit "tapasztalt" mondjuk kollégákon átgázolni akkor azt mondja, hogy jó ezt így kell és ha ezt várják el tőlem ám legyen.

Erről ti mit gondoltok?



2020. dec. 29. 10:31
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ja.

Pl. bántalamzott gyerekeknél is késöbb könnyen kialakulhat valami pszichológiai probléma.

Vagy nem erre gondoltál?

2020. dec. 29. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Elöször is, nem vagy tisztában a "körülmények áldozata" kifejezés jelentésével.

Másodszor mindenki tudja, hogy ha valamit venni akar, azt elötte alaposan meg kell nézni, aki nem teszi, az vagy naív, vagy buta.

Harmadszor aki másokon veri le a sértelemeit, nem azon, akitöl kapta, az primitív, bunkó!

Ha meg szerinte ez a helyes viselkedés, akkor azzal nem fognak szóba állni, utána meg azon problémázik, miért utálja mindenki, és kezdi a különbözö hülye elméleteket kitalálni hozzá!

2020. dec. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Szerintem ez ennek a kérdezönek az újabb próbálkozása igazolni a saját hülyeségét:

https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__baratok-baratsagok__..

2020. dec. 29. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Nem konkrétan bántalmazott gyerekekre gondoltam.

Inkább arra, hogy ha valaki megégeti magát a tűzzel akkor nem játszik többet vele felelőtlenül.

Pl ha adsz mindig karácsonyra valamelyik szeretetszolgálatnak, hogy majd szétosztják, de ehelyett lenyúlják egy részét/egészt akkor azt mondod, hogy inkább nem adsz, vagy inkább odaadod 1 embernek azt amit a segélyszervezetnek adnál.


Csak példaképp hoztam fel azt a pár dolgot, hogy érzékelni lehessen mire gondolok.

Kicsit nekem ellentétes amit mondasz, mert ha pl elvonatkoztatunk a vevésről és például kölcsön kér egy ismerősöd pár dolog lehet. Visszaadja, elfelejted a barátságotokra gondolva vagy csak hiteget, hogy visszaadja. Ilyen alapon ha nem ad neki, de eddig sosem kért tőle (ergó rajta veri le a tapasztalatokat) akkor ő egy bunkó, vagy elővigyázatos? Pl ismerősöm mesélte, hogy elég sok pénzzel lehúzta egy haverja. Ha ezentúl nem ad kölcsön másoknak akkor ő egy megkeseredett ember?

Ha én látok egy hajléktalant és kajára kér pénz én pedig nem adok neki, akkor primitív/bunkó vagyok mert eddig mondjuk 10-ből 1 vett belőle kaját? Ilyen alapon pedig azon az 1-en is leverem a többi dolgait?


Inkább onnan jött ez a kérdés mint a láncszem. A lánc annyira erős mint a leggyengébb láncszem. Jó is csak annyira lehet valaki amíg a világ enged (persze ha valamerre haladni akar. Szent Teréz persze jó ember volt, de ő mindenét a jónak szentelte, így vagyona sem volt igazán)


Nem mindenkit taposs el baromságról van szó(Tehát nem én írtam ki). Inkább az elővigyázatosságról, illetve mint ahogy írtam ha valakit lenn tapostak a kollégái az felkerülve elítélendő ha őket tapossa vissza?

2020. dec. 29. 11:49
 5/6 anonim ***** válasza:

A feltett kérdés olyan, mintha azt kérdeznénk, a tűz éget és ez rossz dolog? Vagy Az Északi sarkon hideg van és ez rossz dolog?


Minden élőlény születik valamiféle adottságokkal, ezt nevezzük öröklődésnek. Ezután, minél fejlettebb egy élőlény, annál több tapasztalat alakítja a viselkedését. Az ember születésekor életképtelen. Azonban rengeteg hajlama van. Például azonnal elkezd tanulni. Mit? A környezete hatásait. Ha például szeretik, irányítják, akkor az a "tapasztalata" les za világról, hogy az barátságos, ezért ő is ilyen lesz. Hogy segítőkész, ezét ő is az lesz. Természetesen semmi nem tökéletes. De ha elmagyarázzák neki a kellemetlen jelenségeket, azok okát, akkor megtanulja, hogy miként viszonyuljon ezekhez, mert tudja, ez is a környezet része, tulajdonsága. Ha például folyamatosan fitymálják, semmit sem fogadnak el tőle, ugyanezen tapasztalat alapján egy rettegő, kisebbrendűségi érzésben szenvedő felnőtté lesz. Ha még verik is, ha minden apróságot számon kérnek tőle, ha rettentő és értelmetlen (nem kitapasztalható) szigorban él, felnőtté válva a világról az a tapasztalata alakul ki, hogy a világ ellenség, az él jól, aki győz. Ezekből diktátorok lesznek, akiket kizárólag saját jóllétük és biztonságuk érdekel, mást nem is látnak.

A gyermek tanulás, tapasztalás az élet alapfeltétele, egyben a jellem alakítója. Később eszerint áll a környezetéhez, hiszen korábbi "előítéletei" vezérlik (ez nem rossz értelmű kijelentés, hanem a valóság leírása). A hatás, hogy gépkocsivásárlásnál megpróbálnak átverni, egyszeri és megmásíthatatlan (hiszen megtörtént). Mégis, ha ez tízféle emberrel történik, tízféle módon áll hozzá. És az eredmény is tízféle lesz. Az egyik otromba választ ad, másik betudja tévedésnek vagy tudatlanságnak, harmadik kedvesen felhívja a figyelmét a helyes magatartásra. És a viszonválasz is ennyiféle. Ettől lesz sokféle a társadalom, de mind a kisgyermekkor tapasztalásából (tanulásából) indul ki. Ilyen az ember.


Nem, nem szükséges mindent utánozni. A gondos mérlegelés (ellenőrzés) nem az átverős kereskedő miatt van, hanem ez a természetes viselkedés, a világ sokféleségében való optimális eligazodás módja. Ha agresszívek velünk, sokféle válasz lehetséges, de legrosszabb a viszont-agresszivitás. Hogy hogyan reagálunk, az korábbi tapasztalásainktól függ, ez nem "csapás", hanem az élet természete. Akinek sok a rossz tapasztalat, hajlamos átvenni azt, ami nem jó. Min múlik? A tapasztalások sokféleségén. Ugyanezt röviden úgy nevezzük, a tanulás mértékén. A tapasztalás egyfajta tanulás. A direkt tanulás hatékonyabb, mert szervezett, nem véletlenszerű. Minél többet tud valaki, annál nagyobb választékból választhat a környezete hatásaira való reakcióhoz. A nagyobb választék egyben az eredményesség záloga.

2020. dec. 29. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Semmiképpen sem áldozat.


Az ember gondolkodó lény, aki megválaszthatja, hogy mire hogyan reagál.

A körülmények persze formálják őt, de ha áldozatként tekintünk rá, akkor elvesszük annak az esélyét, hogy képes legyen alakítani, változtatni a saját helyzetén.


Ez meg ugye nincs így.

2020. dec. 30. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!