Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Viselkedés pszichológia,...

Viselkedés pszichológia, melyik az igaz?

Figyelt kérdés

Valamikor szóba került egy ismerősömmel az alábbi.

Ő azt mondta, hogy a sikeres emberek pl zenészek, művészek azért sikeresek mert sokkal szabadabbak mint az átlag és mernek "különc" dolgot kipróbálni drog, perverz dolog stb stb.

Szerintem pedig azért csinálják ezeket a dolgokat, mert a többibe már beleuntak, hiszen annyira a csúcson vannak, hogy más már nem mozgatja meg őket.


A kérdést ne úgy vegyétek, hogy mindenki orgiákra jár, vagy drogozik stb. Hanem inkább arra aki ezt csinálja.

Szerintetek melyik igaz inkább?



2021. jan. 5. 15:15
 1/7 A kérdező kommentje:
Ezek a dolgok pl a magyar költők jelentős részére igaz. Vagy drogoztak, vagy ittak stb, tehát ott is megfigyelhető. Illetve tudom, hogy nem minden drogosból lesz híres ember, de ugyan ez igaz arra, hogy nem minden híresség drogos. Inkább a fenti dolgokra figyeljünk. Melyik a magyarázat szerintetek?
2021. jan. 5. 15:17
 2/7 Wadmalac ***** válasza:

Én azt mondanám, a te véleményedhez közelebb vagyok.


Annyi különbséggel, hogy szerintem a függőségeiket és kicsapongást nem az unalom okozza, hanem a hirtelen hírességgel, meggazdagodással, más miliőbe kerüléssel járó stressz.

2021. jan. 5. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

aki nem fél a különc tevékenységek kipróbálásától, az valószínűleg nem fél a különc életpályáktól, újszerű dolgok alkotásától sem.

amúgy a zenészek, művészek élete általában még akkor sem egy sikersztori, ha történetesen befutnak (az iskola-munka-lakás-kocsi-család-nyugdíj egyenes mentén gondolkozó átlagpolgárok mércéjével pedig végképp nem).

2021. jan. 5. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
egyébként egész művészeti irányzatok épülnek a tudatmódosító szerekkel előhívott alkotói ihletre és kreativitásra
2021. jan. 5. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Persze nem úgy értettem, hogy ps-ezik valamelyik művész aztán, megunja és drog. Hanem mondjuk szex példával élve, először még a kevésnek is sok egy idő után pedig a "normál szex" már csak egy reszelésnek tűnik bármely emberrel így elkezd orgiázni mondjuk, vagy drogosan szexelni. Tehát hozzászokok a dolgokhoz, emiatt akar többet/újat.

Lényegéből én a sikerből vezetem le az "eltorzulást" az ismerős pedig az "eltorzulásból" a sikert. Bár ezek nem megfelelő szavak, tudom.


Igen, itt kicsit a tyúk vagy a tojás esete áll fenn ezért kérdezem, hogy szerintetek melyik van melyiktől.

2021. jan. 5. 16:12
 6/7 anonim ***** válasza:

Rossz helyen érdeklődsz. És ez is okozhat stresszt, amiből viszont bármi következhet rád nézve.

Komolyra fordítva: véleményt kérhetsz, ebből láthatod az emberek ez irányú ismereteit. Ismeretet nem kérhetsz, mert ehhez jobb szakértőt kérdezni. De pontos választ ő sem fog adni, mert jelenleg nincs.


Az ember egy bonyolult szerkezet, amelyet önmaga (az ember) nem ismer kellően. Annyit azonban tud, hogy van két fő jelenség.

1. genetika, ebből pedig jön, hogy néhányan bizonyos területeken a többieknél drasztikusan jobban mozognak. A mai magyar (egyébként pocsék) valóságban nagyon sok olyan embert lehetne mondani, aki minimálisan annyi képzést kapott, mint Petőfi. De nem tudunk egyetlen ilyen kaliberű költőről sem. Michelangeloból sem sok futkározott eddig a világban, pedig sorsa nem éppen ideális, a szobrászatot, festészetet illetően sem. Ezek az emberek (és a többi) nem untak bele semmibe, egyszerűen ez vonzotta őket. Minden, szakmájában sikeres ember így van ezzel.

2. A születéstől való neveltetés sorsmeghatározó általában (de nem kizárólagosan). Nem véletlen a dinasztiák léte uralkodóktól az orvosokon át a cipészekig. A gyermek születik valamilyen adottságokkal, majd a környezete hatására kialakul és rögzül a világképe. Ha egybeesik e kettő, kivételes tehetségek jönnek létre, akik szeretik, amit csinálnak. Nem nagyon fognak deviáns tevékenységbe, különösen nem lesznek függők. Ezek a jelenségek általában drasztikus ellentmondások vagy nagyon erős bizonytalanságok megélésének következményei.


A kivételes művészek, tudósok, sportolók (összességében hírességek) zöme területének kivételes egyénisége, ezen túl hétköznapi életet él. Mert született képessége és neveltetésének fontos állomásai között nincs durva ellentmondás. Ha viszont van, akkor minden kivételes képessége ellenére sorsa valamilyen mértékű gyötrődés lesz. Ha képességei nagy érzékenységgel párosulnak, még inkább.

A híresség állapota stabil lelkületű embereket nem érint meg. Egyszerűen ezt az élet egy tulajdonságának tekintik és megtanulják kezelni. Labilis lelkeket viszont erősen zavar, ami változatos pótcselekvésbe, menekülésbe kényszeríti őket. És néhány híresség nemcsak egy terület iránti különleges képességekkel, hanem lelki labilitással is születhet. Őket a hírnév és a védtelenség különlegesen kikezdi.


Az azonban felejthető, hogy a hírnév viszi függőségbe az embereket. Pontosabban viszi, de úgy, hogy a hírnév mesterségesen felfokozott, felgyorsított, eközben az ezt előidéző környezete a legkevésbé sem törődik az egyensúllyal, kizsigereli, és amit nem tanult meg az ember, ha folyamatosan ennek megélésére kényszerítik, abba bizony beleőrülhet. És kimenekül drogba, alkoholba, végső esetben öngyilkosságba. Ez azonban fényévekre van attól, hogy művészete, ismertsége lenne a közvetlen ok. Sőt, az ok.

2021. jan. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A sikeres emberek valóban másként működnek, mint az átlag. Másként gondolkodnak, és másként viszonyulnak a világhoz és önmagukhoz, mint az átlag.


Ebbe nem gondolom, hogy a kicsapongó életmód beletartozik. A függőségek éppenhogy nem szabadabbá tesznek, hanem ellenkezőleg.


Az igazi szabadság az, ha képes vagy uralkodni önmagadon, az érzelmeiden, az ösztönös késztetéseiden, és nem rángatnak dróton birkaként a fogyasztói társadalom trendjei.

2021. jan. 6. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!