Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Amikor egy tudományos kutatás...

Amikor egy tudományos kutatás titkos, akkor annak mi az oka?

Figyelt kérdés
Tavaly egy csillagvizsgálóban elbeszélgettem az ott dolgozókkal, és azt mondták hogy titoktartás kötelezi őket, és emiatt nem mondhatják el hogy mit csinálnak az obszervatóriumban. Csak annyit mondtak hogy katonai ügyek. De akkor miből élnek? Ha nem a publikálásból, akkor az állam, vagy esetleg valami más pénzeli őket? Egyáltalán miért kötelezi őket titoktartás?

2021. febr. 11. 11:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Leírtad az okot: katonai ügyek


Ezeket a kutatásokat többnyire a gyártók finanszírozzák, akik majdan ebből (pl. a kutatási eredmények alapján fejlesztett hadieszközök gyártásából és eladásából) busásan profitálnak.


Végiggondoltad egyáltalán, mielőtt kiírtad a kérdést??? A hadiiparban súlyos dollárezermilliárdok vannak... Nem véletlenül titkosak a kutatások - ez biztonságpolitikai kérdés is!

2021. febr. 11. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Fsms ***** válasza:
93%

Ahogy írod a katonaság , vagy valamilyen más állami szerv pénzeli őket.

Azért titkos, mivel a kutatástól azt várják, h előnyhöz juttatják őket az ellenségeihez képest.

Jelenleg pont az űrben is folyik a verseny, megfigyelés , lézerfegyverek ,etc.


Sok minden lehet amire nem is gondolunk.

2021. febr. 11. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
92%
A titoktartási szerződés egyébként általános gyakorlat a céges megbízásból történő kutatások esetén is (nyilván ha pénzt öltek valamibe, nem szeretnék, hogy a vetélytársak csak úgy megkaparintsák az eredményt)
2021. febr. 11. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
0%
Ha a vetélytársak egy tudományos cikkből technológiát csinálnak, és végig tudják vinni az egészet, tegyék. Aki csinált már ilyent, tudja, ez lehetetlen. De jól hangzik! Kiválóan lehet vele manipulálni.
2021. febr. 11. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
85%

#4

a fekete lyukak Hawking-sugárzásából valóban nem lesz technológia.

de mondjuk méregdrága laboreszközökkel méricskéled az újfajta félvezető ötvözetek paramétereit, feltárod, hol voltak tévedésben az eddig alkalmazott modellek, egyúttal jobb modellt alkotsz az optimális összetétel elméleti előrejelzésére

azt olyan nagyon nem akarod a konkurencia tudomására hozni, mert éves-évtizedes távlatban a piacra kerülő termékeidben lesz az eredmény.

2021. febr. 11. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
(azért hoztam félvezetős példát, mert ebben a szegmensben mozgok. azt igazából nem tudom, egy csillagvizsgálóban folytatott kutatások pontosan milyen iparágakkal tudnak kapcsolatban lenni - mondjuk műholdbiznisz, égitestek jövőbeli kiaknázásra, stb.)
2021. febr. 11. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem biztos, hogy a csillagvizsgálóban közvetlenül kapcsolódnak egy kutatáshoz, például lehet (hasra ütve), hogy egy radartechnikai fejlesztéshez kell nekik műhold pályáadatokat számítani, ellenőrizni. De akár nagy léptékű földi, geodéziai számításokhoz is szoktak csillagászokat felkérni, mondjuk telekommunikációs fejlesztés részeként.
2021. febr. 11. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a konkurencia nem csak a konkrét technológiát lophatja el, az is elég lehet neki, ha a fejlesztés célját, irányát tudja, mert felnyomhat olyan árakat, vagy leköthet olyan erőforrásokat (találmányi/szerzői jogokat, részvényeket, alvállalkozókat, stb.), amik fontosak a munkában.
2021. febr. 11. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
18%
Ti, akik olyan nagyszerűen értitek, mit tehetnek a vetélytársak, akkor sem válnátok azzá (vetélytárssá), ha a komplett technológiai dokumentációt terjedelmes magyarázatokkal együtt, megkapnátok. És megértem, hogy ez nektek nagyon fáj. Annak csökkentésére is van módszer, de attól irtóztok.
2021. febr. 11. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%
#5 hogy miként kerül ide a Hawking sugárzás, még gondolkodom rajta, bár feleslegesnek tűnik. Sikerült összehoznod egy vélt cikkre való anyagot, ám a kellemetlen meglepetés akkor kerül elő, ha megkapod az első lektori véleményt egy valóban nívós folyóirattól. Továbbá csillagvizsgálókban ritkán szokták félvezetők összetételét vizsgálni, és nemcsak azért, mert más a profiljuk. Ha további félremagyarázásokra lesz szükséged, szólj, segítek.
2021. febr. 11. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!