Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az a gömb amit a Nap köré...

Mi az a gömb amit a Nap köré tervezték, hogy felfogja annak energiájának nagy részét?

Figyelt kérdés
Egyszer láttam, hogy a Nap köré terveztek egy gömböt, ami felfogja a napenergia nagy részét, de nem tudom, hogy ennek mi a neve.

#napenergia #Nap köré tervezett gömb
2021. máj. 20. 07:41
 1/10 hollófernyiges ***** válasza:
94%
Dyson-gömb.
2021. máj. 20. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
34%
De sajnos nem működik, nem érdemes ilyet csinálni.
2021. máj. 20. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
90%
Működik csak lehetetlen mennyiségű anyag kellene a megépítéséhez.
2021. máj. 20. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:
93%

#2 és #3 egyszerre igaz.


Komplett gömbhéj nem megoldható, nincs az az anyag, ami kibírná a grav. terhelést.

Pörgetéssel is csak egy tengely mentén tudnád centrifugális erővel ellensúlyozni a gravitációt, sarkoknál beomlana.


Viszont sok eltérő forgástengelyű, kicsit eltérő átmérőjű külön gyűrű elképzelhető lenne, együtt majdnem össze lehet hozni egy gömbfelületnyi Nap felé néző energiafelhasználó felületet.



A baj az, hogy az elegendő építőanyaghoz el kéne bontani a komplett naprendszert, az összes bolygót.

2021. máj. 20. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha szereted a Sci-fi-t, olvasd el Larry Niven-től a Gyűrűvilág cimű regényét. Abban a kérdésedhez hasonló megoldást ír le, nagyon izgalmas és érdekes módon.
2021. máj. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, megtaláltam.

A Sci-fi-ket szeretem, lehet megnézem.

2021. máj. 20. 21:45
 7/10 anonim ***** válasza:
21%

Hol találtad meg?


A Dyson-gömb nem működik, hiába pontoztok le.

Az a gond vele, hogy nem vonzza a benne levő dolgokat, a gyűrű sem. Számold ki, ha nem hiszed.

Márpedig akkor a benne levő nap akárhova elmászkálhat, ki is mehet a gyűrűből, gömbből.

Ez így nem használható.

2021. máj. 20. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

#7: Értem, mire gondolsz.

Az igaz, hogy egy gömbhéj gravitációs vonzása bent homogén, nem tartja középen magában a plusz tömegpontot.


De fentebb leírtam, hogy a gömbhéjjal jócskán van más baj is.

A külön gyűrűk működőképesebb módszer, bár az sem stabil, talán ha flexibilis lenne és ovális pályát írna le.


Bár nem hiszem, hogy aki képes ilyen monstre objektum megépítésére, az ne lenne képes beleépíteni az állandó pályakorrekciózást is.

2021. máj. 21. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%

Csak az értelme ennek pont az, hogy energiát KAP a napból - és nem az, hogy még plusz energia megy el az állandó pályakorrekciókra.

Így nincs értelme még egységes övnek sem, hanem egyszerű műholdgyűrűt, vagy többet érdemes kiépíteni, szabályozott pozíciókkal és távolságokkal. De több gyűrűnél már komoly gond az ütközések elkerülése is. Meg persze kérdés, hogy mekkorák legyenek a műholdak.

2021. máj. 21. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Csak az értelme ennek pont az, hogy energiát KAP a napból - és nem az, hogy még plusz energia megy el az állandó pályakorrekciókra."

Azért az a kapott energia eléggé rendesen fedezné a kis pályakorrekciókat, valószínűleg elég lenne változtatható méretű napvitorlákat feltenni.


"egyszerű műholdgyűrűt, vagy többet érdemes kiépíteni, szabályozott pozíciókkal és távolságokkal."

Azoknak is kell pályakorrekció.


" De több gyűrűnél már komoly gond az ütközések elkerülése is."


Ha megfelelő a méreteltérés és a pozíciótartás, nem hiszem, hogy ez annyira gáz lenne.


Ne feledjük, mennyivel fejlettebb technológia kellene a mainál az építéshez is, szóval ilyen projekt méretében ez már marginális probléma.

2021. máj. 21. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!