Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan kell pszichológia...

Hogyan kell pszichológia szakdolgozatot írni?

Figyelt kérdés

Pszichológia hallgató vagyok, lassan közeledik az évem amikor meg kell írnom a szakdolgozatomat. Nem igazán voltunk útbaigazítva ilyen téren.

A kutatás elméleti része érdekelne. Hogy kell ezt megírni? Tudom, hogy rengeteg forrás kell hozzá, stb. Viszont hogy áll össze az egész? Mert nyilván nem másolhatom le amit egy adott író írt egy adott könyvben, de a saját gondolataimat sem írhatom le, mivel én nem szakember vagyok... Akkor mi is a teendő? Azt tudom, hogy lehet szó szerint idézni pl, de nem hiszem szó szerinti idézésből áll az egész doga.



2021. jún. 19. 18:32
 1/6 anonim ***** válasza:
93%
Az egyetem könyvtára tárolja a régi szakdolgozatokat, kérj ki többet is és nézd át őket.
2021. jún. 19. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
gondoltam erre, most sajnos nincs nyitva, ugye a vírus helyzet miatt...
2021. jún. 19. 18:36
 3/6 anonim ***** válasza:
95%

Lesz egy témavezetőd, akinél általában a saját területén belül kell "kutatni" valamit, bár van, akihez lehet saját témát vinni. Azért teszem a "kutatni" szót idézőjelbe, mert nyilván nem egy hatalmas kutatásról van szó. Az én esetemben pl. volt a témavezető tanárnak egy nagyobb adatbázisa, elmondta, hogy ezen belül milyen változókat és azok összefüggéseit lehet kutatni, és nekünk ezek alapján kellett megfogalmazni hipotéziseket. De lehet, hogy pl. kérdőíveket kell felvenni emberekkel a kutatási kérdés mentén. Itt előjöhet szinte bármi, amit kutatásmódszertan és statisztika órákon tanult az ember (legalábbis én ezeknek sok hasznát vettem utólag visszagondolva).

Nem tudom, melyik egyetemre jársz, de a weboldalon biztosan találsz útmutatót arról, hogy hogyan kell felépíteni a szakdogát. Nálunk kellett egy elméleti bevezető (ami tulajdonképpen nem különbözik egy sima szakirodalom gyűjtéstől), hipotézisek, módszertan, eredmények, diszkusszió és kitekintés (ezekben először természetesen bemutatod a saját eredményeidet, utána pedig reflektálsz mások korábbi eredményeire). Meg esetleg absztrakt kellhet az elejére. Ezt azért ne vedd nagyon pontos alapnak, mert lehet, hogy valamelyik részletre rosszul emlékszem, de nagyjából úgy kell felépülnie, mint a legtöbb tudományos cikknek.

De szerintem addig ne izgulj ezen túlságosan, amíg nincs meg mondjuk a témavezetőd, ő úgyis fog benne segíteni. Addig gondolkozz, hogy milyen téma érdekel leginkább, azon belül olvasgass, esetleg könyvjelzőzz be hasznosnak tűnő szakirodalmakat.

2021. jún. 19. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
94%

Beszélj felsőbbévesekkel, akik már leadták a szakdogát, vagy MSc-sekkel, akik szintén tül vannak már ezen. Esetleg, ha már van témavezetőd, akkor kérdezd őt.


Nagyobb eséllyel találsz olyan embert az egyetemen aki tud neked segíteni, mint itt. Ez álltalában igaz egyetemmel kapcsolatos dolgokra.

2021. jún. 19. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
93%

(Hármas vagyok.)

Lehet, hogy nem minden sulira igaz egyébként ez a kutatásos dolog, úgyhogy ha nálatok nem így van, akkor bocsi a kavarásért. De tényleg nézd meg a weboldalatokat, ott fent szoktak lenni az ilyen infók.

2021. jún. 19. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Melyik suliból vagy? Nálatok nem kellett műhelymunkákat írni?

Itt van például ez, elég jó útmutató:

[link]

2021. jún. 20. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!