Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Statisztikai anomáliába...

Statisztikai anomáliába futottam: Lehet ennek valami logikus magyarázata?

Figyelt kérdés

Közel húsz éve csináltam (indulatból), sajnos a felmérő lap nincs meg

Egy embert felhívok, nem veszi fel a telefont.

Egy idő után "strigulázós mérést" vezettem be:

Ha 4-5 hívásra nem vette fel a telefont, akkor egy kolléganő kezébe adtam, hogy ő hívja, innentől egyet hívtam én, egyet ő.

A mérés: ha a telefon az én kezembe volt, amikor felvette a telefont, akkor magamhoz húztam a strigulát (Itt mérési hiba van, mert a 4-5 "bevezető" próbálkozást egynek vettem, amikor csak én hívtam)

Ha éppen a kolléganő kezében volt, akkor a "nő" oszlopba.

Az eredmény nem a várt közel 50% lett, a 30 fölötti esetszám ellenére, hanem jóval 60% feletti lett a Nő oszlop javára.

A hívó és a hívott között több kilométer volt.

A mérési idő kb. egy év.

A mérési eredmény meggyőzőnek látszik, hogy a hívott fél gyakrabban veszi fel a telefont, ha nő kezében van.

A távolság miatt nem tudhatja, hogy kinek a kezében van a telefon

Két logikus választ találtam:

Hibás a mérési módszer

Egy valóban véletlen sorozat tetszőleges értékekből állhat


2021. jún. 23. 12:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ennyi adat közel sem elég egy reprezentatív statisztikai értékhez.


Meg nem egészen világos az egész módszer. Most te pl 4-5 gyors egymásutáni hívásról beszélsz, majd X idővel később próbálkozott a kolleganő is? Mert ez is más eredményt adhat, mint az hogy gyors egymásutánban felváltva hívjátok. Hisz az első esetben már nem csak a véletlenszerűség játszik bele, hanem az az egyszerű tény is, hogy ha a te hívásaidnál még nem is volt telefonlözelben, később a kolleganő hívására már odaérhetett.

2021. jún. 23. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 2*Sü ***** válasza:
100%

Nem teljesen világos a leírásod. Pl. ugyanarról az egyetlen telefonszámról beszélünk?


> Itt mérési hiba van, mert a 4-5 "bevezető" próbálkozást egynek vettem, amikor csak én hívtam


Ezt akkor külön lett volna érdemes kezelni, úgy venni, mintha ezek nem történtek volna meg, és csak onnantól számolni, ahonnan felváltva hívtátok.


> Az eredmény nem a várt közel 50% lett, a 30 fölötti esetszám ellenére, hanem jóval 60% feletti lett a Nő oszlop javára.


Nem szignifikáns az eltérés. Ha sok-sok ilyen 30 esetszámú sorozatot nézünk, akkor kb. 10% az esélye annak, hogy az esetek több, mint 60%-ban a nő kezében lesz a telefon, és 10% az esélye, hogy az esetek kevesebb, mint 40%-ban.


> Egy valóban véletlen sorozat tetszőleges értékekből állhat


Amúgy igen. És itt ugye egyetlen 30 hívásos széria van, tehát egyetlen esetről beszélünk, ami esetén a nő kezében volt a telefon a hívásfogadások 60%-ban. Egy esetből meg nehéz statisztikát készíteni. Annak sem nulla a valószínűsége, hogy mind a 30 esetben a nőnél van a telefon a hívásfogadáskor. A valószínűsége igen kicsi, de nem nulla, így egy adott eset lehet ez is.

2021. jún. 23. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
A sorozatok úgy néztek ki, hogy a hívások között néhány (1-5) perc telt el. Hívtam párszor én, majd elkezdtük cserélgetni ugyan azt a telefont.
2021. jún. 23. 16:58
 4/11 A kérdező kommentje:
Nekem a 10% már elég szignifikánsnak tűnik, ezért írtam ki a kérdést
2021. jún. 23. 16:59
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem szignifikáns hatvanas esetszámnál. Talán ezer fölött.

Egy véletlen jelenségnél, ha ismerjük a szerkezetét, megmondható a hibahatár. Vagyis az az esetszámra adott becslés, amelynél x%-kal eltér a mérési eredmény az elméletitől adott valószínűséggel.

A megadott értékekre ez nem igaz, ráadásul nincs adat a hívott fél semmiféle szokásáról (pl. rendszeres időközönként közel egyforma időtartamban nincs telefonközelben).

Egyszóval a mérés túl rövid ilyen állításhoz.

2021. jún. 23. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2021. jún. 23. 18:56
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Vegyész szakon matematikát és statisztikai valószínűséget is tanítottak nekünk. Kicsit húzni akarva a tanárt megkérdeztük:

- Nade mi van akkor tanár úr, ha egymilliószor dobjuk fel az egyforintost, és egymilliószor fejre esik?

- Semmi. Egymillió dobás az nem sok! Maguk vegyészek. Na, az Avogadro szám, az már sokaság. 6x10^23-on darab molekula, az már statisztikai minta!

2021. jún. 25. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
100%

Kevés az adat. 10-20 ezer hívásnál már lehetne valamit leszűrni, de akkor valószínűleg közel 50-50% lenne az arány.


Esetleg azt tudnád mérni, hogy mondjuk mennyiszer utasítják el a férfi/női hívót. Az már más eredményt hozott volna, de az is lehet, hogy nem.

2021. júl. 27. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Prokopf ***** válasza:
Férfit hívtatok, vagy nőt?
2021. szept. 24. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Statisztikailag releváns?
2021. szept. 24. 20:52
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!