Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tartó oszlop kiszámitása?

Tartó oszlop kiszámitása?

Figyelt kérdés

Adott egy nagyméretü reklám tábla aminek nagysága 3*4m ,erre ható erő középpontjára F=9000N meröleges szélirány terheli.7m magas lenne a lábának 1m lenne a földben az alapban.Zárt szerelvényböl készülne a lába 100x100x3 és azt szeretném megtudni ,hogy 3mm falvastagság elegendö-e lenne.Lábra ható nyomaték 40.5KNm.Acél anyagból készülne (pontos acél tipus még nem választott szóval ajánlani is lehet)


Erre a szituációra érdeklne egy levezett példa(szilárdságtani).

2 lába lenne a táblának.



2021. okt. 27. 19:54
 1/3 crudy ***** válasza:
76%
Tegnap hasonló órákban azt mondtam talán ma kiszámolom, de nem tettem, és már nem fogom. Talán holnap. Azonban az acélban tudok segíteni, kereskedelemben s235 es s275 ös acélból készült zártszelvényt lehet kapni, ebből az s275 igen ritka, az s235 meg nagyon gyakori. Folyáshatára 235Mpa, nyilván neked erre kéne méretezni, mivel azt sem szeretnéd, hogy deformálódjon a láb. Ha holnap több időm lesz, kiszámolom.
2021. okt. 27. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Wadmalac ***** válasza:
71%

"s235 es s275 ös acélból készült zártszelvényt lehet kapni"

S355 is van, ugyanolyan járatos, mint az S235.

S275 gyakorlatilag nincs, az HEB, HEM, HEA, IPE, tehát I-tartóban gyakori.


A keresett 3-as falvastagság 100-as keresztmetszettel raktáron általában csak hideghajlítottban van, vastagabbak meleghengereltben is.

Alapvetően a meleg verzióban gyakoribb az S355, hidegben az S235 jellemzőbben van raktáron.


Mivel számolásra most sajnos nekem sincs idő 8ez azért nem öt perc), én első megérzésre javasolnám alapanyagként a 100X100X4 S355 meleghengereltet.

Abból vissza kéne számolni a keresztmetszet-tényezőt és folyáshatárra vonatkozó maximális nyomatékot, amit elbír.

Ha az ebből utána visszaszámolt max. terhelőerő a kérdésbeli 9000N-nál nem több mint mondjuk 1,3-szor több, akkor boldogan leülünk és kijelentjük, hogy megfelelő biztonsági tényezővel ez az anyag jó.


Ha esetleg a kapott max. terhelhetőség több, mondjuk kétszeres, akkor revideálhatjuk a kiinduló anyagot, mondjuk 3-as falra a 4 helyett vagy S235-re az S355 helyett és megnézzük, mit kapunk.

Így jár a dolog kis iterációval, de ha jó az alaptipp, gyorsabb lehet, mintha a kiinduló méreteidből kijön mondjuk egy 1200 Mpa elvárt szilárdság, tehát lehetetlen alapanyag.

2021. okt. 28. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Grafikai munkámhoz kellne csak sehol se találok erre az estre hasonló feladatott.
2021. okt. 30. 16:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!