Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nagyjából mennyi annak a...

Nagyjából mennyi annak a valószínűsége, hogy a Föld 4,6 milliárd éves története során az ember a legelső intelligens, technológiai civilizációt létrehozni képes életforma a bolygón?

Figyelt kérdés

2022. jún. 23. 18:20
1 2 3
 11/25 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Pombe gondolom a “későre termelte ki” dolgot úgy kell érteni ,hogy például a dinoszauruszok és kortársaik is tök jól elvoltak kiugróan magas intelligencia nélkül ~160 millió évig. Pedig közülük is kikerülhetett volna egy “szuperintelligens” faj mert miért ne. A magas, modern ember-szerű intelligenciában rengeteg potenciális lehetőség van (ahogy arra többek közt a 10-es is rámutatott), viszont odáig eljutni nagyon zötyögős. Úgy néz ki az esetek túlnyomó többségében nem ilyen irányba kedveznek az események.
2022. jún. 24. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 Pombe ***** válasza:
87%

#10: "Az ostoba tigrised belelép egy tüskébe, kisebesedik a lába és elfertőződik"


Ilyet minden tigris tud (még a leghülyébb is - a te tigrised nem okos, hanem retardált, beteg). Mi köze ennek az olyan intelligencianövekedéshez, ami az emberi szintre emelkedik?


Az intelligenciaszint folyamatosan növekedett, hiszen írtam, hogy 500 millió éve ez történik (ráadásul a kezdeti 2,5 milliár évhez képest ez rohamtempónak tekintendő - mint ezt is írtam), de éppen az látszik a tigrisedből is, hogy hullára nem magáért értendő, hogy az intelligenciának mindennel szemben rohamosan kellett volna növekednie. Növekedett, de csak nagyon esetlegesen, és csak olyan szitukban, ahol nyögvenyelősen nagyon kellett, vagyis értelemszerűen ritkán. Azonban a nagy számok törvénye alapján ilyen nagyon ritkán előforduló kényszerítő körülmények 500 millió év alatt szükségszerűen mindig kialakultak, kb. ugyanúgy, mint ahogy a sok millió emberből előbb vagy utóbb valaki mindig megnyeri a lottó ötöst.


Az intelligencia növekedése pontosan ilyen lottó ötösökhöz hasonlóan alakult, és nem azért, mert valamiféle elsöprő erejű előnye lett volna. Alkalmi előnye volt itt-ott... de mindig volt előbb vagy utóbb.

2022. jún. 24. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 Pombe ***** válasza:
89%

#10: "Az okos ember pedig meggyógyítja magát"


Bocsika, de te ennyire butuska vagy, vagy csak tetteted magad?


Az evolúció nem látta előre, hogy a cipős láb mennyivel jobb, és nem látta ezt az ősember se. Az nem úgy volt, hogy egyszerre csak lett a semmiből a cipő... :D


Bőven elég ősember maradt cipő nélkül is, és annyi elég volt, hogy kikerülte a tüskét.


#5: "Az intelligencia a legfőbb aduász, az ember a génszerkesztéssel lassan már ott tart, hogy bemutat egy középső ujjat a természetnek és ő diktálhatja a szabályokat, nem holmi evolúció..."


Ez kb. annyira levegőben lógó állítás, mint az, hogy a mai emberi fejlődés aduásza a technikai fejlődés... Na, de akkor miért vannak ma is szinte kőkorszaki szinten élő emberek? Ráadásul cipőt se hordanak... :D


És eszük ágában sincs megváltozni... sőt! Némelyik határozottan harcol azért, hogy olyan fejletlen maradjon, mint amilyen volt akár tízezer éve... Tojik magas ívben az aduászra, pedig ezek az emberek ráadásul még gondolkodó lények is, szemben az evolúcióval, ami egy tudattalan természeti folyamat. Nem gondolod, hogy ez is kenterbe cáfolja az intelligencia az "aduász" tételedet?


[link]


Éppenhogy ezeket a törzseket pusztította az emberi intelligencia növekedése (és ha nem leszünk még intelligensebbek, akár a saját végzetünket is annak köszönhetjük - mert be kellene látni, hogy az intelligencia nem egy rózsaszínű felhőben trónoló makulátlan előny, hanem alkalmasint inkább iszonyú erejű pusztításra képes kétélű fegyver), vagyis most inkább ez a koncepció: "az új szemléletmód nagyon egyszerű, egy mondatban összefoglalható: hagyjuk őket békén."


És miért nem minden ember Einstein a te logikád szerint? - ha annyira aduász az intelligencia. Elárulok neked egy nagy titkot. Az emberiség terjedési hatékonyságát néhány zsenire sikeredett ember tevékenysége alapozta meg. A mai napig a többségnek fogalma sincs arról, hogy mitől világít a lámpa, ha megnyomja a falikapcsolót. Ha a géniuszok nem lettek volna, ma kb. még mindig ott tartanánk, ahol a kőkorszakiak. A legtöbb ember, ha nem kap az emberi civilizációban megfelelő tanítási löketet, pl. az erdőben nevelkedik közel felnőtté az állatok között, akkor alig haladja meg ezeknek az egyéneknek az intelligenciaszintje a legokosabb csimpánzokét. Később ez még valamennyire fejleszthető lesz, de csak korlátozottan...

2022. jún. 24. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

Használd már az agyadat, ha egyszer kifejlődött. A pápua őslakó lehet, hogy nem akar repülőgépet építeni, de azt meg tudja beszélni a haverjával, hogy nekem most fáj a lábam és egy ideig nem tudok élelem után kajtatni, ha hozol nekem, amíg meggyógyul, akkor majd te is számíthatsz rám, ha bajba kerülsz.

A tigris meg csak bambán éhenhal.

2022. jún. 24. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 Pombe ***** válasza:
81%

#14: "A pápua őslakó lehet, hogy nem akar repülőgépet építeni, de azt meg tudja beszélni a haverjával, hogy nekem most fáj a lábam és egy ideig nem tudok élelem után kajtatni"


Nem ez a kérdés. Ha aduász az intelligencia, akkor a pápua őslakó is akarna repülőt. De nem akar. Nézd! Tőlem tettetheted magad addig hülyének, amíg akarod, engem nem zavar. Szerinted állandóan akar fejlődni az intelligencia. Itt nem akar...10000 éve! Tudsz erre értelmesen végre válaszolni, vagy nem???


#5: "A tigris meg csak bambán éhenhal."


De a tigris nem hal bambán éhen, mert még a pápuánál is butábban vígan él, még ma is. Ez az apróság eddig nem tűnt fel?


Nem lehetne eljutni végre oda, hogy némi értelmet is vigyél a megjegyzéseidbe?

2022. jún. 24. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 Pombe ***** válasza:
73%

#14: "A tigris meg csak bambán éhenhal."


Szerintem te bizonyítod a legjobban, hogy az intelligencia tényleg nem akar fejlődni... :D

2022. jún. 24. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
100%

Akkor most elmagyarázom az ostoba fejednek hogy mi is az intelligencia: az a képesség, hogy felismerjük a dolgok közti összefüggéseket. A múlt tapasztalataiból tanulunk és a jövőben keletkező problémákat az alapján megoldjuk. Kísérletezünk, keressük a legjobb megoldást. Előre gondolkodunk. A tudást továbbadjuk az utódainknak is. Ez segíti legjobban a környezethez való alkalmazkodást, nem a nagy fül és a testi erő. Ha hatékonyabb vadászok akarunk lenni, nem jobb izmokat és nagyobb karmokat növesztünk, hanem előbb íjat és nyilat készítünk, aztán puskát. Összefogunk, segítjük egymást, taktikát dolgozunk ki. A zsákmányt tartósítjuk, a fölösleget eltesszük tartalékba, szűkösebb időkre.

Ezért ez az aduász az evolúcióban, ami valamiért csak nekünk adatott meg, pedig óriási előny bármi mással szemben.

2022. jún. 24. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
73%
És nem, a tigris nem él vígan, teljesen ki van szolgáltatva az embernek. A mi kegyelmünkből létezik még a faj, ha akarnánk, könnyedén kipuszíthatnánk őket mind egy szálig. Az a szerencséjük, hogy már morálisan léptünk szintet és nem elfogadható egy faj teljes kiirtása. De önmagunkat korlátozzuk, a tigrisnek nincs beleszólása. Ha úgy döntünk, hogy nekünk kell a tigris élettere, bármikor elvehetjük tőle. Az analfabéta indiaiak is megtehetik ezt, akik sosem jártak iskolába, mert szellemileg annyival fölötte állnak ők is az állatoknak.
2022. jún. 24. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 Pombe ***** válasza:
100%

#17: "Ez segíti legjobban a környezethez való alkalmazkodást, nem a nagy fül és a testi erő."


Újra. Az agy nagyon energiaigényes alkotás, és éppen ezért lassan fejlődött. Persze hogy olykor olykor hozott előnyt, de az esetek elsöprő többségében a nagy fül és a testi erő hozott hasznot, és nem az intelligencia növekedés.


Ez történt több millió éven át, pontosabban a test és a fül gyorsabban fejlődött, mint az agy. Nézd! Ezek a tények. Elhiszem, hogy te ezekről nem akarsz hisztérikusan tudomást venni, de akkor is ez történt, és azért történt így, mert az intelligencia fejlődésének is van előnye, de nem olyan sok, mint hiszed. Az intelligenciának csak egy idő után lesz nagyobb haszna, mint a testi fejlődésnek, amikor az már lassacskán magas szintet ér el. Kb. olyasmiről van szó, mint a matek esetén. Tanulgatod, itt-ott még hasznát is veszed, azután egyre magasabb szintre jutsz, és hirtelen a matek válik fontosabbá mindennél, mert matematikus lettél.


#17: "A múlt tapasztalataiból tanulunk és a jövőben keletkező problémákat az alapján megoldjuk."


Ezt az evolúciós folyamatok megteszik agy nélkül is.


#17: "Ez segíti legjobban a környezethez való alkalmazkodást, nem a nagy fül és a testi erő."


A nagy fül és a test változásai maga az alkalmazkodás, és könnyebb kivitelezni ezt, mint az agyat fejleszteni. Persze, ha már lenne fejlett agy, az gyorsabban találna ki megoldásokat az alkalmazkodáshoz, csak te ott követed el a hibát, hogy nem veszed észre, hogy ekkor még nincs fejlett agy. Nincs olyan agy, ami ekkor jó megoldást tudna kitalálni, tehát marad a fül és test változása. Az agy csak nagyon-nagyon sokára és lassan tud oda eljutni (nem nagy ugrásokkal, hanem csak aprócska kis lépések mentén generációról generációra), hogy a testi alkalmazkodás helyett tudjon működni. Magyarán igazándiból nem nagy szükség van rá végig az alkalmazkodásnál.


#17: "Ha hatékonyabb vadászok akarunk lenni, nem jobb izmokat és nagyobb karmokat növesztünk, hanem előbb íjat és nyilat készítünk, aztán puskát."


A ragadozók testi fegyverei is állandóan fejlődtek. Hatékonyak, és egyre hatékonyabbak voltak ezek. Nem kell nekik ma sem puska.


#17: "A zsákmányt tartósítjuk, a fölösleget eltesszük tartalékba, szűkösebb időkre."


Ezt számos állat is megteszi. Sőt! Ugyanúgy raktároz is akár... ösztönösen.


#17: "Ezért ez az aduász az evolúcióban"


Ha aduász lenne, akkor sokkal gyorsabban fejlődött volna, de igazándiból a drága és energiaigényes gyors intelligenciafejlődés nélkül is fejlődött az állatvilág, és az agy is, csak az érthető módon sokkal kevésbé, mert minek. Persze egy szinten túl, amikor az intelligencia átveszi a szerepet, akkor begyorsul a fejlődése, de addig csak lassan fog vánszorogni... és ez teljesen érthető is. Úgy látszik, hogy te az ostoba dackorszakodat éled, hogy képtelen vagy a saját orrodnál tovább látni. Kb. minden óvodásnak természetes, hogy az intelligencia az maga a csodafegyver, de azért olykor illene más tényezőket és a tényeket is figyelembe venni a saját gyermeteg álomképeink helyett.


[link]


Azért tudod a tudomány is vakarja a fejét, hogy mi a tökért nőtt meg annyira az ember agya, mert igazándiból olyan nagy szüksége nem lett volna rá. Túl energiazabáló az agy, túl sérülékenyen összetett stb.


Legalább azt belátod, hogy azért a nálad kissé tanultabb, jártasabb emberek sem látnak olyan magától értetődő előnyt az agynövekedésben? És eszük ágában sincs olyan aduászos marhaságokat összehordani, mint te...


#17: "pedig óriási előny bármi mással szemben."


Ja! Amikor már nagy az intelligencia. De az odáig való apró lépésekben történő eljutás előnyei azok, amik a kérdésesek.


#17: "Ezért ez az aduász az evolúcióban, ami valamiért csak nekünk adatott meg"


Hülyeségeket hordsz össze. Az általad soroltak mindegyikét a bonobók, csimpánzok, gorillák, és egyéb főemlős majmok-, de más intelligensebb állatok is gyakorolják. A Fongoli folyó csimpánza még fegyvert, dárdát is gyártanak a vadászataikhoz, és persze sok más szerszámot is. Hullára hülye vagy az egész témához, de akkora mellényed, hogy egy női topless napozót lehetne működtetni mögötte... :D


És még mindig nem válaszoltál arra, hogy a mai kőkorszakiak miért nem akarnak repülőt? Ja! Mert ez is kenterbe veri az intelligencia az aduász tételedet? Kényes téma, gondolkodni meg nem szeretsz... :)

2022. jún. 28. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 Pombe ***** válasza:
100%

#18: "És nem, a tigris nem él vígan, teljesen ki van szolgáltatva az embernek. A mi kegyelmünkből létezik"


Ja... és ha kipusztítjuk, vele együtt pusztulunk majd mi is, csak később, az általunk okozott ökológiai katasztrófák miatt. Öreg! Mire vered a nyáladat? Az ember alig egy porszemnyi ideje létezik a Földön, de a tigrisek, és más állatok is sokkal-sokkal régebb óta! Ha az emberiség egy két száz év múlva kihal, még csak említésre méltóak se leszünk a csak füllel és testtel alkalmazkodó lények között...

2022. jún. 28. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!