Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A legutóbbi kutatások szerint...

A legutóbbi kutatások szerint mennyi a Föld megmaradt fosszílis energiatartaléka?

Figyelt kérdés

Mennyi ami megmaradt, és meddig elegendő adott felhasználás mellett?

Mikor készült utoljára ilyen jellegű kutatás?


2022. szept. 4. 12:34
 1/7 A kérdező kommentje:
Kőolaj, földgáz, kőszén, uránérc főleg.
2022. szept. 4. 12:35
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Sok... időnként kijön egy-egy olyan találgatás, hogy 50-60 évre elég még, de ezt már 10-20 éve mondják folyamatosan. Az az igazság, hogy ezt pontosan nem lehet megmondani, olyan helyen is lehetnek fosszilis energiahordozók, ahol nem is sejtjük.
2022. szept. 4. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Sok. A gond a legtöbb helyen az, hogy nehezen hozzáférhető, és konkrétan többe kerülne a kitermelés, mint a kitermelt mennyiség.
2022. szept. 4. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

world-o-meteren le tudod csekkolni

[link]

Görgess le az ENERGY részig.

2022. szept. 4. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

" időnként kijön egy-egy olyan találgatás, hogy 50-60 évre elég még, de ezt már 10-20 éve mondják folyamatosan."


Ez azért van így, mert pl. 30 évvel ezelőtt a palagázzal nem tudtak mit kezdeni, nem volt technológia a kitermelésre, ezért a kitermelhető mennyiségbe nem számolták bele. Lett rá technológia, hirtelen egy csomó addig felfedezett palagázmező is belekerült a számításba, persze hogy megnyújtotta a mennyiséget és így az időtartamot is.

Másik részről, amikor egy olajkút kifogy, akkor az nem azt jelenti, hogy egy csepp sem maradt már odalenn, hanem azt, hogy abban az időpontban a további kitermelés költsége meghaladja a ráfordítás költségét, vagyis veszteséges kitermelni. Azonban az olaj ára folyamatosan emelkedő tendenciát mutat (még ha olykor vissza is esik), tehát eltelik 10-20-30 év, és a régen lezárt olajmezőből megint megéri elkezdeni kiszedni a korábbi időpontban már drága olajat, mert az most már megint nyereséges.

A harmadik pedig amit már te is említettél, hogy folymaatosan méáregetnek, kutatnak mindenhol újabb nyersanyagmezők után, és olykor találnak is kisebb nagyobb telepeket, amelyek egy része nem termelhető ki gazdaságosan, más része igen, harmadik része meg egyáltalán nem termelhető még ki mai technológiánkkal. Tehát igen, az olaj sosem fog elfogyni, csak egyre drágább és drágább lesz kitermelni, ahogy egyre inkább kiapadnak a még viszonylag könnyen hozzáférhető helyek. Ezzel együtt pedig egyre nagyobb igény fog jelentkezni az olaj egyre nagyobb mérvű kiváltására minden téren. Ezt jelenti az alternatív dolgok előretörése, térhódítása (pl. napelem, szélturbina, leendő fúziós erőmű, bármi, ami nem fosszilis energia).

2022. szept. 4. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Igen. Itt van például csak a komlói szén. A bezáráskor azt mondta a búcsúbeszédes főmérnök, hogy 17 millió tonna szenet termeltek ki (ez alighanem nem a 200 éves adat, hanem csak a 45 utáni), és még 74 millió tonna van. A 2000 millió köbméter metán mellett.

Csak a Mecsekben a szénmezőket anno a góliátok össze-vissza töredezték, így a gépi kitermelés nem ment, a kézibe meg ma már senki sem akar belerokkanni. A metán is inkább probléma, ha az olcsóságot nézzük, a főmérnök szerint 70-en haltak meg a sújtólégrobbanásokban.

A kéntartalom is problémás, de fűteni lehetne vele, bár ez most épp nem divatos gondolat.


"Másfél milliárd tonnányi feketeszén van a Mecsekben, ebből négyszázmillió tonna a Váralja-Máza-Szászvár térségben." - írta az indekc.

2022. szept. 4. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1./ uránérc nem foszilis. Az egy másik terület.


2./ Amit fentiek írtak igaz. Nem az a kérdés, hogy mennyi van, mert arról tudjuk, hogy sok. A kérdés igazán, hogy


a./ hogyan lehet kitermelni (egyáltalán kitermelhető-e a rendelkezésre álló technológiákkal ld. makói árok földgáza jelenleg nincs olyan technológiai amivel biztonságosan kitermelhető, vakerálás és hazudozás megyen, de valós ipari méretű technológia ami már legalább 1-2 helyen működött ilyen mélységből, ilyen hőmérsékleti viszonyokra nincs sehol, az amerikai készletek kisebb mélységben, hidegebb közegben vannak, azok kitermelése is bizonytalan, de itt még nagyobb mélység, még magasabb hőmérséklet az ami probléma);


b./ hogyan lehet eljuttatni a felhasználási pontra; Ld. pl. Mátra lábánál lévő lignitek, azért épült oda a hőerőmű, mert annyira pici a fűtőrtéke, hogy túl messzire már nem is éri meg szállítani.


c./ mennyire tiszta (pl. földgáznál mennyi a fűtőérték, kéntartalom, szénnél hamutartalom, meddő tartalom; Hogyan lehet megtisztítani? Mi legyen a szeméttel ami keletkezik?


d./ Mindez mennyibe kerül, és mennyit adnak érte.-> ha ez több mint amiért el lehet adni az adott telep "felejtős" nyilván ahogy fogynak a készletek és az ár kuszik felfelé lehet, hogy x év múlva elkezdi megérni megnyitni az adott mezőt.

2022. szept. 5. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!