Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A Matuzsálem csillag (HD...

A Matuzsálem csillag (HD 140283) hogy lehet idősebb az univerzumnál?

Figyelt kérdés

Laikuskent olvasgattam róla, és minden cikknél azt írják, hogy idősebb az univerzumnál, de azt nem fejtik ki,hogy ez hogyan lehetséges. Lehet csak rosszul számolták ki a csillag korát?

A válaszokat előre is köszönöm!



2023. máj. 31. 16:46
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Erről még nem hallottam, de nyilván nem lehet az univerzumnál idősebb. Vagy az univerzum korát, vagy a csillagét számolhatták rosszul. (Ezek a számítások egyébként elég bonyolultak, könnyen téves eredmény jön ki.)
2023. máj. 31. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Daniel Prime ***** válasza:
100%

Nem fejtik ki?


Itt szerintem elég szépen ki van fejtve: [link]


Azt is leírják, hogy


"Azt mindenesetre kizárhatjuk, hogy bármely égitest idősebb lehet az univerzumnál, tehát biztosan a mérésekben és az adatokban van a hiba."

2023. máj. 31. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Azatesz válasza:
100%
A kérdés azért merült fel, mert a csillagászati korbecsléseknél különböző módszereket alkalmaznak és így különböző eredmények jönnek ki - akár azonos mérési területeken is. Az univerzum korát alapvetően a szupernova-robbanások megfigyelésével és ezek alapján következtetve határozták meg, és nagyjából 13,5 milliárd évre tették. A legújabb módszer szerint viszont az ősrobbanás hőmegmaradásának és hőjének kihűlését vizsgálva az univerzum kora 13,8 milliárd év körül van. Tehát ez most az alap, amiből kiindulunk... A Matuzsálem csillagot részletesen a Hubble teleszkóppal vizsgálták, és az onnan származó adatok szerint a kora meghaladja a 14 milliárd évet. (A csillagok korát általában abszolút fényességük és összetételük alapján becsülik meg.) Az alap, hogy az univerzum alap építőeleme a hidrogén, és a hidrogén folyamatos alakulásával jönnek létre a többi elemek. (Pl. a Nap is hidrogént "éget" folyamatosan, ami héliummá alakul, majd később ez a hélium alakul szénné, majd az vassá, ahogy az élete véget ér.) Tehát az ősrobbanáskor a hidrogénnél nehezebb elemek nem léteztek, így minél öregebb egy csillag, a magja annál kevesebb "fémet" tartalmaz - a fém itt minden, ami a periódusos táblában a hélium után jön. Minél több a fém a csillagban, a hőáramlása annál gyorsabb kifelé. A Matuzsálem vizsgálatakor látták, hogy a hőáramlása nagyon lassú, és a belsejében, bár lényegesen nagyobb a Napnál, az ott fellelhető fém töredéke a Napban találhatóénak - így ez egy bazi öreg csillag. Ezekkel az új mérésekkel azt állapították meg, hogy nagyjából 13,9 milliárd éves, tehát a hiba már "csak" 800 millió év körül van. Itt tartunk most, kb. A csillagászok között nem is az a kérdés, hogy hogyan lehet egy csillag idősebb, mint az univerzum, mert ez nyilvánvaló anomália, hanem azon dolgoznak, hogy a mérések, bármilyen metódussal is alkalmazzák őket, azonos eredményeket hozzanak, mivel a tudomány egzakt, így a pontosság elengedhetetlen. Tehát, mind a mérések módjának finomítása, mind az új módszerel bevezetése izgalmas, és ez viszi előrébb a tudósokat a válaszok keresésében...
jan. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!