Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az esthalynalcsillag a Vénusz?...

Az esthalynalcsillag a Vénusz? és az esthajnalcsillag a legfényesebb csillag az égen?

Figyelt kérdés
már egy jó ideje nem értem ezt a témát . kb egy évvel ezelőttig úgy tudtam , hogy az esthajnalcsillag nem a Vénusz , hanem a Jupiter. de ismerőseim rámutattak , hogy tévedek . de akkor azt nem értem , hogy napnyugtakor az égbolt keleti felén megjelenő első és legfényesebb csillag miért keleten jelenik meg . hiszen ha a vénusz az esthajnalcsillag és a pályálya közelebb van a naphoz mint a földé , akkor nem az égbolton nyugatabbra kellene meglátni az esti órákban azt a csillagot? eggyik reggel , mielőtt felkelt a nap láttam kelet felé egy fényes csillagot. az lehetett szerintem is a vénusz , mert akkor jött fel a nap és keletre volt . Valaki segítsen nekem elmagyarázni ezt a témát , mert én már esküszöm nem értem .
2010. nov. 29. 09:21
 1/4 anonim ***** válasza:
91%

Az esthajnalcsillag valóban a Vénuszt takarja. De csak név szerint csillag, ezért nem mondanám, hogy a legfényesebb csillag az égen. -3,8 és -4,6 m között változó látszólagos fényességével valóban fényesebb a látható csillagoknál, így a Nap és a Hold mellett a 3. legfényesebb objektum az égbolton.


A Vénusz Nap körüli keringésén minden 584. napon utoléri a Földet, ezért vagy az esti égbolton, vagy a reggeli égbolton látható.


Mivel közelebb kering a Nap körül, mint a Föld, a Vénusz hasonló fázisokat mutat, mint a Hold. Pályája a Föld pályájához képest néhány fokkal eltér, ezért általában nem halad át a Nap korongja előtt. Mégis sor kerül 120 évenként egy páros Vénusz-átvonulásra – a párban lévő két átvonulás között csak 8 évvel –, amikor a bolygó Nappal való alsó együttállása a Föld pályasíkjába esik. A legutóbbi átvonulás 2004. június 8-án volt, a következő 2012-ben lesz.

2010. nov. 29. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A "Mikor, hol látszik a Vénusz?" kérdés egyszerű geometriai meggondolás alapján megválaszolható.

Mivel a Vénusz közelebb van a Naphoz, mint a Föld, - a Vénusz közepes naptávolsága (pályasugara) kb. 108 millió km, a Földé kb. 150 millió km, - a földpálya egy pontjáról nézve a Vénusz a pályájához húzott érintők érintési pontjában tartózkodik szélső helyzetben. Ennél távolabb sosem látszik a Naptól. Ha a két sugár ismeretében kiszámolod a maximális kitérés szögét, valamivel több, mint 46 fok adódik.

A két érintési pont a Naptól nyugatra (jobbra) ill. keletre (balra) helyezkedik el a Naprendszer északi pólusa felől nézve.

Ha nyugatra van, akkor napkeltekor előbb kel fel a Vénusz, mint a Nap. Ekkor hajnalcsillagnak nevezzük.

Ha a keleti szélső helyzetben van a Vénusz, akkor a Nap hamarabb nyugszik le, mint a Vénusz, ekkor esti csillagnak lehetne hívni. Hozzátéve persze, hogy a Vénusz nem csillag, hanem bolygó.


Remélem, érthető voltam.


DeeDee

**********

2010. nov. 29. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
elmagyarázták, de te meg a fától nem látod az erdőt. EST HAJNAL. Na mire utal? Egyszer este látható, egyszer meg hajnalban. Nem nehéz kitalálni. Jelenleg hajnalban látható.
2010. nov. 29. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

oké , köszi a válaszokat , szóval akkor a lényeg az , hogy mégis csak jól gondoltam , és a napnyuktakor kelet felé látható csillag hiába a legfényesebb , az nem az esthajnalcsillag , mert napnyugtakor annak nyugatra kall lennie . ok . minden világos kivéve a szögeket meg a szakszavakat , de a lényeget értem és ezekszerint eddig is értettem

mégegyszer köszi a válaszokat :D

2010. dec. 9. 20:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!