Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért alakultak ki a német...

Miért alakultak ki a német nyelvben a der, die, das névelők?

Figyelt kérdés

Beszélek németül, így már megtanultam , hogy ez a lényege mindenféle raguzásnak, és hogy meg kell tanulni.

Az érdekelne, hogy miért fontos, hogy egy fönévnek férfi, nöi vagy semleges neme legyen. Hogyan alakult ki ez? Azt már tudom, hogy egy újszónak egy nyelvészeti társaság határozza meg a névelöjét, arra vagyok kiváncsi, hogy régen mikor a nyelv kialakult, miért lettek nemek szerint felbontva a fönevek?


2008. febr. 13. 10:40
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
94%

A nyelvi nemesítés nem német sajátosság. Az angolban is megjelenik, de a francia is használja, ezzel együtt az orosz nyelvben is erre épül sok minden.

A kérdés, hogy az adott nyelv milyen szisztéma szerint nemesít.

Van nyelv, ahol a nyelvi nem és a társadalmi nem összefüggésben áll. Azaz az adott szó "férfiakra jellemző", "nőkre jellemző" vagy pedig általános tartalmú. Ha jól tudom, a német nyelv is ilyen. Azonban igencsak nehéz ma eldönteni, hogy az adott szó miért hímnemű, hiszen évszázadokkal ezelőtt, amikor a szónemek kialakultak, egész más életvitel volt, amely "ráragasztotta" a szóra a nemét.

Van nyelv, pl. az orosz, ahol nyelvtani szabályok alapján kategorizálja a főneveket. (a-ra végződő főnevek nőnemű, o-ra végződőek semleges nemű, egyéb szavak hímneműek. Kivétel az egyértelműen más nemű szavak, pl. papa)

2008. febr. 13. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A német valami más módon alakulhatott ki, mert a szoknya férfi, a nadrág nöi nem. a legjobb pedig a bikini szó ami annyira régi nem lehet, és az is férfinemü.

az angolban csak a személyesnévmásokban van külön nemek.

szóval egyéb ötlet?

2008. febr. 13. 15:00
 3/14 tade ***** válasza:
93%
Szia! Nalunk Olaszorszagban is erre epul a nyelvtan, az IL, LI, LA nevelokra....pl. la ragazza ("lany" a-ra vegzodik tehat nonemu) il ragazzo ("fiu" o-ra vegzodik himnemu) lo stipendio ( "fizetes" lo nevelo semleges nem) vannak itt is kivetelek pl. la voce, ("hang")...amikor la nevelo utan a fonev nem a-ra vegzodik...vagy la foto ....amugy ugyanez van a szlovak nylevben is. nevelo van a TEN ( himnemu) TA (nonemu) TO (semleges) Ten ucitel (a tanar) TA vcielka ( a mehecske) To dievcatko (a kislany)...minden nyelvnek megvan a sajat nyelvatni szabalyzata mire epit....szerintem meg mindig konnyebb egy olyan nyelvet megtanulni, ahol vannak nevelok, mint ahol nincs...pl a magyar nyelv....szerintem egyike a nehezen tanulhato nyelveknek...
2008. febr. 13. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 tade ***** válasza:
92%
bocsi javitom magam az IL, LO es LA nevelok vannak
2008. febr. 13. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Igazad van, de én arra vagyok kiváncsi, hogy miért alakult ki. miért van a tárgyaknak nemük. a nyelvtani részt értem.
2008. febr. 13. 16:45
 6/14 anonim ***** válasza:
96%

Ha jól tudom, a "nem" kifejezést a latin nyelvtanból vették át a többi nyelv leírásához. Igazából sokkal szerencsésebb lenne hímnem, nőnem és semlegesnem helyett 1-es 2-es és hármas, vagy A, B és C ragozási csoportokról beszélni. Igaz, hogy a németben a legtöbb férfit jelölő főnév "hímnemű" és a legtöbb nőt jelölő főnév "nőnemű", de erre a legérdekesebb kivétel a das Mädchen, ami semleges nemű, és lányt jelent.

Hogy miért alakult ki ez a három nem, azt nehéz megmondani. Kicsit hasonlít a kérdés a magyar alanyi és tárgyas ragozásra. Az is olyan dolog, aminek látszólag semmi "haszna", teljesen felesleges dolognak tűnik. De a nyelvek ilyenek. Valószínűleg ezek az értelmetlennek tűnő dolgok egyfajta ellenőrző funkciót töltenek be a nyelvben. Elég jó eséllyel leplezik le a félrehallásokat. Például ha az ige személyragja nem egyezik az alannyal, akkor ott az agyunk rájön, hogy esetleg félrehallottunk valamit.

2008. ápr. 10. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
92%

Egyszerűen kategorizálási okai vannak, a hagyományos latin grammatikai alapra épül. A főnevek egy nagy halmaz elemei, és ezeket kategóriákba osztották, rendszerezés végett, a jobb átláthatóság érdekében. A német nyelvben megkülönböztetünk természetes nemet (amikor egyértelűen el lehet dönteni, hogy hím, nő, vagy semleges nemű e egy főnév)- ill. grammatikai nemet, amikor vagy formai vagy tartalmi kritériumok alapján kapja a főnév a névelőt. De (sajnos) rengeteg kivétel van, amikor nincs más hátra meg kell tanulni a főnévhez tartozó névelőt.

Lényegében a der, die, das egyfelől a főnév neme, illetve a névelője is.

Hogy miért pontosan der, die, das-ként jelölik ezt a hármas kategóriát, bonyolult nyelvtörténeti vonatkozása van, de a lényege a rendszerezés, mint ahogy fentebb írtam.

2008. okt. 25. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
89%

"Hasznosságát" tekintve inkább a ly-j kérdéshez hasonlítanám, mint az alanyi-tárgyas ragozáshoz, mert az meg van a németben is, csak nem ragozással, hanem az ige után odabiggyesztett tárggyal. (ich lese-olvasok, ich lese es - olvasom)

Alapvetően egyébként a németben is megtalálható az olaszhoz, szláv nyelvekhez hasonlító végződés szerinti kategorizálás, csak vegyítve van azzal, hogy maga a szó jelentése inkább nőhöz vagy férfihoz kötődik, vagy hogy mit jelöl.


Pl. Folyónevek, autónevek, városnevek néhány kivétellel csoporton belül azonos neműek. Minden (persze jó sok kivétellel) -e re végződő nőnemű. (De ott van a Der Junge, ahol a tartalom fontosabb a végződésnél, lévén fiút jelent)

Minden -schaft -ra végződő nőnemű (valamilyen közösségi dolog, csapat, baráti közösség - talán mert ősidők óta a nők voltak szociális összetartó erő?)

Az er-re végződő hímnemű (ejtsd ki német akcentussal és megérted, miért :))

-lein, -chen (Mädchen) Kicsinyítőképző... Mivel még kicsi, nincs vagy inkább nem számít a neme.


Szerintem két dolog közt választhatsz:

1. Bemagolod névelővel, tehát nem Hose, hanem Diehose, igaz, akkor csupa D-betűs szavakból fog állni a szótárad:)) (megjegyzem, amúgy is kell még 3-4 dolgot tanulni egy főnévhez, többesszám, dativrag, gyenge/erős, stb.)


2. Tanulás során kielemzed, mi szerint sorold nemi kategóriába. Azért hímnemű, mert férfit jelöl, azért, mert -er -re végződik, semleges, mert kicsi, stb...



És hogy miért fontos? Szerintem egyáltalán nem fontos, az angol, a magyar tök jól elvan nélküle, inkább csak azért fontos, hogy "na, mi ezt is tudjuk!" Hallottam olyan németről, aki mindenre azt mondja, "das". És? Nem megértik? Igaz, ettől szegényedik a nyelv és ez egyik nyelvnek sem jó. (mint pl. magyarban mostanában kihagyják a "hogy" szócskát - a guta tud kerülgetni. "Lehet megnézem ezt a filmet." Mert ez a sok csetelés, ez vágja agyon a nyelvet...! :)) (na, bocs, h hosszú vok. :-)

2010. ápr. 14. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Az összes eddig válasz: epic fail.


A kérdésedre nincs válasz; pontosabban van, de soha nem fogjuk megtudni.

Az összes indoeurópai nyelvben megvan vagy megvolt a nemek szerinti ragozás. Az a válaszoló, aki az A,B,C kategóriákat javasolja nemek helyett, elfelejti, hogy a nyelvnek a valóság leírása lenne a feladata. A protindoeurópai ősei(n)k pedig, olybá tűnik, felruháztak vagy azonosítottak minden dolgot bizonyos maszkulin, feminin, vagy neuter jelleggel. Ennyi.

Ez nem a latinból jön, hanem minden egyes indoeurópai nyelvben megvolt, vagy van. Nem kategorizálási vagy rendszerezési okokból jöttek létre. Ez ezeknek a nyelveknek éppen olyan absztrakt tulajdonsága, mint a kínainak az ideogrammák, vagy egy-két észak-amerikai indián nyelvnek a végtelen hosszú szavak használata.

Ezt magyar fejjel nem lehet megérteni. Talán mostmár indoeurópaival sem.

Ha érdekel, küldj e-mailt.

2010. jún. 30. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Mentor válasza:
84%
Egyetértek az egyik korábbi hozzászólóhoz: a hímnem, nőnem, semlegesnem kategóriákat nyugodtan lehetne akár A, B, C kategóriákkal is helyettesíteni, vagy más elnevezésekkel, a lényegen nem változtat: a névelők nyelvtani kategóriák, több nyelvben is nagyon fontos szerepet töltenek be, a németben konkrétan jelzik az eseteket. Névelők nélkül a német nyelv nem "működne". Az elnevezések (most nemek-nek, vagy ABC-kategóriáknak nevezzük őket), lényegtelenek, ezek csak a "fejünkben" léteznek. Hasonló a helyzet pl. az angolban: a többség azt mondja, hogy az angolban nincs Önözés, csak Tegezés. Én meg azt mondom, hogy az angolban nincs Tegezés, csak Önözés, és ezért a "You" az kizárólag Önözési forma, tehát az angol mindenkit "Önöz". Biztos vagyok benne, hogy akadnának nyelvészek, akik buzgón nekiállnának azonnal bizonygatni, hogy ez így van, vagy nincs így. Azonban, lenne ennek - a nyelv működése szempontjából - valamilyen jelentősége? Szerintem nem. Az előző hozzászóló azt mondta, hogy a nyelv feladata a valóság leírása. Szerintem meg nem. A nyelv feladata, alapvető funkciója a KOMMUNIKÁCIÓ, azaz eszköz a kommunikációhoz. A többi már csak a nyelvészek fejében él, azaz hogy a meta-nyelvezetben ( nyelv a nyelvről) mit minek neveznek. Visszatérve: a természet nem mérvadó a nyelvben, ezért szerintem el kell felejeteni a szó "biológiai nemét", mert ilyen nem létezik: a német das Maedchen -nél is a szó "nyelvtani neme" übereli a szó jelentésének "biológiai nemét". A szó nemek szerinti kategorizálása meglehetősen félrevezető, mert a többség ilyenkor kizárólag a biológia nemre gondol, amivel ugye nem lehet megmagyarázni - és felfogni - a nyelvtani nemeket. Ilyen félrevezető, szerencsétlen nyelvtani fogalom a "szenvedő" szerkezet( passzív) elnevezés is: miért lenne az "szenvedő" egy személynek ( "elszenvedi" a cselekvést) ha pl. megdícsérik, vagy ha szeretik? ( Er wird gelobt. Er wird geliebt.)(?)
2010. okt. 5. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!