Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan árulhatnak olyan...

Hogyan árulhatnak olyan leleteket a neten ami egyértelműen 1711 előtti időkből származik? /egészen konkrétan római pénzeket láttam. /

Figyelt kérdés
Ugyan is van egy olyan törvény, hogy ha vki. talál vmit /földben, vízben, stb../ és az 1711 után készült, illetve nincsen meg a gazdája, akkor nem köteles bejelenteni. Tehát ennek értelmében mind1, hogy pl. egy világháborús sisak, vagy egy utcán talált gyűrű. De ami ez előtt készült az műkincs és a megtalálásától számított 8 napon bellül le kell adni.
2009. márc. 24. 09:36
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Hát ezt egy kicsit naív kérédésnak érzem: ha talál valaki egy zsák arany érmét, ami melleseleg műkincs, majd hülye lesz leadni, legalábbis az egészet tuti nem, mert nem kap érte megfelelő jutalmat.


Mivel a tudomány témakörbe írtad, legyen benne az is egy kicsi:

Egy alapvető hiba van a törvényben: adott egy pozitív esemény az egyednek (embernek).

Következénye: ha nem jelenti be, és észreveszik(!), megbüntetik, rosszul jár.

Ha bejelenti, biztosan elveszik, rosszul jár.

Ilyen helyzetben az emberek többsége kockáztat, az első variációt választja, a nagyobb haszon reményében, mivel az ember (és egyébként minden élőlény) arra törekszik, hogy saját magának a legjobb legyen. Tehát ha valaki megtartja a "kincset", az teljesen normális, elvárható viselkedés.


Az meg, hogy neten árulják szintén nem egyedi, hány olyan dolgot lehet venni neten, ami illegális, pl: gyógyszereket...

2009. márc. 24. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A jogszabály értelmezésben egy kis kavarodást érzek.


A vonatkozó törvény szerin (2001. évi LXIV. törvény)

"Nem minősülnek régészeti leletnek azon kulturális javak, amelyek 1711 előtt keletkeztek, és bizonyítottan műgyűjteményben maradtak fenn."


Tehát ez esetben teljesen legálisan árulhatják bárhol.



"Ha bejelenti, biztosan elveszik, rosszul jár."

részben igaz. kaphat valami pénz, persze nem annyit mint feketén eladva.

16. § (2)Régészeti emlék vagy lelet megtalálóját a lelőhely, illetve a lelet tudományos jelentőségével arányos pénzjutalom és elismerő oklevél illeti meg.

(5) A lelőhely, emlék, lelet tudományos jelentőségével arányos jutalmat a Hivatal állapítja meg.



Az meg teljesen igaz, hogy az még nem akadály, hogy illegális valami.

2009. márc. 24. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Én találtam szántás közben egy régi sarkantyút és bevittem egy kis múzeumba és kiállították és oda lett írva a nevem,hogy én találtam.
2012. márc. 3. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Zsííír....
2012. márc. 20. 18:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!