Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az a fázis? (lent)

Alex Lion kérdése:

Mi az a fázis? (lent)

Figyelt kérdés
Szégyen-nem szégyen, vasútgépésznek tanulok, de van egy dolog ami foglalkoztat/nem értem: pontosan mit jelent az hogy 1fázis? vagy 3fázis? ha esetleg példákat is tudtok írni, azt nagyon megköszönném!
2011. aug. 20. 03:01
 1/3 anonim ***** válasza:
95%

Szia.

Gondolom villanymotort azért már láttál szétszedve.Ha az állórészt nézted ott láthattad a rézből készült tekercseket.

Ha megfigyeled a tekercsek 120-90-60-30-15 fokonként követik egymást, az egyszerűség kedvéért maradjunk a 120 foknál.Mivel forgó mozgásról van szó és a kör 360 fok(3x120) az erőművi generátor tekercsei is így néznek ki csak az ugye áramot ad a motor pedig felhasználja.A generátor belsejében forog egy állandó mágneses tér ami metszi szépen sorban a 120 fokra elhelyezett tekercseket.A motorba vezetve ezt a feszültséget az létre hozza a forgó mágneses mezőt ami a forgórészt mozgásra kényszeríti.Ha a forgó mozgást koordináta rendszerre kivetíted akkor kapod ugye a színusz hullámot.Ha mind hármat kivetítenéd 1 időben a 3 hullám 120 fokra követné egymást.Ez a 3 fázisú rendszer nagyon leegyszerűsített vázlata.

Az egyfázisú rendszert úgy képzeld el hogy a 3 fázistekercsnek ugye van 6 vége ebből 3mat összekötnek ez lesz a csillagpont(vagy nulla pont).Ha ez és bármely másik vég között mérnél feszültséget akkor vonali feszt kapsz nálunk ugye ez 230V ha fázis-fázis közt mérsz akkor fázis feszt kapsz 400V. A motorra visszatérve az egyfázisú motorokon azért látsz kondenzátort mert a fázis és a nulla között nincs fázis eltolódás ami a forgó mozgást létre hozná,ezt a kondenzátor(egyes esetekben induktivitás) végzi el.De ez csak 90 fok és nem 120. Ezért és sok egyébb másért is rosszabb egy 1fázisú motor hatásfoka mint a 3fázisúé.

Remélem érthető voltam,próbáltam az lenni :)

Villszer.

2011. aug. 20. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm, többször is elolvastam egymás után, és sikerült megértenem :) nagyon szeretem/érdekel a téma, még akkor is ha ilyen alapvatő dolgokat sem tudok, de lám, ma is tanultam valamit :D
2011. aug. 22. 01:05
 3/3 anonim ***** válasza:
Hasznos első hozzászólás!
2015. okt. 18. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!