Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a megoldás ebben a fejtörőben?

Mi a megoldás ebben a fejtörőben?

Figyelt kérdés

Egy fogadóshoz egyszer beállított egy vándor. Pénze nem volt, de felajánlotta, hogy 7 szemből álló (nyílt) ezüstláncából minden nap ad egy szemet a fogadósnak, amíg csak nála lakik.


Legalább hány szemet kell elfűrészelnie láncából, hogy ilyen módon minden nap elszámolhasson a fogadóssal egy héten keresztül?


Szabad már odaadott láncszemet visszakérni és hosszabb láncot adni helyette.


2011. aug. 29. 16:22
1 2
 1/13 dellfil ***** válasza:

Három szemet kell elfűrészelni.


dellfil

2011. aug. 29. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 dellfil ***** válasza:

Bocs, az utolsó mondat megváltoztatta a leányzó fekvését Elég kettő szemet elvágni. Lesz egy egytagú, egy két tagú, és egy négytagú "lánc". Ezzel minden nap, naprakészen fizethetsz.


dellfil

2011. aug. 29. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 dellfil ***** válasza:
100%

Basszus! Elég egy is! Így lesz három "láncod"! Egy, kettő és négytagú!


dellfil

2011. aug. 29. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 dellfil ***** válasza:
100%

Ja, és persze ez a láncszem a "hármas". Azt vágom el. Ő lesz az "egytagú". :DDD


dellfil.

2011. aug. 29. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 dellfil ***** válasza:
100%
Tulajdonképpen az az érdekessége a feladatnak, hogy kevesen gondolnak rá, (én sem) hogy ha egy láncot "ketté" vágunk, három darabra hullik! :)))
2011. aug. 29. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Vree ***** válasza:
100%

Jó vagy :D Én még azt se értettem mi a feladat,de így már világos.


Tehát van egy hétszemű nyitott láncod. "Nyitott" azt jelenti hogy egy helyen már "el van vágva", tehát tulajdonképpen egy szál rajta 7 golyóval, így:


o

o

o

o

o

o

o


És az a lényeg hogy minden nap végén maradhasson a fogadósnál annyi láncszem ahányadik napról szó van, de minél kevesebb részre vágjuk szét a láncot. Vili.


Tehát az a megoldás hogy az a legjobb ha így vágja szét a láncot:


o

----

o

o

----

o

o

o

o


Tehát két vágással lesz egy 1-es, 2-es és 4-es láncdarabja.


Első nap: 1=1

Második nap: 2=2

Harmadik nap: 2+1=3

Negyedik nap: 4=4

Ötödik nap: 4+1=5

Hatodik nap: 2+4=6

Hetedik nap: 1+2+4=7


(Mintha azt mondtad volna hogy egy vágás is elég - bocs az hogy jött ki?)


Egyébként, ha belegondolsz...Ez az egész tiszta 2-es számrendszer :D

Vegyünk például egy fokkal nehezebbet: a láncnak 15 szeme van, 15 napra, hány darabra vágod? A válasz ugyanígy 1,2,4,8. (A kettő négyzetszámai, mert ezek összeadásával mindig ki lehet hozni bármilyen számot. Ugyanaz az elv, amivel a bitek működnek a számítástechnikában.)


Mellesleg, neki mer valaki vágni az általános megoldásnak? :) X napot töltesz a fogadóban, és van egy X szemű láncod. Hogyan írható fel, hogy mi szerint kell darabolnod a láncot?

2011. aug. 29. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Vree ***** válasza:

(Mondjuk értem hogy azt mondod hogy ha egy láncszemet fűrészelsz körbe:


o

o

----

o

----

o

o

o

o


akkor az nem két vágás hanem egy...Nem tudom. A szálat igazából kétszer vágod el tehát nálam kettőnek számít, bár lehet hogy nem olyan fajta ezüstláncot képzelek magam elé mint amit a feladat kiagyalója gondolt.)

2011. aug. 29. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
44%
Hát szerintem a 7 láncszemet 5x kell elvágni mert egyszer ugye az eleje meg a vége szétjön az első vágásnál. Ha jól számoltam 5.
2011. aug. 29. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
44%
3x minden másodikat kell csak hogy mindet szét bírd akasztani. Rossz az 5 ...
2011. aug. 29. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 dellfil ***** válasza:
86%

Kedves Vree!

Láncról van szó, nem fonálra fűzött gyöngysorról!

A lánc szemei egymásba vannak fűzve. A feladat megoldásakor a legegyszerűbb láncmegoldás a logikus. (Mi a csodának variálnánk szét a feladatot azzal, hogy hallgatólagosan valami bonyolult sokszorosan fűzött láncot képzelünk oda?)

Mármost NYITOTT, HÉT SZEMŰ láncról van szó.

A "Legalább hány szemet kell elfűrészelnie láncából..." kérdésre a leírt feltételek mellett, a válasz: EGY SZEMET KELL CSAK ELFŰRÉSZELNI. :)

Azt nem értem, hogy az első öt válaszomból ez hogy nem derült ki. Az ötödik válaszomban még a mechanizmusát is elmondtam. Sebaj, elmagyarázom mégegyszer.

Van egy egyszerű láncod. Nyitott, és hét láncszem egymásután fűzéséből készült. Ha egy láncon egy szemet elvágsz (vagy kinyitsz) - és ez a szem NEM szélső szem - a lánc ketté vehető. Igen ám, de bónusznak ott a nyitott láncszemed is!! Vagyis egy vágással HÁROM lánc darabhoz jutottál! Tehát ha a (valamelyik) végétől a harmadik láncszemet EGY vágással kinyitod, kapsz egy "egytagú", egy "kéttagú" és egy "négytagú" láncdarabot. Ezekkel már gond nélkül kifizetheted a fogadóst, a leírt feltételek mellett.


dellfil

2011. aug. 30. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!