Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a megoldás? Mert én egyálta...

Mi a megoldás? Mert én egyáltalán nem értem. Többi lnet.

Figyelt kérdés

Balázs 4x annyi éves, mint a kutyája, Rex volt akkor, amikor Balázs 3 évvel volt idősebb, mint Rex most. Kettejük életkorának összege most 18 év. Melyikük hány éves?


Létszíves magyarázatot is küldjetek, mert én beleőrülök ebbe a kérdésbe..Szerintem ez egy értelmetlen mondat...


2011. okt. 13. 15:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Balázs 12, a kutyája, Rex meg 6 éves.


Megoldás itt:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2011. okt. 13. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Legyen Bazsi MOSTANI életkora=X, akkor a kutyája MOSTANIÉ 18-X. Azt is tudjuk, hogy életkoruk KÜLÖNBSÉGE állandó, és ennek értéke: X-(18-X)=2X-18. És nagyon fontos, hogy ez RÉGEN is ugyanennyi volt, mert ugye már írtam fent, hogy állandó, hiszen 1 év múlva mindketten 1 évvel lesznek idősebbek, 2 év múlva mindketten 2-vel (az már más kérdés, hogy a kutyák öregedése 6-7*gyorsabban halad, de az életkoruk egyformán nő). Namármost. Azt a részt, hogy "Balázs 3 évvel volt idősebb, mint Rex most" képlettel így lehet kifejezni: "Rex most"+3, vagyis 18-X+3. Ez tehát Balázs RÉGI életkora. Ebből viszont már a kutyája RÉGI életkorát is kiszámíthatjuk, ha ebből levonjuk a különbözetet, vagyis a 18-2X-et. Tehát ez a rész így együtt, hogy: "kutyája, Rex volt akkor, amikor Balázs 3 évvel volt idősebb, mint Rex most" így fest: 18-X+3-(2X-18). És ezt már csak be kell szorozni 4-gyel, hogy egyenlő legyen Balázs mostani életkorával, vagyis X-szel. Ekkor tehát a következő egyenletet kapjuk: X=4*(18-X+3-(2X-18)), és ezt kell már "csak" megoldani. Felbontjuk először a belső zárójelet, és vigyázunk, hogy a belső zárójel előtti mínusz miatt, az előjelek megváltoznak, vagyis a 2X lesz mínusszal, és a -18 lesz pozitív: X=4*(18-X+3-2X+18) Ekkor összevonjuk az X-eket, és a számokat (=skalárokat): X=4*(39-3X) és felbontjuk a zárójelet. Mivel a zárójelen belül különbség van, ezért mindkét tagot szorozni kell 4-gyel (akkor is így kéne csinálni, ha összeg lenne, DE ha ott is szorzás lenne, vagy esetleg osztás, akkor már csak az egyik tényezőt kéne 4-gyel beszorozni [osztásnál meg ugye vagy a számlálót szorozni, vagy a nevezőt kéne osztani 4-gyel]). Ekkor az egyenlet így fog kinézni: X=156-12X. Ekkor hozzáadok mindkét oldalhoz 12X-et, hogy az egyenlőség jobb oldalán csak a skalár, (vagy skalárok, ha nem vontuk volna még össze őket) maradjanak, tehát a 156, a bal oldalon meg csak az X-ek. Ekkor 13X=156 és végül osztok az X együtthatójával vagyis a 13-mal, és megkapom, hogy X=12. Most visszaemlékezek, hogy mit is neveztem X-el? Balázs, vagy a kutya életkorát? Hát Balázsét, tehát ő a 12 éves, a kutya pedig 18-X, vagyis 18-12=6. Hogy tudd, hogy jó a feladat, ellenőrizni is érdemes. Ekkor az eredeti egyenletbe (vagyis ebbe: X=4*(18-X+3-(2X-18))) mindenhová 12-őt írsz, ahol eddig X-ek voltak, és ha ugyanaz a szám jön ki az egyenlőségjel mindkét oldalára, akkor jól oldottad meg. Én ellenőriztem, és kijött, hogy 12=12 tehát stimmel a feladat. De amúgy ez tényleg nehéz volt, szóval megértelek, mert nekem is sokáig tartott rájönni a megoldásra. Sok sikert a továbbiakban.
2011. okt. 13. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem értelmetlen a mondat.


Balázs jelenleg valahány éves. Rex is jelenleg valahány éves. Kettejük életkora összesen 18 év.


Volt egy korábbi állapot, amikor Balázs valamivel fiatalabb volt, és éveinek száma még így is 3-mal több volt, mint Rex jelenlegi állapota. Vagyis Balázs már ebben a korábbi állapotban is idősebb volt, mint a kutyája most.

Azt is tudjuk, hogy Balázs jelenlegi életkora 4-szerese annak, ami Rex volt ebben a korábbi állapotban.


Na nézzük hogyan kell ezt matematikául felírni.

R = Rex életkora most.

B = Balázs életkora most.

R + B = 18 (ezt megadja a feladat)


X évvel ezelőtt (azaz a korábbi állapotban) Balázs életkora B-X, Rex életkora R-X.


Mit tudunk erről az X évvel ezelőtti állapotról? Azt, hogy Balázs akkori állapota (B-X) 3-mal több, mint Rex jelenkori állapota (R).


Vagyis


B - X = R + 3


Még azt is tudjuk, hogy Balázs jelen állapota 4-szerese Rex régi állapotának, azaz

B = 4 * (R - X), azaz B = 4R - 4X


(Továbbra se feledjük, hogy B + R = 18.)


Innentől van három függelen egyenleted, amiket meg tudsz oldani. Nem oldom meg, hogy te is dolgozz valamit, de már tudom az eredményt.


A "létszi" szóért külön tasli jár, mert ilyen szó nincs. Tessék szépen megtanulni, hogy a kérés a "légy szíves"-ből ered, az rövidült "légyszi"-re, írásban amúgy érdemes kerülni az ilyesmit.

2011. okt. 13. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 kate76 válasza:

Mi a megoldás? "Kettejük életkorának összege most 18 év." Ezek szerint mindkettő egy és tizenhét év közötti. "Balázs 4x annyi éves..." Szóval Balázs 4, 8, 12 vagy 16 éves. "...mint a kutyája, Rex volt..." Ezek szerint Balázs idősebb mint a kutyája, tehát 4 vagy 8 éves nem lehet. Ha kerek számokról beszélünk, akkor Balázs sosem volt 4x annyi éves mint a kutyája, ha most 16 éves lenne. A megoldás csak 12 és 6 lehet.

Ez hasonló feladvány mint: (Két kupac narancs egyikéből ha átraknánk a másikba egyet akkor ott kétszer annyi lenne mint amennyi itt maradna, viszont ha onnan kerülne át ide egy, akkor mindkét kupacban azonos mennyiség lenne. Mennyi narancs van?)

Ehhez sem kell egyenlet, csak könnyed logika.

2015. aug. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!