Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a különbség az oximoron és...

Mi a különbség az oximoron és paradoxon között?

Figyelt kérdés
Körülbelül értem, de azért megköszönnék egy konkrét magyarázatot. :)

2012. ápr. 27. 21:06
 1/4 Vree ***** válasza:
95%

Az oximoron egy olyan nyelvi fordulat ami (látszólag) egymásnak ellentmondó szavakat kombinál, leggyakrabban egy kétszavas főnév-melléknév pár: mondjuk, "néma kiáltás", "nyílt titok" vagy "Jókai: Szegény gazdagok".


Mondhatjuk hogy az oximoronon belül is egy paradox állítás vagy paradoxon áll, bár az oximoronok töbsége nem valódi ellentmondás, nem zárja ki az egyik szó teljesen a másikat. Inkább kihangúlyozza a dolgoknak azt a részét ami valamilyen humoros vagy jelentőségteljes konfliktusba kerül.


A paradoxon legtágabb értelemben az önellentmondás szinonimája. Többnyire valami olyan állítás ami látszólag gúnyt űz a logikából, olyan helyzetet teremt ahol bár a szabályait betartod, kölcsönösen kizáró eredményekre vezet. A paradoxon lehet olyan valódi rejtély amire nincsen ésszerű magyarázat. A tudományban és filozófiában használatos gondolatkísérlet-paradoxonok szándékosan kreált ellentmondásos helyzetek, amik arra a felismerésre próbálnak rávezetni hogy a kiinduló feltételezéseinkben valami hibás volt.


Irodalmi értelemben igazából nincs nagy különbség, azon túl hogy az "oximoron" szót a melléknév-főnév formátumra, a "paradoxon"-t pedig a rövid történet/probléma typusra szokták alkalmazni. Pl. Pelikán József megfigyelése: "Az a gyanús, ami nem gyanús." szerintem nevezhető paradoxonnak is meg oximoronnak is.


UI: Nem vagyok magyar nyelvi tudor, valaki aki tanult definíciókat majd kijavít a helyes jelentésekkel.

2012. ápr. 27. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Ezt az egészet én is így tudtam eddig, de jó volt elolvasni összefoglalva. Legalább már biztos vagyok benne.
2012. máj. 4. 21:06
 3/4 anonim ***** válasza:
85%

Mi ezt úgy tanultuk, hogy a paradoxon "megengedő ellentétet" állít, például szomjan halni az óceán közepén.Tehát ez igazából nem ellentmondás, csak ellentmondásosnak tűnő állítás.


Az oximoron viszont teljes ellentmondást, kizáró ellentétet állít, például "befogad és kitaszít a világ" (Francois Villon Ellentétek című balladájából, nem jutott eszembe jobb példa).

2013. nov. 8. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 turatura válasza:

Talán ez helytálló: a paradoxon a felismert, de meg nem fejtett önellentmondás, az oximoron a felismert és megfejtetté. A nyilvánvaló önellentmondásé.


A paradoxon ezért zavaró, az oximoron pedig ezért nyilvánvaló.

Hm?

2017. febr. 28. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!