Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A tudományok fejlődése többet...

A tudományok fejlődése többet ártott vagy használt az emberiségnek?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 23 éves vagyok, és egy ismerősömmel pár napja azt a témát boncolgattuk, hogy bizonyos korokban jobb volt-e az élet -gyerekcipőben járó tudományokkal- mint a mostani élet?


Vegyünk egy példát: autó vs. lovaskocsi.

Az embereknek attól nagyobb problémájuk sose volt, hogy hogyan jussanak el a szomszédos faluba. Rengeteg embernek volt lova, még a gazdáknak is, és bőven beérték a lovaskocsi nyújtotta lehetőségekkel. Nem idegeskedtek 435 Ft-os benzinen, nem kellett attól félni, hogy milliós kár keletkezik a szekérben, és kevesebben haltak meg megbokrosodott lovak miatt, mint autóbalesetben. Tehát, a gépkocsi elterjedésével én úgy látom, rengeteg a közlekedési baleset, többen halnak meg, és még a jogsiszerzés se 2000 Ft. Bezzeg akkor, egy paraszt ember is tudott lovasszekeret irányítani.


Aztán itt van a közüzemi számlák és lakásprobléma.


Régebben az emberek felvertek egy jurtát, vagy építettek egy viskót, a tehetősebbeknek volt egy kis faházuk, benne begyújtott, hangulatos kandallóval, az asztalon egy kis erdei ehető növények, kenyér. Nem aggódott senki se 15 ezer forintos gázszámlán, vagy villanyszámlán. Nem számolgatták a befizetendő csekkeket, csak hazajött a gazda, lerakta a fejszét, bement a kunyhójába, huncutkodott egyet az asszonyával, és másnap ment a dolgára, vagy szépítgette a házát. Tehát, nem volt napi téma a csekkek, vagy nem aggódtak azon, hogy nem lesz villany, vagy víz.


Itt van például az élelmiszer-árak:


Ma már egyre szarabbak a kaják, sok bennük a szénhidrát, hizlalnak, egészségtelenek, és több E betű van bennük, mint fontos alapanyagok. Akkoriban az ember vett egy kenyeret a piacon, megtöltötte borral a kupáját, maximum evett egy kis vaddisznóhúst, és elvolt magának. Ha kicsit jobban élt, megtermesztette magának a zöldségeket, meg halászott. Ma meg tömve vannak a polcok a százféle márkákkal, és mégis ott tartunk, hogy a termelők tönkremennek, ha nem emelik a liszt, húsok, tejtermékek árát. Ma már az ember kétszer is megnézi, mit vesz, melyik tejföl az olcsóbb, és hány gramm, stb.


Vagy például itt a számítógép. Modern, csúcs, trendi, okos, hasznos. Huha. Több száz évig megvoltak az emberek számítógép nélkül, és én szerintem a számítógép az emberi kapcsolatok rovására ment, az emberek már kevésbé olvasnak nyomtatott újságot, vagy írnak kézzel levelet. Nyilván hasznos fejlődés volt, de a tudománnyal együtt járt a hackerprogramok, bankszámla lecsapolása, emailek feltörése, vagy a csalók megjelenése, akik lehúzzák az embert pénzzel. Régebben maximum a lopás volt bűn, ma meg már nagy divat lett ezt csinálni.



A sort folytathatnám, a kérdés adott, olyan válaszokat várok, akik tudnak hasonló dolgokat mesélni, olyan találmányokat, vagy új tudományokat írni, melyek többet ártottak, mintsem használtak.



2012. aug. 31. 21:26
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Folytathatnám a sort még, hogy régen áram se volt minden házban, de áramütésbe se haltak bele annyian.
2012. aug. 31. 21:33
 2/12 anonim ***** válasza:
75%
Használt. Ha pedig ehhez magyarázat kell, akkor agybajok vannak. El sem tudnád képzelni mi lenne itt, ha visszatérnénk az 1500-as évekbe.
2012. aug. 31. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
84%
Az a helyzet, hogy több marhaságot hordtál össze a kérdésedben, mint amennyi szó nélkül elnézhető. Tanulj! Attól leszel okosabb, nem ettől a szemét vallásos filozofálgatástól.
2012. aug. 31. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
86%
Kényelmesebbé tette az életünket, de ami még fontosabb: tudáshoz juttatott minket. Elég nyilvánvaló, hogy a tudás fejleszti és végső soron megmentheti az emberiséget.
2012. aug. 31. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Elképesztően naívan látod a kérdést.... :-(


Volt már lovaskocsid? Honnan tudod, hogy min idegeskedtek azok, akiknek lovaskocsival kellet minden nap járniuk? Mennyibe kerül a széna a lónak, a lovat patkoltani kell, mosni, ápolni, ha megdöglik gondoskodni egy többszáz kilós rothadó tetemről, gondoskodni utánpótlásról. De mi van, ha nincs rá pénz? Akkor hogy utazik, viszi az árut, miből lesz pénz? Ha valami baja lesz a kocsinak hogy fogja megcsinálni? Honnan lesz alkatrészt? Addig ki keres pénzt? Mi van, ha ellopják, ha kigyullad, ha leesik a bakról, mert ugye légzsák sincs a lovaskocsin. Az a baj, hogy 23 éves létedre nem látod mélységeiben a dolgokat.


És minden példádra igaz, nemcsak a lovaskocsira. Az, hogy a tudományok fejlődése hasznos volt azt abból láthatjuk, hogy elszaporodott az emberiség. Az, hogy elszaporodott azt jelenti, hogy több ember születik, mint amennyi meghal, miért? Mert jobb az életszínvonal, tovább élünk.

2012. szept. 1. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Én ezt a sok bonyolult dolgot mind egy változóba sűríteném: születéskor várható élettartam. Ez tartalmazza a lovaskocsit, a fűtést, táplálkozást, orvosi ellátást, környezetrombolást, stb.


A természettudományok fejlődésével a születéskor várható élettartam a 20. század alatt 35 évről 70-re nőtt, és tovább emelkedik. Ez szerintem egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a fejlődésnek több előnye van, mint káros hatása.

2012. szept. 1. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Az én nézetem szerint a tudomány fejlődése nem árt az emberiségnek, viszont a kialakulása ártott.


Dougles Adams írt valami olyasmit, hogy az ember azt gondolja magáról, hogy a ő a világ legokosabb állata: feltalálta a tüzet, a kereket, a háborút; kereskedni kezdett, felhőkarcolókat, repülőgépeket épített, egész életében a jólétén aggódott... Mindeközben például a delfinek csak vidáman lubickoltak. A delfinek azt gondolják magukról, hogy ők a világ legokosabb állatai, épp a fenti okok miatt.


SzVSz ott b*szódott el az egész, amikor egy "bölcs és okos" valaki rájött, hogy mindenki meghal, és egyszerre elkezdett mindenki a halálán aggódni. Én beérném az 5 éves születéskor várható élettartammal is, ha nem tudnám, mi az az 5 év.


Az 1500-as évekhez vagy az őskorhoz képest valóban használt az, ami a tudományban történt, és teljes mértékben egyetértek az előttem szólókkal ezzel kapcsolatban. De ahogy a földtörténeti középidőben állt a tudomány, az jobb volt, mint ahogy most.

2012. szept. 1. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

"SzVSz ott b*szódott el az egész, amikor egy "bölcs és okos" valaki rájött, hogy mindenki meghal, és egyszerre elkezdett mindenki a halálán aggódni."


Ez együtt jár az értelmes gondolkodás kialakulásával. Ide vehetnéd azt is, hogy fölfogjuk a halál tényét, de nem tudunk ellene semmit tenni, és ennek eredményeképp kialakulnak a vallások, babonák, istenek, ördögök, stb. De állítom, hogyha egyszer az emberiség annyira megvilágosodik, hogy már a haláltól sem kell félnie, akkor megszűnik a félelmekből eredő szenvedés is.


"Én beérném az 5 éves születéskor várható élettartammal is, ha nem tudnám, mi az az 5 év. "


Ezek szerint te inkább lennél állat, mint ember. Értelem nélkül, boldog tudatlanságban. Ezzel csak az a baj, hogy minél kevesebbet tudsz, annál inkább ki vagy szolgáltatva a világnak.

2012. szept. 1. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Én értem ezt a múltbavágyós romantikát, meg is van a helye a Nap alatt.

De nézz meg egy régi várat, falumúzeumot, ott is a konyhát. Hoppá, ha reggel tea kell, azzal kezded, hogy gyújtóst hasogatsz és tüzet raksz...

Az E betűs cuccokkal nyilván igazad van, egyre több ember purcan ki rákban, de sajnos az etetésben és a gyógyításban is elsősorban a profit dönt és a profitnak a hosszan haldokló, drágán kezelt betegek kellenek.

A számítógéppel szerintem mellélőttél, előtte elképzelhetetlen lehetőségeket ad az egyénnek és az ipari felhasználásban is. És amiért szapulod a szám.techet, azt egy konyhakésről is el lehet mondani

2012. szept. 1. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Szerintem te nem tudományos oldalról közelíted meg, hanem gazdasági oldalról. A kocsi jó (arról a fejlesztők már nem tehetnek, hogy nálunk drága a benzin). Az élelmiszer szintén jobb, pl. ehetsz ananászt, pedig elég messze vagyunk onnan, ahol termesztik. Az E kódok pedig csak jelzések, pl. az E300 a C-vitamin... szerintem az nem káros, de lehet, hogy én vagyok hülye. A számítógép is teljesen jó a tudomány szempontjából. Az már kapzsiság kérdése, hogy a bankszámládat törik-e fel.
2012. szept. 1. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!