Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Irodalomból kéne segítség. (a...

Irodalomból kéne segítség. (a kérdés lent, legjobb az lenne, ha egy irodalom tanár válaszolna, nem háziban kell segítség. )?

Figyelt kérdés

Írtam irodalomra egy fogalmazást, kaptam pár olyan aláhúzást, meg kijavítást, amit totál nem értem.

1. kérsésem: Tényleg nem lehet rájönni a szövegből, hogy ki hajította, és mit?Ami zárójelben van azt a tanár írta oda.

A szöveg: ...Ám,mikor egy birkózóbajnok rávágta azt, hogy azért nem versenyzik,mert öreg és gyenge, a hajótörött felkapott egy hatalmas diszkoszt, és úgy eldobta, mintha csak egy kis kődarab lett volna, bizonyítván, hogy ő nem olyan gyenge, mint hiszik. A király, látván, hogy ő(Ki?) ilyen messzire hajította(Mit?), kijelentette, hogy a hajótörött egy igazi férfi...

2.Kérdés:A volt mitől pontatlan kifejezés, mit írhatnék helyette?Amit csak nagy betűvel írok, azt aláhúzta.

A szöveg:... A rendezvényen sok ember volt,köztük én is....A sportverseny nagyszerű volt, el sem hittem...


A válaszokat előre is köszönöm!


2013. jan. 15. 11:47
 1/7 A kérdező kommentje:
Bocs, a 2. kérdésemnél elfelejtettem nagybetüvel írni a voltokat, az így lenne:... A rendezvényen sok ember VOLT,köztük én is....A sportverseny nagyszerű VOLT, el sem hittem...
2013. jan. 15. 12:35
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok irodalomtanár, de novellákat írok és olykor magyarra fordítok ezt-azt, talán hallgatsz rám.


A szövegkörnyezetből kiderül, hogy nagy valószínűséggel ki dobta a diszkoszt, de a mondat attól még suta. Több sutaság is van benne, amit a tanár nem jelölt be, sőt azt is el tudom képzelni, hogy valójában azokat akarta bejelölni, csak nem jó helyre tette a kérdést.


„Ám,mikor egy birkózóbajnok rávágta azt, hogy azért nem versenyzik,mert öreg és gyenge,”


Itt az „öreg és gyenge” a birkózóbajnokra (azaz saját magára) vonatkozik, pedig nyilván arra gondolsz, hogy a bajnok szerint a hajótörött a gyenge. (Szintén kiderül a szövegkörnyezetből, de a mondat attól még önmagában ezt jelenti.)

Tehát például kicsit kigyomlálható, egyértelműsíthető pl. így:


„Ám, mikor egy birkózóbajnok rávágta azt, hogy azért nem versenyzik, mert ellenfele öreg és gyenge,”


„A király, látván, hogy ő ilyen messzire hajította, kijelentette, hogy a hajótörött egy igazi férfi...”


Nyelvtanilag itt ugye az a helyzet, hogy az első mondatrész alanya a király, és egy alárendelt mondatban a hajótörött lesz az alany (ezt jelzed Ő-vel), de alapesetben ilyen helyzetekben a fő tagmondat alanya az alany, tehát a király. Ilyenkor meg kell ismételni az alanyt, de hogy ne legyen szóismétlés, használj más szót rá, amiről már tudjuk, hogy a hajótöröttre igaz, pl.: „az öreg”.

Az is baj, hogy az Ő nélkül egyértelműbb, hogy a hajótörött hajigált, de szintén a szövegkörnyezetből, a mondat akár azt is jelenthetné (sőt önmagában ugye azt is jelenti), hogy a király is nekiállt hajigálni. Így az Ő-vel inkább a király hajigált, mivel egyértelműen hangsúlyozod, ezzel nyomatékosítod, hogy a jelen mondat alanya (a király) hajított. Ami ugye nem igaz, zavaró.

A „hajította” azért nem jó, mert ez egy tárgyasan ragozott forma, tehát kell mellé egy tárgy. Megint csak nem kéne, ha az előző mondat tárgya folytatólagosan használható lenne, de mivel most épp egy alárendelt mellékmondatban vagyunk (ráadásul tárgyi alárendelésben), ezért ki kell írni a tárgyat, vagy pedig alanyi ragozásba kell tenni a mondatot.


Tehát megoldások:


A király, látván, hogy az öreg ilyen messzire hajította a diszkoszt, kijelentette, hogy a hajótörött egy igazi férfi...


A király, látván, hogy az öreg ilyen messzire hajított, kijelentette, hogy a hajótörött egy igazi férfi...


Esetleg átfogalmazni az alárendelt tagot úgy, hogy a diszkosz legyen az alany:


A király, látván, hogy ilyen messzire repült a diszkosz, kijelentette, hogy a hajótörött egy igazi férfi...



A második kérdésnél nem értem a problémát, esetleg írhatnál szövegkörnyezetet, lehet hogy sok a "volt" szóismétlés. Nyelvtanilag nem tilos (nincs olyan szabály, hogy szépen KELL beszélni vagy szóismétlés nélkül KELL írni). Ezek nem NYELVTANI, hanem STILISZTIKAI szabályok, amit nagyon sokan összemosnak a fejükben. A szóismétlés nyelvtanilag nem tilos, mindezt nkább azért tanulod, mert ha írnod kell valamit, akkor érdemes tudni, hogy bár nem tilos, de rém idegesítő lehet, ha valaki tőmondatokban ír, és minden mondata ilyen: "A labda piros volt. A kacsa sárga volt és műanyag. A csónak kék volt, anyaga fa volt." Sokkal szebb, nem nyelvtanilag, de stílusilag, ha néha egy másik igét raksz a volt helyére. "A labda piros volt. A kacsa sárga műanyagból készült. A csónak fa testét kékre festették."

2013. jan. 15. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, majd próbálok ezekre odafigyelni.

Amúgy a szerintem nem volt túl sok volt (3db szétszórva 1 A/4-es oldalon).

2013. jan. 15. 12:49
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A "nagyszerű volt" esetében szerintem abszolút jó a "volt", de a másiknál is OK így önmagában, ha nincs mellette túl sok.

Az a baj, hogy sokszor a tanárokba is beleverik az idióta szabályokat, amit meg ők megpróbálnak beleverni a tanulókba.

Ez van, ha jól akarsz fogalmazni, úgyis sokat kell olvasnod, és lehetőleg sokfélét.


(Ja és egy fontos dolog: vessző után mindig hagyj szóközt.)

2013. jan. 15. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
71%

Szia :)


Az 1. válaszoló megelőzött; nagyjából ugyanezeket írtam én is az 1. kérdéseddel kapcsolatban, de így most kitöröltem a vonatkozó részt.


Annyit tennék még hozzá, hogy próbálj meg egyszerűbb, rövidebb mondatokat írni, pl. az 1. mondat kettébontva így néz ki: "Ám ekkor egy birkózóbajnok azt mondta, (hogy) a hajótörött csak azért nem versenyez, mert öreg és gyenge. Ekkor / Erre a hajótörött felkapott egy hatalmas diszkoszt..."


A 2. kérdésedre: nem pontatlan a mondatban a "volt" szó, de tanácsosabb színesebben fogalmazni. Pl.: "A rendezvényen sok ember vett részt, köztük én is." Vagy még inkább: "A rendezvényen sokan vettünk részt."

A 2. mondatnál lehetne pl. így: "A sportverseny nagyszerűen sikerült, ..." Vagy: "A sportverseny számomra nagyszerű élményt jelentett, ..."


Üdv. :)

2013. jan. 15. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
71%

És megint írtatok, mire befejeztem... :D


Ezzel a válasszal viszont nem értek egyet, ezek nem "idióta szabályok", egyszerűen arról van szó, hogy ne mindig ugyanazokat a szavakat és kifejezéseket használjuk, ha több is rendelkezésünkre áll. Szebb, színesebb, gazdagabb a beszéd és az írás is, nem olyan egyhangú és unalmas.


Pl. a legutóbbi kommented 2. mondata szebb lenne így: "Amúgy szerintem nem használtam / írtam le túl sokszor a volt szót, ..."


:)

2013. jan. 15. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, mindenkinek ment a zöld kéz.
2013. jan. 15. 13:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!