Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Üdv mindenkinek. Igaz, ez a...

Üdv mindenkinek. Igaz, ez a mondat? Ha egy prímszám páros és kettőnél nagyobb, akkor osztható hárommal.

Figyelt kérdés
2013. márc. 27. 19:13
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
92%

Üdv neked is. :)


Gondold végig a következőket:

1. A prímszámok meghatározása.

2. Lehet-e egy páros szám prím.

3. Van-e hárommal osztható prímszám.


Ezek alapján igaz szerinted a mondat?

2013. márc. 27. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 Vree ***** válasza:

Először hallom hogy kettőnél nagyobb páros prímszámok vannak. :D Hogy hol tart már a tudomány!...


Szerintem a harmadik kérdést nyugodtan elfelejthetjük, az első kettőre koncentrálj: 1. mit jelent hogy "páros"? 2. mit jelent, hogy "prímszám"?

Megoldás a lap alján.



Páros = kettővel osztható

Prímszám = csak 1-gyel és saját magával osztható. semmilyen más (pozitív, egész) számmal nem.


Szóval akkor...?

2013. márc. 27. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 A kérdező kommentje:

Berta Wooster válasza:


Üdv neked is. :)


Gondold végig a következőket:

1. A prímszámok meghatározása.

2. Lehet-e egy páros szám prím.

3. Van-e hárommal osztható prímszám.


Ezek alapján igaz szerinted a mondat?


Sajnos pont ezt szeretném mástól leírva megtudni.

1.Primszám = pontosan két osztó: önmaga és 1

2.lehet e páros prím, egy db van a 2

3.Van-e hárommal osztható prím egy van a 3

Ezt - szerintem - tökéletesen kielégíti a mondatomat.

Egy gond van vele, a kettőn kívül nincs más páros prímszám

az állítás igaz, csak nincs igazság értéke

Akkor pontosabban kérdezem. Emiatt lehet hamis ez az állítás?

2013. márc. 27. 21:21
 4/26 anonim ***** válasza:
Nem, ez a mondat nem igaz. Megpedig azert, mert a "Ha egy prímszám páros és kettőnél nagyobb" reszmondat mindig hamis. Ezert az egesz mondat is hamis lesz.
2013. márc. 27. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
90%

Én is így gondolom.

Tehát az állítás nem lehet igaz, mert nem létezik olyan szám, amelyen vizsgálhatnánk az igazságértékét / igazságtartalmát. Azaz pont emiatt hamis.


---


Csak egy kis töprengés: Ha ez egy matematikai logikai feladat, akkor nem 100%, hogy jó, mert azt már régen tanultam; és ott megáll a tudományom, hogy ha az első két állítás igaz, akkor a konjunkció logikai értéke is igaz; viszont ezután az implikáció logikai értéke is igaz, ha a harmadik állítás önmagában igaz...

Úgyhogy csak remélni tudom, hogy nem matematikai logika, és így nem kevertelek össze még jobban. :)

2013. márc. 27. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:

Ennél jobban már nem tudsz összekeverni, de minden esetre köszönöm a válaszokat.

Az én kiídulásom az volt: Mivel a tudományosság egyik alapköve a cáfolhatóság, ez tudományosan nem cáfolható. Ha pedig axióma rendszerben vizsgálják ahol az implikációnál a 0 hamis és 1 igaz axióma szabályai az igazak.


Akkor így korrekt a megállapítás? A mondat egy tudományosan nem cáfolható matematikai logika szerint, hamis kijelentés/állítás.

2013. márc. 28. 06:06
 7/26 Zsolt... válasza:
90%

Próbálj egy logikájában hasonló, másik állítást ellenőrizni. Pl: "Ha 2x3=100, akkor ez a szám osztható tízzel." A 100 ugyan osztható tízzel, de az első megállapítás hamis, így a következtetésnek nincs értelme. Vagy: "Ha minden szőke hajú ember néger, akkor ezek nagymamája kékszemű". Az első megállapítás hamis, így nincs értelme vizsgálni a második felét.

Üdv

Zs.

2013. márc. 28. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:

Igen van az 3mall osztható az a 3mas számegyedül. úgyanugy mint a páros prim szám a 2 és csak az. Viszonta az hüjeség mindig oszthatók 3mall mert csak sajátmagukal vagy egyel. pl

3/1=3 vagy 3/=1 viszont ha van ojan más szám mivel osztható nem prim. a primszámok 1 2 3 5 7 11 13 17 19 23 29 31 37 41 és igy továb viszontaz egyet nem mindig soroljuk kőzéjuk mer csak egy ósztója van.

2013. márc. 28. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 Vree ***** válasza:

Na jó én elvesztettem. A 2 nem osztható hárommal, még ha a feltétel 2. részét (2-nél nagyobb) el is hagyjuk. Akkor mit hadovál ez a fickó hogy az állítása igaz?


Axiómarendszer=matematikaelmélet témában nem vagyok profi, elismerem, de ez akkor is rossz gondolatkísérlet, hiszen az állítás így se, úgy se lehet igaz.


Mintha valami hibás logika lenne az egészben: mivel az állítás első felével "szétzúztam" a szabályokat, a második felében már azt mondok, amit akarok...? Nem hiszem hogy a mat. logika így működik.

2013. márc. 28. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
LWagálab az első mondatot olcasd el
2013. márc. 28. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!