Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ezt hogyan kell elképzelni?

Ezt hogyan kell elképzelni?

Figyelt kérdés

(Egy korábbi kérdés ihlette ezt a kérdést :)

Valaki azt írta, hogy ha két galaxis közel fénysebességgel halad egymás felé, akkor is max. fénysebességgel látjuk az egyik galaxisról a másikat közeledni.


Ezt el tudom képzelni, viszont egy másik példát már nem:

egy hosszú sínen állunk, velünk szemben jön egy vonat fénysebességgel, aminek az elejére egy tükör van szerelve. Tehát a vonat X távolságra van tőlem, akkor a tükörképem 2X. Elméletileg a tükörképem a vonattal egyszerre ér hozzám, tehát a tükörképem kétszeres fénysebességgel kellene hogy jöjjön.

Viszont nem láthatom gyorsabbnak a fénysebességnél.

Akkor ilyenkor mi van? A vonat már az orrom előtt van, de a tükörképem még csak félúton?



2013. ápr. 18. 17:45
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

a "tükörkép" nem szállít információt.

ez olyan mintha egy nagyon erős lézerrel elvilágítok egy nagyon messze levő tárgyra, és gyorsan elfordítom a lézert. Az lehetséges, hogy a lézer végpontja sokkal gyorsabban "halad" c-nél, de ez nem mond ellent semminek, mert nem visz információt

2013. ápr. 18. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Értem, a lézeres példát, de a tükörkép, mint kép, információ.

Tehát, ha a lézeres példát vesszük, akkor a tükörkép odaugorhatna elém 2X pontból, egyszerre a vonattal, de mi van, ha félúton megállítom a vonatot?

2013. ápr. 18. 19:34
 3/17 anonim ***** válasza:

Felecsd el amit az egyes ír nem mehet még a lézer vége sem gyorsabban a c nél és kétlem hogy bármit is étenél.


Ott hülyeség amit kitaláltál már ne is haragudj de,hogy a tükörképed 2c vel halad feléd ,ezek szerint mégsem értetted meg a két galaxisosat hogy az miért haladhat 1c vel ha mind a kettő 1c vel halad...


Csak te vagy és a vonat ,vagy csak te és a tükörképed, vagy csak a vonat és a tükörképed. Nincs három szereplő jelen a történetben egyszerre,csak kettő és az is relatív időben erről szólna a dolog.


Az hogy te tükröt kötöttél a mozdonyra és abban majd látod magad amikor elüt (we he he) nem fogja megsérteni a relelméletet.


Csupán az egyidejűségek borulnak fel a nagy sebesség miatt ,vagyis a te órád szerint más más időpontban fogod a vonat elejét és végét látni ha kiválasztasz egy adott talpfát (vagy többet) és nem ütteted el magad. Ugyanekkor a vonaton ülők is más más időpontban fognak áthaladni a talpfáidon miközben az ok okozati törvény nem borul fel.


De egyébként eleve hülyeség józan ésszel is amit felvetettél mivel ha fénysebességgel jön feléd a vonat akkor nem hogy a tükörképedet nem fogod látni de a vonatot sem csak amikor már kivasalt de akkor sem csak érezni. Tehát fizikailag nem megoldható a kísérlet viszont papíron ábrázolható amit leírtam és úgy megkapod a sajátidőket.

2013. ápr. 18. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Kedves #3

- Tudom, hogy nem láthatom a tükörképemet 2C-vel közeledni, azért írtam a "kellene" szót, és ebből adódott a kérdésem, hogy akkor hogyan látom

- köszi, hogy lehülyézted a példát. Ez nem az én példám, hanem fizikusok, fizikatanárok szokták ezt a példát felhozni.

- Elméleti fizika, tehát elméleti. Valószínűleg nem fogok vonat elé állni, és még valószínűbb, hogy egy vonat sem halad fénysebességgel. (De galaxisok sem...)

- a felecsd szót úgy írjuk, hogy felejtsd

2013. ápr. 19. 07:23
 5/17 anonim ***** válasza:

#3: ostoba vagy, a lézerpötty akármekkora sebességgel mozoghat, attól még az azt alkotó fotonok mind szépen fénysebességgel haladnak. A lézersugár ilyenkor ugyanolyan szépen meghajlik, mint amikor slaggal spriccelsz ész nélkül mindenfelé a kertben.


Kérdező: az első válaszolónak van igaza. Egész nyugodtan láthatod a tükörképedet a fénynél gyorsabban mozogni, pont, mint a lézerpöttyös példában a lézerpöttyöt. A tükörképet alkotó fotonok ugyanúgy fénysebességgel vánszorognak. A feléd mozgó vonat miatt azonban a kép kékeltolódást fog szenvedni, erre az analógia az, amikor a feléd közeledő autónak magasabb a motorhangja, mint a melletted állónak. Amúgy célszerűbb lenne mondjuk fele fénysebességgel mozgó vonatban gondolkodni, mert ha a vonat valahogy tényleg fénysebességgel közeledne, akkor semmit sem látnál belőle, sem a tükörképedből egészen addig, amíg el nem ér hozzád, akkor azonban egy "végtelen" mértékben kékeltolódott képet kapnál.

2013. ápr. 19. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Kedves #5 köszönöm szépen a válaszodat! Most már teljesen értem. :) Megy a zöld kéz.
2013. ápr. 19. 12:02
 7/17 anonim ***** válasza:

Az pedig senkit ne zavarjon, hogy az a vonat (jó nagy tömeggel) hogyan fogja elérni a fénysebességet. Ki és milyen módon fogja "végtelen energiával" megtolni?

Életszerűtlen példák a fogalmak betű szerint értelmezésével akkor is értelmetlen válaszokat generálnak, ha azokat fizikatanárok mondják el. Megjegyzem, az eredeti mesének más volt a célja, de annyira ellenállhatatlan, hogy fizikatanárok azzal sem törődnek, hogy félre fogják érteni őket.

2013. ápr. 19. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
#7: Igazad van, és általában az ilyen kérdéseknél oda szoktam írni, hogy inkább "közel fénysebességű" dolgokról beszéljünk, mert úgy korrekt. A jelenlegi kérdés megválaszolásához viszont ez nem volt elengedhetetlen, mert csak annyiról volt szó, hogy a tükörkép "közeledhet"-e fénynél gyorsabban.
2013. ápr. 19. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
0%

Hát ez már színvonal kérem ,adjunk igazat mindenkinek akinek 70% nál nagyobb a rátája tehát igazad van igazad van igazad van igazad van csak éppen úgy baromság az összes lehurrogó hsz e ahogy van és még a fizika tanár is ezt igazolja? Szerintem iratkozz ki abból az egyetemből és inkább menj át nyelvtan szakra mert ugyan azt írod hogy most már mindent értesz de még azt sem érted amit elmondtak különben ordít a dilettantizmus a magyarázatokból.


Először is ne tereljünk kérem, a példádban c vel jön a vonat feléd tehát krvára nem láthatsz semmit belőle nem hogy a tükörképedet!!! Akkor láthatnál csak valamit ha c alatt közeledne a tükör!!!


És amúgy meg ez nem elméleti fizika hanem gyakorlati valóság ha tudni akarod!


Nem kéne megduzzadni mert lehülyéztem az egyik példát azt a lézerest ,nem a személy ellen szólt de ő továbbra is löki a hülyeségeit és kitart hogy ha forgatod a lézert akkor a vége gyorsabban megy c nél ,utána hozzáteszi a fotonjai ugyan nem mennek gyorsabban... na akkor döntsd már el hogy mit akarsz mondani mert ez káosz.


Semmilyen esemény nem terjedhet gyorsabban c nél mivel a c a maximális terjedési sebességet jelenti föl tudjátok fogni hsz ?


Az hogy egy gyerek fejében elképzeli hogy valami gyorsabban ment c nél az csak arról tanúskodik hogy a gyereknek köze nincs a relativitás elméletének tanulmányozásához és te kérdező az ilyennek adsz zöld kezet ,ebből látszik hogy te sem értetted meg miről van szó csak rábólintottál egy hsz re mint egy bólogató jancsi , sebaj majd megszokod hogy nem minden hsz arany ami alatt ott van >70%.


Hogy valami halvány lila gőzöd legyen előbb tanuld meg ezt a képletet (a+b/1+ab) ugyanis nincs más ,mellébeszélés csak ezzel tudjuk kiszámolni a valóságban a mozgó testek egymáshoz viszonyított sebességét! a ,az egyik test és b a másik test terjedési sebessége c ben kifejezve. Remélem nem okoz gondot a km/h ba kifejezés hogy kicsit testközelibb eseményeket is ki tudj számolni , utána érteni fogod hogy nincs elméleti 2x c mert ez nem elmélet hanem a valóság és nem a kocsmában vagyunk hogy elmélkedjünk nem létező dolgokról.


A fizika tanárodat meg rúgd ssgbe.

2013. ápr. 19. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

bagoly mondja verébnek :)

milyen alapon döntesz te olyanról, hogy mi hülyeség, és mi nem? Kiderül az írásodból, hogy az égvilágon semmi közöd sincs a fizikához, hiába trollkodsz itt.

A lézeres példát én hoztam fel, és az valóban mehet sokkal gyorsabban c-nél. Sőt, még a tér is gyorsabban tágul c-nél :)

na mivan?

2013. ápr. 19. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!