Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Kapillárisokban uralkodó...

Kapillárisokban uralkodó Starling erők! Mik ezek? Elmagyarázná valaki nekem?

Figyelt kérdés
Élettanra kell....

2013. máj. 31. 14:59
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Mi nem érhető? Élettan könyvben szerintem le is van rajzolna. Hidrosztatikai nyomások és onkotikus nyomások.
2013. máj. 31. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Kedvenc témám :P

4 erő van. A kapilláris (plazma) hidrosztatikai nyomás, a kapilláris (plazma) kolloidozmotikus nyomás (ennek értéke főleg a plazmafehérje-koncentrációtól függ), az intersticiális tér hidrosztatikai nyomása, illetve az intersticiális tér kolloidozmotikus nyomása. A hidrosztatikai nyomások mindig nyomóerőkét hatnak (ha értékük pozitív), tehát pl. a kapilláris hidrosztatikai nyomás az érből kifelé nyomja a folyadékot, az intersticiális hidrosztatikai pedig vissza az érbe. A kolloidozmotikus pont fordítva, tehát a kapillárisé befelé húzza a folyadékot.

A 4 erő vektoriális összege az effektív filtrációs (vagy reabszorpciós, de ezt nem használják) nyomás. Az effektív filtrációs nyomást úgy kapod, hogy a kifelé mutatókat összeadod, és abból kivonod a befelé mutatókat, tehát: Peff = Phidr kap + Pkolloid IS - Pkolloid kap - P hidr IS. Ha az összeg pozitív, filtráció van, ha negatív, akkor reabszorpció. A filtráció az artériáhopz koözelebb jellemző, míg a vénához közelebb inkább reabszorpció van, ennek oka, hogy a kapill. hidroszt. nyomás folyamatosan esik, míg a többi nagyjából állandó. A veseglomerulusban viszont végig filtráció van a nagyobb hidrosztatikai nyomás miatt (miuvel az ugye 2 artéria között van, bár a Peff ott is enyhén csökken). Összességében a filtráció kicsit meghaladja a reabszorpciót, a maradék folyadékot a nyirokkeringés viszi el.

Ha az egyensúly megbomlik, oedema alakulhat ki. Ennek oka lehet a plazma kolloidozmot. nyomás csökkenése (pl. fehérjehiány májbetegséág vagy nephrosis-sy miatt), vagy a kapill hidrplsztatikai nyomás emelkedése (pl. mély vénás thrombosis vagy szívelégtelenség, mikor a megnövekedett vénás vagy pitvari nyomás retrográd áttevődik a kapillárisokra).

Hova jársz amúgy ? :)

2013. jún. 1. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
PTE- ETK....próbálom tágitani az agyam, de nem fogadja be... :D
2013. jún. 1. 10:22
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
2. vagyok. Nem olyan bonyolult, 1x rajzold fel nyilacskákkal és menni fog. Írtam üzenetet.
2013. jún. 1. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
És én miért nem emlékszem arra, hogy ezeket Starling erőknek nevezik?
2013. jún. 10. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nekünk pontosan igy irta le a tanárunk...
2013. jún. 11. 08:09
 7/7 anonim ***** válasza:
érdekes, hogy nekünk összehasonlító élettanon úgy magyarázták, hogy a hidrosztatikai nyomások különbsége, mínusz szigmaszor az onkotikus nyomások különbsége. bár nem tudom, hogy az a szigma mit akar jelölni :D
2016. okt. 2. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!