Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy lehet az, hogy megálmodun...

Hogy lehet az, hogy megálmodunk előre eseményeket/szituációkat, és olyan emberekkel történő élethelyzeteket, akikkel azelőtt sohasem találkoztunk?

Figyelt kérdés

2013. okt. 18. 00:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez az a kérdés, amire nem fogsz tudományos választ kapni, legfeljebb találgatásokat, vagy "valami hasonlót", pl. déja vu.


Az első opció velem is megtörtént már egyébként néhányszor, elég furcsa és ijesztő érzés tud lenni...

2013. okt. 18. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az agy álmodik mindenfélét, hol jót hol rosszat, hol valóságot hol irtó nagy gyökérséget. Ez teljesen véletlenszerű, így az is benne van a pakliban, hogy olykor olyat álmodik, ami később megtörténik. De ez csak véletlen egybeesés, semmint tudatos jóslás, vagy efféle.


A másik dolog, hogy az agy sokszor csak "modelleket" álmodik. No nem miniben és topban flangáló pipaszár csajokat (bár olykor ilyesmit is :)), hanem élethelyzetek, történések modelljeit. Aztán ha később történik valami hasonló veled, akkor automatikusan asszociálsz erre az álomra, és úgy tűnik, mintha azt a bizonyos történést álmodtad volna meg előre.


Olyasmi a helyzet, hogy pl. én megálmodom azt, hogy egy bögre leesik és összetörik. Másnap reggel kávékészítés közben leejtem a bögrém és letörik a füle. Ugye azonnal arra asszociálok, hogy előre megálmodtam, hogy a bögrémet le fogom ejteni és össze fog törni. Ám valójában csak egy bögre leesésének és összetörésének a modelljét álmodtam meg, amiből néhány minta hasonlít vagy azonos az álombéli történéssel. Ha nem ejtettem volna le a bögrét, és úgy megkérdezi valaki, milyen ábra volt a bögrén, vagy milyen alakú, színű, anyagú volt a bögre, lehet, hogy nem is tudnék rá válaszolni, vagy teljesen mást mondanék, mint ami a kedvenc bögrémet jellemzi - ám mivel a modellben (bögreleesés és összetörés) elegendő minta azonos a másnap reggeli történéssel, így az agy automatikusan kijavítja-kiegészíti a bögre valós összetörése után az álomból hiányzó részleteket, az álmodott bögre lila színe máris kékké változik át (a kedvenc bögrém kék), és négyszögletessége kikerekedik. És még az az apróság is elfelejtődik a nagy megilletődésben, hogy az én bögrémnek csak a füle tört le, maga a bögre egyben maradt.


A harmadik dolog pedig olyankor szokott előfordulni, ha pl. megálmodom, hogy megkapom a jogosítványomat. Ez amúgy egyébként majdnem törvényszerű dolog, hiszen már csak az van hátra az egész jogsiszerzési hercehurcából, hogy kipostázzák nekem a műanyag kártyát - és egyébként is annyira várom már, hogy a fél napomon át ezen túrázik az agyam - szóval ilyen dolgot előre megálmodni nem is igazán jelent előre megálmodást szerintem, még ha annak tűnik is első érzésre.


Kábé ez a három magyarázat az, ami miatt úgy érezzük, hogy olykor előre megálmodunk dolgokat.

2013. okt. 18. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
53%
Akkor helyesbítek: van kétféle magyarázat (amit egyébként köszi); ami meg nem fér bele abba, arra ott van a mindig, mindenhol előkapható "varázsszó": a VÉLETLEN.
2013. okt. 19. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!