Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nem tudom mi a metafora?...

Nem tudom mi a metafora? Valaki segítene?

Figyelt kérdés

Nyáréji tó. Jegenyék, álmodók.

Sugársokszögön körben ráng a pók.

Öreg ezüstben öreg topolyák.

Ünnepély ma a megbűvölt világ,

s nagy némajáték: éjfél s egy között

árnykúpunk hegye lassan átsöpört

az égi Gömbön, s úgy üzent felém,

hogy van a Földön túl is esemény.

De lám, a csillag újra gyúl, s tovább

hinti az űrbe halk álomporát.

Bár meg se moccan, rohan minden út.

Kúszik rólunk is a fekete kúp.

Búcsúzót gügyög a fülemüle.

Álommá zsongul a tücsökzene.

Majd a legpuhább lepke is elül,

a Hold a szomszéd kertbe menekül,

s ott játszik tovább, ezüstcsöndű fény,

a pók sokszögű tündérlemezén


Az a házi hogy Szabó Lőrinc Holdfogyatkozás című verséből ki kell keresni a metaforát és a megszemélyesítést. Segítenétek



2014. márc. 12. 15:37
 1/4 anonim válasza:
100%

Metafora=Pl." Szívemnek gyöngyháza, lelkem Iluskája" (Petőfi János vitéz) A gyöngyház Iluskát jelenti, vele azonos.

" Hé fiúk ! Amott ül egy túzok magában." ( Arany János Toldi) A túzok alatt Miklóst értjük,pedig a költő ki sem mondta.



A metafora két dolog, tárgy, esemény, vagy személy azonosítása , valamilyen külső vagy belső tulajdonság, hangulati hasonlóság alapján.



Megszemélyesítés=József Attila Határ című versében azt írja sziszeg a por. (Sziszegni élőlény szokott! Leginkább egy kígyó)

Egy másik versének a címe: Beszél a tej.( Beszélni az ember szokott- meg az állatok is kommunikálnak egymással, és az emberrel)

A János vitézben pedig ezt olvashatjuk: " Mikor a nap fölkelt, s a holdat elküldte" ( fölkelni,valakit elküldeni az ember tud.)


A fenti példákban tehát az életteen tárgyakat olyan cselekvéssel ruházta fel a költő, amire csak élő képes. Élőnek mutatta be őket.


A megszemélyesítés tehát élettelen dolgokat élőlényekre jellemző tulajdonságokkal érzelmekkel, cselekvésekkel ruház fel.


Amúgy hanyadikos vagy most?

2014. márc. 12. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A metafora összevont, egybecsúsztatott hasonlat, két fogalom, tulajdonság tartalmi-hangulati kapcsolatán alapuló szókép.


A megszemélyesítés elvont dolgokat, élettelen tárgyakat vagy természeti jelenségeket, illetve növényeket vagy állatokat az emberekre jellemző érzésekkel és tulajdonságokkal ruház fel.


először tanuld meg a fogalmakat mert ha nem tudod mit keres nem csoda ha nem találod.



megszemélyesítésre két példa: "jegenyék, álmodók." "a Hold a szomszéd kertbe menekül,"


metafora: nyáréji tó

2014. márc. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. Nagyon sok hálával tartozom neked!!


Megpróbálom kiírni a metaforákat, hasonlatokat, megszemélyesítéseket. Le ellenőriznéd nekem???? Holnapra kell. Nemsokára Megpróbálom és visszaírok.

2014. márc. 12. 17:03
 4/4 A kérdező kommentje:

Metafora: nyáréji tó, öreg ezüst, öreg topolyák, megbűvölt világ, halk álomporát, fekete kúp, ezüstcsöndű fény,


megszemélyesítés: "jegenyék, álmodok". öreg topolyák, öreg ezüst, ünnepély ma a megbűvölt világ, árnykúpunk hegy lassan átsöpört az égi Gömbön, de, lám a csillag újra gyúl s tovább hinti az űrbe halk álomporát, bár meg se moccan, rohan minden út.



Elfelejtettem hogy kell hasonlat is. Ebbe a versbe én csak egyet találtam.

pl. Az égi Gömbön, s úgy üzent felém,

2014. márc. 12. 17:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!