Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy lesz valakiből a tudomány...

Hogy lesz valakiből a tudományok doktora? Mi van a doktori iskola után? Hogy lesz a doktoranduszból doktor?

Figyelt kérdés
Bolognában BA, MA, majd ezután jön a doktori iskola. Igen, de mi van annak az elvégzése után? Hogy lesz valaki tanársegéd? MIkor meg megírni a doktorit? Ha valakit nem neveznek ki mondjuk még a doktri iskola alatt valamivé, akkor annak annyi? Aki szerez egy doktori címet, az automatikusan állást kap az egyetemen vagy kutatóintézetben?
2009. dec. 17. 02:13
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%
A doktori képzés három év. Ez alatt az idő alatt ember doktorandusz, vagyis doktori képzésben részt vevő hallgató. A tanársegéd az egy állás. Dehogy kap minden hallgató állást az egyetemen, szerinted akkor egy idő után mennyien lennének? :) Abból lesz általában tanársegéd, akinek kiemelkedő a teljesítménye. A doktorit úgy, mint a szakdogát, a képzés végére kell megírni, majd megvédeni.
2009. dec. 17. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
81%

A tudományok doktora az tök más, az egy akadémiai "rang". A másik kategória, az meg egyetemi: a phd után leszel ugye dr. de ha elhelyezkedsz egy egyetemen, lehet a státuszod tanársegéd, adjunktus, docens, egyetemi tanár. Így jön sorba.

A másik meg az mta-val kapcsolatos: tudományok doktora, kandidátus és akadémikus.

2009. dec. 17. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

"A titulus középkori kezdetei óta sokféle értelmezésen és kategorizáláson ment át, ami országonként és egyetemenként változott. Manapság a leggyakoribb doktorátustípusok a következő általános kategóriákba sorolhatók.


Tudományos (akadémiai) doktorátus: a tudományos kutatás elismerését jelképezi. E doktori cím elnyerésének feltétele egy többé-kevésbé szerény bővítése az emberiség tudásának, amit a szakterület más kutatói által elbírált publikációkban tesznek közzé. A cím átnyújtási protokolljának legtöbb helyen utolsó lépése egy téziseket is tartalmazó (disszertáció) benyújtása és annak nyilvános megvédése egy szakbizottság előtt. E kategória legelterjedtebb változata a PhD. Az Európai Unióban törvény biztosítja az egyes országokban megszerzett tudományos doktori cím elismerését az összes többi országban. A klasszikus akadémiai doktori cím (DSc.) hazai elnevezése jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia doktora ("MTA doktora"). (Köznyelvben: "nagydoktor"). Ezt a címet csak PhD. fokozattal rendelkező személy nyerheti el, fokozatszerzését követően minimum öt esztendővel. (Nem ritka, hogy húsz-harminc évbe is beletelik a megszerzése). A DSc. fokozat igen magas tudást tanúsít, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja csak DSc. fokozattal rendelkező személy lehet.


A foglalkozásdoktori cím a jogszabályban meghatározott oklevél megszerzésével járó cím. Magyarországon ilyen az általános orvosok doctor medicinæ universæ (dr. med.), a fogorvosok doctor medicinæ dentalis (dr. med. dent.), a gyógyszerészek doctor pharmaciæ (dr. pharm.), az állatorvosok doctor veterinariæ (dr. vet.) és a jogászok doctor juris (dr. jur.) titulusa.[1]


Az egyetemi doktori cím (dr. univ.) tudományos kutatómunkához kötött, egyetemeken szerzett, akadémia által el nem ismert tudományos fokozat 1983-1993 között, azaz a PhD bevezetéséig.


A tiszteletbeli doktorátus (doctor honoris causa) egy kutató formális kitüntetése egy egyetem által a szakterületén elért kiváló eredményeiért. Lehetséges azonban, hogy a cím nem akadémikus, hanem egyéb eredmények kitüntetésére szolgáljon. A doctor honoris causának nincsenek formális követelményei, viszont legtöbb esetben a kitüntetett munka felér egy standard doktori szinttel."


(wikipedia)

2009. dec. 17. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
30%

Aki elvégzi a PhD-t (doktori képzés) az megkapja a kisdoktoriját (Magyarországon). Akkor már oda írhatja a neve elé, hogy Dr. és akkor lehet tanársegéd.

Szerintem abszolút nem jelent semmit, hogy a doktori képzés alatt, vagy csak évekkel utána nevezik ki. Ha épp van üresedés és időben lépsz...

Szóval ha már meg van a PhD-d, akkor utána kell tartanod egy magyar és egy idegen nyelvű előadást és írnod egy min. 200 oldalas disszertációt. Ha ez megvan, akkor lehetsz docens.

A nagydoktorit pedig az MTA adományozza, gondolom kiemelkedő tudományos teljesítmény jutalmaként. Ennek birtokában lehetsz professzor, vagyis hivatalosan egyetemi tanár. (De persze már a tanársegédek is tanítanak.)

2009. dec. 17. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
De lehet olyan, hogy valaki elvégzi a doktori iskolát, és megírja doktoriját, meg is védi, de nem kap semmilyen kinevezést, és totál nem tud mit kezdeni majd magával?
2009. dec. 17. 21:06
 6/23 anonim ***** válasza:
54%

Van bizony, bár addigra a többség jól benyalja magát az egyetemen, és ott maradhat. Aki itt előttem azt írja, hogy a phd. címtől már vki tanársegéd lesz, az kicsit gondolkozzon már el jobban mit mondott- hogy egyből állása is lesz, ami nem igaz.

Na szóval nyalni ezerrel, akkor lesz állás. (sajnos én sosem tudtam megtenni, ezért vagyok diplomás munkanélküli)

2009. dec. 18. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
30%

Azt egy szóval sem mondtam, hogy egyből állása is lesz, csak azt, hogy tanársegéd LEHET. Ezzel a végzettséggel meg van rá a képzettsége. Mint ahogy aki elvégzi a BME építészmérnöki kart, az építész lehet. De azt senki sem mondta hogy rögtön kap is állást.

Szövegértés, általános iskola

2009. dec. 18. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Mellesleg a kérdezőnek:

Simán lehet, de ez nem jelenti azt, hogy később sem kap állást

2009. dec. 18. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

"A másik meg az mta-val kapcsolatos: tudományok doktora, kandidátus és akadémikus."


Nincs kandidátus már, az a PhD-nak felelt meg. A tudományok doktora is MTA doktora (DSc) már. MTA doktor csak PhD-val lehet valaki. Akadémikus csak DSc lehet. Kisdoktor a "foglalkozásdoktor" (az nem tudományos fokozat).

2012. szept. 24. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

Kedves Legutóbbi!

Vicces, hogy válaszoltál, már rég el is feledkeztem erről a kérdésről. :D

Azóta Phd-hallgató lettem. :)

2012. szept. 24. 23:30
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!