Hogyan viszonyultok a megújuló energiaforrásokhoz?
Személy szerint hiszem úgy vélem szükség van rájuk, mivel a károsanyag kibocsájtás nagyon veszélyes szinten van, ráadásul gyorsulva növekszik ami aggasztó, de pl. a vízenergia hasznosítás, még nagyobb károkat okoz mint egy szénerőmű. gonduljuk csak Három Szurdok Gát-ra. aztán ott a geotermia ami megintcsak gondokat vet fel. Mit csináljuk a lehűlt vízzel? pl. meg a talajszerkezetben okozott változásokat nem ismerjük.... szóval ez sem az igazi.
A nap- és szélenergia az már más tészta. Azok nagyon jók és hasznosak, de sajnos amíg nem oldjuk meg a nagy mennyiségű hatékony energiatárolás problémáját ugyanolyan "jelentéktelenek" maradnak mint ma. Ezért számom egyértelmű hogy még középtávon is csak az atomenergia kiegészítője ként funkcionálhatnak ezek az energiaforrások. Az atomenergia a jövő, főleg a tóriumos atomerőművek, a fúziós erőmű pedig 30 éve 30 évre volt, ma szintén 30 évre van, és 30 év múlva is 30 évre lesz. Nektek mi a véleményetek ezekről a dolgokról?
Egyszer menj el, és nézd meg a bősi hegyeket.
(elárulom, nincsenek ott hegyek)
Ez az erőmű nekünk is termelhetne, de nem nekünk termel. A max. teljesítménye 720 MW (1,5 paksi blokk). Csak azt akarom ezzel mondani, hogy sík vidéken is lehet vízerőművet építeni. Technológiai szempontból semmi akadálya. Természetesen hatással van a környezetére, mint minden más energiatermelési metódus. Hogy ezek a hatások pontosan milyenek, hasznosak, károsak, kicsik vagy nagyok, azt nem tudom megítélni. Való igaz, erre valók a vízügyi szakemberek.
Hülyék voltak vagy megvették az akkori döntéshozókat hogy nem finanszíroztuk az építés felét akkor miénk lenne az energia fele.... mind1 meglátjuk mi lesz ebből az egészből
Mi meg akkor építsünk a Duna-kanyarba egy óriási Hoover-gát 2-öt :D:D:D:D:D persze csak akkor ha nem pusztítjuk ki vele a Duna élővilágát
Ha mát beledumáltam, válaszolok a kérdésedre is, elsősorban villamosenergia-termelésre fókuszálva.
Megújuló és megújuló között is sok a különbség.
Sokan mondják, hogy Magyarország kiváló terepe a geotermális energia felhasználásának. Én nem nagyon értek ehhez a témához, de úgy érzem, hogy a nagy tervek és álmok ezzel kapcsolatban erősen túlzóak. Hőszolgáltatásra hasznosak lehetnek ezek a kutak (ahogy azt a Pannergy csinálja is több helyen az országban) de villamosenergia-termelésben sosem lesz 1%-nál nagyobb szerepe.
A biomassza energetikai célú égetése szvsz bűn. Csak nagyon szigorú szabályozás mellett, kis mennyiségben lenne szabad egyáltalán megengedni, és elsősorban nem komposztálható mezőgazdasági hulladékkal tüzelni. De semmiképpen sem erdők kivágásával.
A szél és fotovoltaikus energiatermelés hasznos, és támogatom, de nem úgy, mint a legtöbb zöld, akik ezek használatát az atomenergiával állítják szembe. Ha kicsit is komolyan vesszük a klímavédelmet, akkor nem engedhető meg, hogy a legnagyobb karbonmentes energiaforrás leállításaval kezdjük a "kizöldülést", ahogy ezt a németek teszik. A szél és napenergia felhasználását nem az atomenergia rovására, hanem az mellett, és a széntüzelésű erőművek fokozatos bezárása mellett kell növelni.
Nagy mennyiségű szélből és napból származó áramot viszont csak akkor lehet a hálózatba illeszteni, ha gondoskodunk a villamosenergia tárolásáról. Ennek ma egyetlen nagy léptékben is megvalósítható módja a szivattyús tározó. Magyarországnak nagyon nagy szüksége lenne legalább 1 szivattyús tározóra.
A vízről az előző bejegyzésben egy kicsit már írtam. A meglévő potenciált vétek nem kihasználni, de azért én sem örülnék egy gátnak a Dunakanyarban. Nagyon nagy előnye, hogy amíg van víz a folyóban, addig ez tulajdonképpen ingyen áram. Okos tervezéssel, a környezeti károk minimalizálhatók, de még ezzel együtt is valószínű, hogy a környezeti hatása nagyobb, mint az atomenergiának.
A zöldek egyik kedvenc mantrája az energiahatékonyság. Úgy gondolom, az ebben remélt potenciál erősen túlzó. Egyrészt a mostaninál sokkal már nem lesznek hatékonyabbak az elektromos berendezéseink. Másrészt meg egyre több a számítógép, a monitor, a kütyü, a légkondi stb. 10 év múlva talán már elektronos autók sem csak mutatóban lesznek. A villamosenergia-felhasználás várhatóan még akkor is növekedni fog hosszútávon, ha közben az energiahatékonyság esetleg tényleg javul. Ha pedig véletlenül még gazdasági növekedés is lenne az országban, lennének beruházások, költöznének ide gyárak stb. akkor végképp nem úsznánk meg, hogy áramot állítsunk elő valahogyan.
És a kedvencem amit Paks bővítése ellen is fel szoktak hozni, az az épületek hőszigetelése. Tekintve, hogy Magyarországon szinte mindenki gázzal fűt, a hőszigetelés fikarcnyit sem csökkenti a villamosenergia felhasználását. Más szempontból persze fontos, de Pakssal szemben nagyon gyenge érv. Amiért fontos az az, hogy csökkenti az orosz gáztól való függést.
És ha már fűtés, napkollektorok telepítésének állami támogatása is hasznos lenne.
Az energia felhasználásának tendenciájára egy link:
Bősnél nincsenek hegyek, viszont ők Pozsonyig visszaduzzasztották a Dunát és e mellett csökkentették a Szigetköz és a Mosoni-Duna irányába lefolyó vízmennyiséget.
Lehetne nálunk is építeni ilyet, kellene hozzá pár száz kilóméter gát meg egy duzzasztómű. A kérdés csak az maradt, hogy mit árasszunk el? :D
Ja , meg hogy ki fog megküzdeni a zöldekkel :D
A gazdasági fejlettség és a jólét egyik fokmérője az egy főre jutó energiafogyasztás. Való igaz, hogy az elmúlt években csökkent Magyarországon az energiafelhasználás, de a hosszabb távú trend egyértelmű.
Az ábrán sajnos csak 2011-ig vannak adatok. Azt a kérdést érdemes feltenni, hogy mely országokhoz szeretnénk konvergálni gazdasági fejlettségben, életszínvonalban stb. Ha Nyugat-Európához, akkor elkerülhetetlen, hogy nőjön a hazai villamosenergia-fogyasztás.
"A gazdasági fejlettség és a jólét egyik fokmérője az egy főre jutó energiafogyasztás." Szerintem ez is kezd már változni, hiszen pl. a fejlettebb nyugateurópában a passzív, nulla energiafogyasztású házak terjednek, és az Uniós irányelvek is ezt szorgalmazzák:
A világon az energetika technológiák legdinamikusabban fejlődő ágazata a megújulóké (talán az informatikánál is gyorsabban fejlődik), ebből adódóan az ilyen megoldások is egyre olcsóbbak lesznek, és a megoldások tárháza is egyre bővül. A vízenergia felhasználás pedig több évezredes tapasztalattal rendelkező máig legésszerűbb megoldás az energiatermelésben.
"a megújuló forrásból termelt villamos energia részarányának előirányzott növelésében a villamosenergia-fogyasztókra és a lakosságra valószínűleg a legkisebb gazdasági terhet hárító vízenergia-hasznosítás" ( [link] ) nálunk agyonhalgatott, nem létező megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!