Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nem igazán értem a szolfézst!...

Nem igazán értem a szolfézst! Valaki segítene?

Figyelt kérdés
Nem értem, a kis nagy szekundok meghatározását, valammint a nagy és kis tercét. Honnan tudom? Mert nagyjánól értem de ha a tanár azt mondja hogy építsek fel a giszre egy nagy tercet azt úgy már nem tudom. Valaki elmagyarázná?

#zene #zeneelmélet #szolfézs #zenetanulás #összhangzattan #Alapfokú szolfézs tanulmányok #Zenetanulmány
2014. okt. 5. 11:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Kezdjük ott, hogy vannak ugye az alaphangok, azaz :

C D E F G A H, majd újra a C.


A két C közti távolságot nevezzük oktávnak, de mondhatnánk bármi más hangot is, pl G és a következő G közt is egy oktáv van. Mint látod, az oktáv pontosan 8 hangot ölel át, de ez nem teljesen igaz.


Nézzük, miért. Hát vannak olyan hangok, amik közé "befér" egy félhang, de vannak olyanok, amik közé nem. Például a zongorán ez úgy látszik, hogy néhol a fehér billentyűk közt nincs fekete.


Két ilyen van, ezt muszáj megjegyezni: az EF és a HC. Tehát ha vizuálisan akarjuk megjeleníteni, akkor:


C D E F G A H C


Ahol tehát nagy szüntet hagytam, oda befér egy fél hang:


C C# D# E F F# G G# A A# H C


Így már minden hangköz egyenértékű, a C és a C# közt pont annyi a távolság, mint az E és az F között. Azt is érdemes észrevenni, hogy C és C közt (azaz egy oktávban) valójában nem 8, hanem 12 egyenértékű lépés van (mármint beleértve a kiindulási hangot is).


Ennél az alapvető hangköznél nincs kisebb a zenében. ezt hívják, kis szekundnak. Tehát A C-ről ciszre lépés, ami egy ugyanakkora táv mint az E-ről F-re lépés, képezi a kis szekundot. Nagy szekundnak azt nevezik, amikor a második félhangra lépsz, azaz C-ről (átugorva ciszt) a D-re, vagy E-ről (átugorva az F-et) fiszre.


Tehát kis szekund az alap, két kis szekund tesz ki egy nagy szekundot.


A terc az nagyobb a nagy szekundnál, de ugye lehet egy kicsivel nagyobb (azaz kis szekunddal), ekkor kis tercet kapsz. Tehát egy kis terchez összesen (a fekete billentyűket ÉS a kiindulási hangot is beleszámolva is beleszámolva) négyet kell számolni, a nagy terchez meg (ami két nagy szekundnyi táv) ötöt.

2014. okt. 5. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Tök jó, amiket az előző írt. De van egy egyszerűbb (?) megoldás is, legalábbis nekem egyszerűbb. Ha tudod a zongorán az akkordokat, akkor képzeld el a kezed, amivel lefogodőket. Ha dúr hármashangzatot nyomsz, a középső ujjad nagyterc távolságban van a hüvelykujjadtól, ha mollt, akkor meg kistercre.

Ha nem vagy ennyire otthon a hangzatokban, akkor is a zongorabillentyűzetet képzeld magad elé. Tanuld meg, hogy melyik hangköz hány félhangból áll, és számold ki az elképzelt billentyűzeten!

2014. okt. 5. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 hosszúhajú ***** válasza:

Mindkét válaszoló nagyon jókat és okosakat ír!


Írok én is még egyszerűbbet konyhanyelven, baromira leegyszerűsítve.

Vedd úgy, hogy minden hangköztávolság attól függ, mennyi kis szekund fér bele. Aztán így építgess.

nagy szekundba - 2 kis szekund fér

kis tercbe - 3

nagy tercbe - 4... aztán csak rakosgasd egymásra.

2014. okt. 6. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 fruzsikaaaaaa válasza:
A mi-fá és ti-dó a kisszekundok.Attól függ milyen hangnemben kell felépítened.
2015. jan. 25. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!