Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan kell megoldani ezeket...

Hogyan kell megoldani ezeket az egyenleteket?

Figyelt kérdés

Oldd meg a kovetkezo egyenleteket (x termeszetes szam) !

5+x=9

x-7=4

6x=24

45:x=5

x:7=6

3x+1=22

27=2x+3

4x-1=23

5x+3=3x+19

7(x+1)+5=4x+15



2014. dec. 5. 09:15
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyben-kettőben segítek, a többi a te dolgod lesz.


5+x=9


Ez azt jelenti, hogy van egy ismeretlen számunk, amihez ha hozzáadunk ötöt, akkor 9-et kapunk eredményül. Az egyenleteket átrendezéssel lehet legegyszerűbben megoldani. Ez azt jelenti, hogy bármit csinálhatunk vele, akármennyit hozzáadhatunk, elvehetünk belőle, bármennyivel szorozhatjuk vagy oszthatjuk, de azt az egyenlőségjel MINDKÉT OLDALÁVAL MEG KELL TENNÜNK. Végeredményként pedig azt kell elérnünk, hogy az egyik oldalon EGYETLEN x maradjon EGYMAGÁBAN.

Hogyan is tudjuk ezt elérni?


Az egyenletünk ugye így néz ki:


5+x=9


Mi azt szeretnénk, hogy csak EGYETLEN x maradjon az egyik oldalon EGYMAGÁBAN. Ehhez ki kell vonnunk 5-öt az egyenletből, ugye MINDKÉT OLDALRÓL:


5+x=9 /-5


Ekkor a következőt kapjuk:


x=9-5


9-5 ugye az 4, tehát:


x=4


Hogy jól csináltad-e az egyenletmegoldást, azt úgy tudod leellenőrizni, hogy az ERDETI EGYENLETBEN lévő x helyére behelyettesíted a végeredményként kijött értéket. Vagyis:


4+5=9

9=9


Tehát az x=4 eredmény helyes.


Lássunk egy másikat:


3x+1=22


Itt is először kivonunk egyet mindkét oldalból, hogy az x-es oldalon fogyjanak a dolgok, így ez marad:


3x+1=22 /-1

3x=22-1, vagyis

3x=21


Most 3 darab x maradt a bal oldalon, hogy tudunk ebből EGYETLEN x-et kreálni? Úgy, hogy elosztjuk 3-mal az egyenletet:


3x=21 /:3

x=21/3

x=7


Hogyan is ellenőrzünk? Visszahelyettesítjük az EREDETI egyenletbe a kapott eredményt:


3x+1=22

3*7+1=22

21+1=22

22=22


Tehát az eredmény itt is jó.

A többit próbáld meg magad a fentebbi példák alapján, és írd meg az eredményeket. Ha valamelyik nem lesz jó, akkor átbeszéljük, hogy hol és miért hibáztál, rendben?

2014. dec. 5. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Es ezt peldaul hogy kell megoldani, ha minusz van es nem + ?


x-7=4

x-7=4/- ?

2014. dec. 5. 12:59
 3/9 anonim ***** válasza:
Itt -7 -et kell kivonni. Minusz * minusz az plusz lesz, vagyis ugyanaz, mintha hozzáadnál +7-et. Minusz 7 plusz (plusz 7) az egyenlő 0. Persze az egyenlet másik oldalához is hozzá kell adni a +7-et ha az egyikhez hozzáadod, azt ne felejtsd el.
2014. dec. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Rendben, ertem es koszonom, mindjart jovok a az egyik altalam megoldott feladattal :)
2014. dec. 6. 10:32
 5/9 A kérdező kommentje:

Na szoval, igy valahogy ?


x-7=4

x07=4/-7

x=4+7

x=11

Az Ellenorzest nem tudom hogy kell.

2014. dec. 6. 11:25
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem egészen értem a megoldásod metodikáját, ugyanis a perjel után jelölted, hogy 7-et veszel el (/-7), de az egyenlet másik oldalán 7-et adftál hozzá. Továbbá a második sor értelmezhetetlen számomra(x07=4/-7). Ennek ellenére a megoldás jó, csak nem voltál elg meggyőző abból a szempontból, hogy valóban érted-e az egyenletek megoldási menetét.


Csináld ezt újra, és utána csinálj meg egy másik egyenletet is, úgy talán jobban tudom értelmezni, amit írtál. (Közben figyelj oda a szóközök alkalmazására is, azok átláthatóbbá teszik a leírásodat.)


Nem én akarok kukacoskodni, hanem a tanárod fog majd, én csak próbálom utánozni a tanárod "stílusát", amikor átnézi majd a feladataidat. Végezz precíz, pontos munkát, még ha több időbe is telik, ne foglalkozz az idővel. Az első saját magad által megoldott egyenlet a legfontosabb, ezen keresztül fogsz ráérezni az egyenletek megoldási módjának metodikájára, ezért nem számít, mennyi ideig tart a megoldása. Csak precíz és pontos legyen, az a lényeg.

2014. dec. 6. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Tehat igy oldottam meg 2 feladatot, a 3-ikba kernek toled segitseget, ha nem gond, azt nem vagom, mivel = jellel van:


1.

5+x=9

5+x=9/-5

x=9-5

x=4

Ellenorzes: 4+5=9, 9-5=4

2.

x-7=4

x-7=4/-7

x=4-7

x=3

Ellenorzes: 3-7=4, 4-7=3

3.

Ebbe kell segitseg, nem vagom az egyenlo jel miatt:

6x=24

2014. dec. 6. 13:26
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem az első válaszoló vagyok


6x = 24

Vagyis egy szám hatszorosa az 24. Melyik lehet ez a szám? No melyik? A négy.


Az egyenlet mindkét oldalát osztod hattal és akkor az egyenlet így néz ki:

x = 24 /6 = 4

x=4


Öreg, nem kamukérdéseke ezek?

2014. dec. 6. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"x-7=4

x-7=4/-7

x=4-7

x=3

Ellenorzes: 3-7=4, 4-7=3 "


Ez így ebben a formában nem jó, és még az ellenőrzés is hibás.


Ha x-7 van a bal oldalon, és elveszel belőle 7-et, akkor x-14 lesz utána a bal oldalon.


"x=4-7

x=3"


4-7 az nem egyenlő 3-mal, az -3 lesz. Nagyon nem mindegy, hogy te tartozol valakinek 3 könyvvel, vagy neked tartozik valaki 3 könyvvel.


"Ellenorzes: 3-7=4, 4-7=3 "


3-7 az nem 4-gyel egyenlő, hanem -4-gyel, és 4-7 sem 3-mal egyenlő, hanem -3-mal. Az egész feladat hibás, ezt a tanár simán kihúzza, és értékelhetetlennek minősíti, ha ezt megmutatod neki.

2014. dec. 6. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!