Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 1, milyen körülmények között...

1, milyen körülmények között jön létre csúszási surlódás, mi ennek a következménye? 2, mi a magyarázata a csúszási súrlódás létrejötténke?

Figyelt kérdés
fizika ,lecke,

2015. febr. 11. 18:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Csúszási súrlódás akkor jön létre, amikor két érintkező felület között ható erő határfelülettel párhuzamos komponense meghaladja a határfelületre merőleges erőkomponens és a nyugvó (tapadási) súrlódási együttható szorzatának értékét, ami a csúszás megindulását akadályozza (az említett párhuzamos komponenssel ellentéte irányú). Ekkor megszűnik a tapadás és csúszás indul meg, és a merőleges erőkomponens és a csúszási súrlódási együttható szorzatának megfelelő nagyságú erő akadályozza a mozgást.


A csúszási súrlódás létrejöttének oka az érintkező felületek érdessége, pontosabban a felületi geometriák interakciója. A súrlódással disszipált energia gyakorlatilag deformációra, hőfejlődésre fordítódik.

2015. febr. 12. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Az érintkező felületek bizonyos elemei ilyenkor elegendő közelségbe kerülnek ahhoz, hogy a másodrendű kémiai kötések, avagy az ún. adhéziós erők már nem elhanyagolhatóak, így mindkét anyag kisebb térfogatú elemei már egymást deformálják. Ha ezek a deformációk már túllépik a rugalmassági határt, akkor lesz maradó alakváltozás is, ami a mozgási energia rovására megy.
2015. febr. 12. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Hominida ***** válasza:

Ne hülyítsétek már szegényt.


A csúszási súrlódás egy olyan erő, amely két, egymáson elmozduló felület elmozdulását próbálja gátolni. Vagyis akkor jön létre, amikor két felület egymáson elmozdul. A súrlódás magyarázata, hogy a felületek mikroszkopikus egyenetlenségei összeakadnak, és ezt csak erő kifejtésével lehet megszüntetni, a felületeket továbbmozdítani. Tegyél egymásra két smirglit, és próbáld elcsúsztatni. Ha finomabb anyagokat teszel egymásra, kisebb erő is elég az elcsúsztatásukhoz. De ugyanez a helyzet még a felpolírozott acélnál is, csak az egyenetlenségek ott egészen aprók, a súrlódása ennek megfelelően sokkal kevesebb is.


A súrlódás az egyenetlenségek elsimításával, illetve a felületek közé tett, az egyenetlenségeket ideiglenesen feltöltő kenőanyagokkal csökkenthető.

2015. febr. 13. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Jaj, gyerekek, annyi mindent írtok, de a lényeg kimarad.


A súrlódást kétféle okra vezetjük vissza:


1. Makroszkópikus egyenetlenségek: A felületek igen érdesek, ezek egymásba akadnak mérhetően.


2. Mikroszkópikus szinten: Molekuláris erők hatása.


Kedves Hominida, sok hasznos válaszod, kiegészítéseid olvastam már, így most én is tennék egy kiegészítést:


"De ugyanez a helyzet még a felpolírozott acélnál is, csak az egyenetlenségek ott egészen aprók, a súrlódása ennek megfelelően sokkal kevesebb is."


Ez ilyen formában nem igaz!

Ugyanis ilyenkor a két acéldarab igen közel kerül egymáshoz. Sőt annyira, hogy a testek elektronjai egymással még "keverednek" is, ami a súrlódás megnövekedéséhez vezet.

Vagyis azonnal megállapíthatjuk, hogy a felületek simaságának növelésével a súrlódás csak bizonyos határig csökkenthető.


Ha satuba beszorítunk pl. 2db igen finom, gondosan megtisztított acélfelületet, kivéve bizony ennek szemtanúi lehetünk.

(Persze anyagfüggő a dolog -bizonyos kémiai háttér miatt- pl. ólom esetén jobban érzékelhető).


Szóval maradjunk annyiban, hogy ha már "fel vannak polírozva" a felületek, akkor használjunk már valamilyen kenést (és ezzel épp az elektronok "keveredését gátoljuk"). Kenés nélkül még a legfinomabban megmunkált felületek is rohadtul berágódnak, lásd pl. siklócsapágyak esete. (A hőmérsékletről meg nem is beszélve...).


Semmit nem ér a siklócsapágy, annak ellenére, hogy igen finoman megmunkált felületekről beszélünk, ha nincs megfelelő kenés. Sőt a szükséges olajfilm létrejöttéhez az alkalmazott üzemi fordulatszám megválasztása is nagyon lényeges, mindennapokban jelentkező gépészeti probléma.

2015. febr. 14. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Hasonló példa két eléggé sík és pormentes üveglemez. Nagyon is össze tudnak tapadni, néha vákuumragasztásnak is hívják a műveletet az optikai technológiáknál.
2015. febr. 14. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Hominida ***** válasza:
#4, teljesen igazad van, de én nem akartam ennyire belemenni, inkább csak a "nagyon simát" akartam valahogy jelezni. Ellenben: én nem mondtam, hogy 2 acélfelület csúszását nezzük, én csak 1 acélfelületről beszéltem, amin csúszhat fadarab is. :-)))
2015. febr. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!