Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen tudományos oka van...

Milyen tudományos oka van annak, hogy az emberek többsége jobbkezes? Esetleg milyen történelmi okok vezettek idáig?

Figyelt kérdés

2015. márc. 28. 20:22
 1/6 anonim ***** válasza:
Jelenleg csak annyit tudnak, hogy részben genetikailag meghatározott.
2015. márc. 28. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sadam87 ***** válasza:
100%

Az evolúciós hátteréről a jobbkezességnek nem sokat tudni. Már sok állatnál is megfigyelhető az, hogy az egyik oldali végtagját előnyben részesíti bizonyos cselekvéseknél, tehát ez a munkamegosztás nem csak az emberre jellemző (ennek talán az lehet a előnye, hogy így hatékonyabban végeznek/végzünk velük egyes feladatokat, mintha nem specializálódnának).

Annak magyarázatára, hogy az embereknél miért gyakoribb a jobbkezesség, számos hipotézis született, de amennyire tudom, eddig egyik sem nyert megerősítés (az is lehet, hogy több oka is van). Az egyik hipotézis szerint a bal agyfélteke vérellátása egy kicsit jobb, mivel ez van a szív felőli oldalon, ezért a működése is hatékonyabb valamivel, ezért általában az általa irányított kéz ügyesebb (bár a balkezesek is elég jól elboldogulnak, úgyhogy nem tudom, ennek mennyi alapja van).

Egy másik feltételezés szerint arra vezethető vissza, hogy az anyák általában bal kézzel tartották a gyereküket, hiszen így kerültek a szívük fölé. Ezért minden mást jobb kézzel kellett csinálniuk, ezért az vált ügyesebbé.

Olyan felvetést is hallottam, hogy talán arra vezethető vissza, hogy a katonák bal kézzel tartották a pajzsot, hogy védjék a szívüket, azaz a kardot, lándzsát jobb kézzel forgatták. Emiatt az vált ügyesebbé. Mondjuk ezzel kapcsolatban felmerül, hogy pajzsot valószínűleg csak pár ezer éve használtak az őseink, ami evolúciós időskálán elég kevés.

Én ezekről a hipotézisekről hallottam, valószínűleg vannak mások is, viszont semmilyen alátámasztott eredményről nem tudok.

2015. márc. 28. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:
A jobbkezesség dominanciája millió éves kialakulású, tehát valószínűleg nem civilizációs hatásra történt, egyszerűen genetikai túlsúlyt jelez.
2015. márc. 30. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Neked mit mondtak, amikor kicsiként véletlenül (mivel természetben a legtöbb gyerek kétkezes, és a jobb- és balkezesség egyenlő arányú) a bal kezeddel nyúltál volna valamiért ? "Nem azzal, drágám -a SZÉP kezeddel!!" -vagy valami ehhez hasonlót, ugye ?
2015. márc. 30. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha az embernek a jobb agyfélteke hamarabb kifejlődik akkor balkezes lesz..és fordítva is igaz..Nos az emberek többségének a bal agyfélteke fejlődött ki hamarabb így jobb kezesek...

Ui.: remélem nem mondtam hülyeséget, de én ilyenről is tudok

2015. márc. 30. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

+ még az előző:

Egy jobb kézre kialakított világban élünk..vagyis már manapság már vannak balkezes boltok meg stb..de kis korban sokszor a jobb kezünket kell használni bizonyos dolgokhoz így ez dominál később is..

2015. márc. 30. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!