Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki tud bizonyított fizikai...

Valaki tud bizonyított fizikai magyarázatot adni erre a lenti jelenségre?

Figyelt kérdés

Amikor 2db hajlított drótot (vagy bicikli küllőt) fogok a kezemben, viszonylag szabad mozgási teret hagyva neki, akkor miért mozdul el ez a drót/küllő, ha egy vödör víz fölött megyek át?


Tehát a víztömegnek milyen hatása van egy meghajlított vasdarabra?


2015. ápr. 18. 20:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Semmilyen.

Te mozgatod, esetleg öntudatlanul. De ezt már többen kimérték, fölösleges találgatni.

2015. ápr. 18. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Csinálj vak kísérletet.

Bekötött szemmel válaszd ki öt vödörből hogy melyik van tele vízzel.

2015. ápr. 18. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

#2, szigula


A 'gond' csak annyi, hogy így is működik...

Ráadásul még régen édesapám egy kifejezetten vízszegény nagy (több ezer négyzetméretes) portán ezt eljátszotta, és ahol a hajlított vasdarabok "elmozdultak", ott pár nappal később a kútfúrók valóban találtak vizet...


A kérdés arra vonatkozik lényegében, hogy van-e erre valami tudományosabb kísérlet, cikk, vagy valami.

Mivel a dolog nem kérdéses, hogy működik, csak azt nem tudom, hogy ennek mi a tudományos, fizikai háttere/magyarázata. :)

2015. ápr. 18. 21:44
 4/13 A kérdező kommentje:

Kb. mintha azt kérdezném, hogy mi miatt esik lefelé egy leejtett alma...

Nyilvánvaló, hogy a gravitációról van szó, ami a hatalmas tömegű föld tömegvonzása miatt van.


Na mármost ez is nyilvánvalóan minden esetben működik, a kérdés csak annyi, hogy miért, és hogyan? :)

2015. ápr. 18. 21:49
 5/13 anonim ***** válasza:

Van kísérlet erre.

Egyértelműen az ember mozgatja ilyenkor az eszközt (mindegy, hogy az mi) és az öntudatlan elvárások alapján.


A talajvíz szintje pedig nagyjából egyenletes. Egy telken, ha leásol - kb. azonos mélységben lesz mindenütt a víz.


Azt ugye tudod, hogy egy kísérlet nem kísérlet?

Az ilyen "én is csináltam egyszer, és bejött" módszer semmit sem jelent.

2015. ápr. 18. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#5


Tudsz erre valamilyen linket adni?

Esetleg valami normális , komoly kísérletet/magyarázatot?

Mert enélkül amit mondasz, az se vehető "komolyabban", mint amit én állítok tapasztalatok alapján.


Nem 1 kísérletről beszéltem. Ha pedig mindegyik kísérlet alkalmával (csukott szemmel) "véletlenül pont jókor" én befolyásoltam a mérést, akkor pedig veszek egy lottót, mert nem kérdéses hogy nyerni fogok...


Tehát amíg nem tudod alátámasztani érdemi kísérletekkel, állításokkal amit mondasz, addig semmivel nem komolyan vehetőbb a te állításod, mint az enyém. :)

(én lennék a legboldogabb, ha vagy egyik, vagy másik irányban BIZONYÍTÉKOT látnék, bár ilyennel te sem tudsz szolgálni szerintem... ;) :)

2015. ápr. 18. 22:36
 7/13 A kérdező kommentje:

#5

Ráadásul:

" Egy telken, ha leásol - kb. azonos mélységben lesz mindenütt a víz. "


Ilyet hangosan ne mondj, mert kinevetnek a hozzá értő emberek... :)

Ezt a mérést megelőzően a kútfúrók 4-5 különböző helyen végeztek próbafúrásokat (kb. azonos mélységben), és sehol nem találtak vizet.

Majd miután faterom mondta, hogy hol próbálkozzanak 2 nappal később, "véletlenül" ott ugyanolyan mélyre fúrva már volt víz.


Nyilván biztos "véletlen" ez is a te 'magyarázatod' alapján...

Bár ha egyáltalán magyarázatnak lehet nevezni egy olyan ember véleményét, aki szerint: "egy telken bárhol ásol le, mindenütt ugyanolyan mélységben mindenhol víz lesz" ... :)

(csak azt érteném, hogy miért szólnak olyanok hozzá egy kérdéshez, amihez semmi közük nincsen, ezáltal az érvelésük is alaptalan ?!? )

2015. ápr. 18. 22:46
 8/13 anonim ***** válasza:

Hogy a kísérlet pontos legyen vagy takart szemmel kéne végrehajtani a kísérletet, úgy, hogy a kísérletet végző ne tudja, hogy van-e előtte vizesvödör vagy sem (sőt a vödör létéről sem kell tudnia).


A másik lehetőség az emberi tényező teljes kiiktatása: egy jól csapágyazott tengelybe kell befogatni a pálca tömegközéppontját és alárakni a vizesvödört. A tengely elmozdulását egy, a tengelyre rögzített tükörrel és lézermutatóval lehetne nyomon követni.


Hogy a kettős vakteszt is meglegyen, a vödör elhelyezését egy, a kísérletről semmit nem tudó (tehát ő nem látja a berendezést) személlyel kell elvégezni, akinek csak annyi a feladata, hogy nézze meg egy falra rajzolt skálán egy lézerpontot, jegyezze meg a helyzetét, majd rakjon le a földre egy adott helyre egy vödör vizet, lépjen el tőle és nézze meg, változott-e a skálán a lézerpont helyzete.

Szóval hevenyészetten így: [link]

2015. ápr. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Nem mellesleg kedves kérdező a "varázsvesszőt" vagy "lengyel botot" többször tesztelték már - például az alábbi műsorban is:

https://www.youtube.com/watch?v=HpLU53qv7VA

2015. ápr. 18. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Aminek köze van ehhez, az pedig az Eötvös-inga:

[link]

csak az nem egy vödör víz kimutatására alkalmas, és nem csak egy sima drótból áll.

2015. ápr. 18. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!