Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan van ennek a mondatnak...

Szasza212 kérdése:

Hogyan van ennek a mondatnak az elemzése? "Költői műve zseniális szintézise a szinte elviselhetetlenül súlyos tartalmaknak és a legkecsesebb közvetlenségnek. "

Figyelt kérdés
alany, állitmány, határozó ilyenekre gondolok. Már egy ideje gondolkodom rajta, de csak párra sikerült rájönnöm és abban sem vagyok biztos. Nekem ez a mondat kicsit bonyolult.

2015. jún. 14. 15:30
 1/2 anonim ***** válasza:

Alapvetően nem bonyolult pedig. Kezdjük első, hunyorító ránézéssel:


[Költői műve] - ez az a szócsoport, amiről állítunk valamit, tehát itt lesz valahol az alany.


[zseniális szintézise] - ez az amit állítunk, tehát itt lesz valahol az állítmány.


[a szinte elviselhetetlenül súlyos tartalmaknak] - ez egy egybefüggő szocsoport, tehá itt minden végső soron arra van kihegyezve, hogy "tartalmaknak", és mindez valahogy az állítmányhoz tartozik.


[és a legkecsesebb közvetlenségnek.] - ez pont ugyanolyan, mint az előző szócsoport.


Nézzük kcsit kevésbé hunyorítva.


[Költői műve] - ez egy jelzős szerkezet, ahol a "költői" egy minőségjelző. Mivel itt van az alany is elásva, ezért az alany csakis az lehet, hogy "műve".


[zseniális szintézise] - nem azt állítjuk, hogy valakinek a műve zseniális, hanem azt, hogy szintézis. Tehát a zseniális megintcsak minőségjelző, az állítmány pedig az, hogy szintézise.


Akkor most csonkoljuk le a mondatot:


[Az illető] műve ennek és annak a szintézise.


Ez olyan mondat, mintha azt mondanám, hogy

A limonádé víz(nek) és citromlé(nek) (a) keveréke.

Az acél vas(nak) és króm(nak) az ötvözete.


Ezek tipikusan állandó határozóknak tűnnek. Nem tudom, hogy ezt mostanában is így tanítják-e, de én erősen annak mondanám.


Tehát megvan az alany, annak a minőségjelzője, az állítmány és annak a minőségjelzője, illetve ezek szerint van két állandóhatározónk:


Műve a tartalmaknak és a közvetlenségnek a szintézise.


Ez az alapmondat tehát. Az összes többi a másik dolgok jelzői.


Nézzük, mit nem tudunk még:


[szinte elviselhetetlenül súlyos tartalmaknak] - itt ugye valahogy minden a tartalmakra fut ki, de csak a "súlyos" lesz közvetlenül az ő jelzője. Íme: [súlyos tartalmaknak]

az elviselhetetlenül az a súlyosra vonatkozik:

[[elviselhetetlenül súlyos] tartalmaknak]

a szinte pedig az elviselhetlenül jelzője:[[[szinte elviselhetetlenül] súlyos] tartalmaknak]


Namost ha itt valakinek beugrik, hogy az "elviselhetetlenül" az inkább egy fok-mérték határozó, annak lehet hogy igaza van, mégpedig egy jelzői értékű határozó. És a szinte is. Tehát kérdéssorral:

milyen tartalmak?

súlyos tartalmak

menniyre súlyos tartalmak?

elviselhetetlenül súlyos tartalmak.

mennyire elviselhetetlenül...?

szinte elviselhetetlenül...



Az utolsó szó amire nem siekrült rájönnünk, az a "legkecsesebb", de az ugyanúgy minőségjelző, mint a "súlyos".


Hát nagyjából ennyi.

2015. jún. 14. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, ahogy nézem, az jó lett nekem, amire magamtól rájöttem, a többit meg beírom. Köszönöm mégegyszer!! =)
2015. jún. 14. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!