Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A középkorban körülbelül...

A középkorban körülbelül milyen gyorsan lehetett utazni lóháton/lovaskocsin?

Figyelt kérdés

2015. júl. 9. 17:43
 1/7 anonim ***** válasza:

Nagyjából olyan gyorsan, mint most.

A szomszéd falu (kb. 5 km) lovas ismerőseim szerint kb. 15 perc lóháton. Kocsival közel egy óra. Persze, nagyban függ, hogy a lovat milyen tempóra fogjuk, és függ az út minőségétől is.

A középkorban is hasonló értékekkel lehet számolni.

2015. júl. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
nem tudom megmondani milyen gyorsan, de én nem nevezném ugyanolyan gyorsnak mint most, mindenképp valamivel lassabban. annyiban jót írt az első hogy az utak minőségétől nagyban függött, valamint az időjárástól, mennyire volt sáros és járhatatlan, nem tudjuk milyen fajta lovak voltak, épp mennyire fáradtak, és mennyien utaztak egyszerre, ugyanis egyedül azidőben nem utazott egy nemes sem, főleg ha hosszabb táv, vagy erdőségek övezte rész, tele volt útonálókkal a vidék, ez a kíséret is minél nagyobb volt annál lassabb
2015. júl. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Én azt gondolom, hogy az utastól függött a ló képességeinek határáig. Sajnos időt nem tudok mondani km/h-ban.

A fokozatok talán az úttól és a sürgősségtől függtek inkább.

A legsürgősebb a váltott lovakkal (tervezett út), vagy a lóhalálában lehetett.

2015. júl. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
XII. Károly svéd király 1709-ben a poltavai csatában vereséget szenvedett a cár csapataitól. … Az Oszmán Birodalom területére vonult vissza. .. A törököknél vendég-fogolyként éldegélt 5 évig. … 1713-ban Bendernél összecsapásba bonyolódott a törökökkel és sikerült elmenekülnie. 1714-ben legendássá vált hosszú lovaglással – Erdélyen és Magyarországon keresztül ( emlékmű is bizonyítja, hogy Károly a Váci utca 64-ben szállt meg) – tért vissza birodalmába. Ezt az utat állítólag 2 hét alatt tette meg.
2015. júl. 15. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

Ezen már én is gondolkodtam. Pl. Budáról Szegedre ( kb.180 km) mennyi idő alatt lehetett eljutni?


Szerintem ha csak 1 lovad volt,akkor napi 30 km- nél többet nem tudtál megtenni, vagyis így 6 nap lenne.


Ha váltott lovakkal mész, van 4-5 pótlovad, akkor ez a tàvolsàg jelentösen növelhetö. Hogy mennyivel azt nem tudom. Gondolom úgy napi 50 km- re.


Kocsival, szekérrel szerintem napi 10-20 km- t lehetett megtenni.


Ha valakinek gyakorlati tapasztalata van, írja meg! Én csak történelmi könyvekböl, útleírásokból olvastam.

2015. júl. 15. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
amikor IV. Béla menekült Magyarországról a tatárok elől, akkor is iszonyat távokat tettek meg mert folyamatosan a nyomukban voltak a mongolok, és ugye még egy bizonyos számú kísérete, elit testőrség is ment vele, na ott ugye nem is volt betervezve, meg váltott lovak sem voltak előkészítve csak gondolom spontán ami akadt egy-egy útbaeső udvarházban de tény hogy meglehetett valósítani a gyorsan haladást ha szükséges volt csak mondjuk királynak kellett lenned érte :D
2015. júl. 15. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Igen. Ha nem volt érdekes, hogy mi lesz a lovakkal/nem kímélték őket, akkor lehetett a leggyorsabban haladni.


Egyébként mi történt egy lóval, ha " a fàradtsàgtól kidölt" a lovas alól? Ilyenkor elpusztul vagy egy pihenö utàn újra a régi ?



Ha nem hajszoltàk agyon a lovakat,akkor is elég gyorsan lehetett haladni, ha volt 4-5 vezetèklovad.

2015. júl. 16. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!