Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az az idődilatáció?

Mi az az idődilatáció?

Figyelt kérdés
Fénysebességnél olvastam róla egy hozzászólásban. Érdekel ez a téma.

2016. ápr. 25. 13:08
 1/8 anonim ***** válasza:
89%

Az idő "nyúlása" amiatt, hogy az objektum nagyon nagy sebességgel mozog. Ez a relativitáselméletből fakad.


Ha érdekel a téma, akkor tanuld a fizikát szép sorban. Az egyetemen (a megfelelő szakon) majd elmagyarázzák. Ha viszont kellő megalapozottság nélkül olvasol ilyen cikkeket, akkor félre fogod érteni és alapvetően téves elképzeléseid lesznek az egészről. Most észrevettél egy fogalmat, amit nem ismersz, mert szokatlan volt a szó. De gyakran ez nem lesz ennyire kilógó, hiszen sok mindent hétköznapi szavakkal mondunk, de nem azt értjük alatta. De van más jelentése is a dolognak, amit ismersz. Azt fogod behelyettesíteni, hiszen azt ismered. És ha néhány ilyen előfordul, kialakul benned az adott témáról egy torz kép, és nem lesz ember, aki ettől eltérítsen. Gyakori jelenség ez itt e fórumon.

De az igyekezeted figyelemre és tiszteletre méltó. Ne hagyd abba, csak figyelj a sorrendre. Megéri.

2016. ápr. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Biztos vagyok benne, hogy anélkül is meg fogom érteni a témát, hogy egy egyetemet elvégeznék róla és helyén tudom kezelni a szavakat. Csak IQ kérdése az egész és egy jólelkű emberé, aki szívesen elmagyarázza nekem. Nem kell Ádám és Évától persze.
2016. ápr. 25. 13:45
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Többször volt már a kérdés itt: relativitás kulcsszóval keresd. Nagyon részletes írások is voltak már.
2016. ápr. 25. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
54%

Amivel a legnagyobb probléma szokott ilyenkor lenni, az mindig az idő. NINCSEN abszolút idő. Csak helyi idő van - méghozzá mindenkinek a sajátja. Egy bot két végének különböző ideje van. Nincs olyan, hogy "egyszerre" - csakis azonos pontban mondhatod ezt.

Az egymásutánisággal is gond van: tehát előfordulhat olyan, hogy te egy adott sorrendet látsz (1. esemény, 2. esemény) - míg más fordítva látja.

Egy csomó látszólagos paradoxon következik ebből.


Persze sok mindent át lehet számolni, és mindig ki tudod számolni, hogy másnak hogyan és miként telik az ideje.

2016. ápr. 25. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Vree ***** válasza:
100%

Ez valóban hetente feltett kérdés (ha az összes relativitással kapcsolatos kérdést ("Miért nem lehet gyorsabban menni a fénysebességnél?" stb.) egy kalap alá vesszük, akkor meg naponta), egy sima Keresés (jobb felső sarokban lévő gomb) több tucat választ hozott volna. :)

És ezek valóban olyan kérdések, hogy kiragadva nem lehet őket igazán megválaszolni, ha viszon egyszer utánaolvasol a relativitáselmélet(ek)nek, akkor egyszerre megkapod az összesre a választ. (Erre- terjedelmi okok miatt- itteni válaszadó nem vállalkozhat.)


Egy rövid közelítést persze lehet adni. Mire jó a GYIK ha nem arra, hogy ugyanazt lehessen újra meg újra elmagyarázni és ezzel villogni, igaz? :D


Idődilatáció az az időeltolódás, ami két esemény között adódik két megfigyelő (vonatkoztatási rendszer) szemszögéből, ha ezek a megfigyelők vagy 1. eltérő sebességgel haladnak, vagy 2. eltérő erejű gravitációs mezőben tartózkodnak.


Ha az űrben van egy műholdam egy órával (alacsonyabb gravitáció, eltérő viszonylagos sebesség), akkor az én órámhoz képest máshogyan fogja mérni bármilyen esemény idejét, amit mindketten máshogyan fogjuk mérni olyan események idejét, amit mindketten megfigyelünk.


Ez az eltérés nem az órák működésében vagy a köztük lévő kommunikáció közben létrejövő jelenség, hanem magának a téridőnek a tulajdonsága.

2016. ápr. 25. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Biztos vagyok benne, hogy anélkül is meg fogom érteni a témát, hogy egy egyetemet elvégeznék róla"


Íme:


[link]

2016. ápr. 26. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A tapasztalat azt mutatja, hogy minél jobban átlát valaki egy kérdéskört, annál kevésbé meri biztosra állítani, hogy mindent megért benne. E jelenség nagyon egyszerű tényen alapul. Ha messziről nézünk valamit, egy nagy zöld foltnak láthatjuk. Folt, nincs mit ragozni rajta. Ahogy közeledünk, látjuk, hogy erdő. Az erdő egyszerű, fák vannak benne, nincs mit rágódni rajta. Amikor pedig benne vagyunk, érezzük igazán a hatalmasságát, és hogy milyen könnyű eltévedni benne.


Ez a helyzet az idődilatációval is. Nincs véleményem a kérdező magabiztosságáról, mert ismerem ezt a jelenséget. Kedves kérdező, ásd bele magad. Aztán meglátjuk.

2016. ápr. 26. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségeket, bele fogom ásni magam a témába és elolvasom a linkelt oldalakat is. Nem először olvasok róla, és már felszínesen értem is. Persze egyenletet nem tudnék írni róla, de kocsmanyelven el tudnám mondani a lényeget.
2016. ápr. 26. 09:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!