Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges olyan, hogy más-más...

Lehetséges olyan, hogy más-más galaxisokban máshogyan telik az idő?

Figyelt kérdés

Tehát ami itt 100.000.000 év, az ott 1 másodperc?


A dilatáció gondolatától jutott eszembe.



2016. ápr. 26. 12:24
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
Egymástól nagyon távoli galaxisok esetében lehetséges az ilyen, de kisebb mértékben. Pl. a világegyetem legszélén lévő galaxisok jóval gyorsabban haladnak, mint mi, ebből következik, hogy ott kicsivel lassabban telik az idő.
2016. ápr. 26. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
18%
A világegyetem méretéből adódóan bármi lehetséges. Ehhez hozzájön, hogy az embernek a világról alkotott elképzeléseit is erősen behatároltak (ellentétpárok mentén való gondolkodás, lineáris időszemlélet, stb.)
2016. ápr. 26. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 Mojjo ***** válasza:
100%
Nem. Ennek semmi köze az idődilatációhoz. Az egyes válaszoló különösen eltévedt a fogalmak sűrűjében. A galaxisok között a tér tágul, ezért távolodnak egymástól, nem pedig a térben száguldoznak (persze a térben is mozognak, de nem a világegyetem tágulása miatt és nem is olyan sebességgel), és az idődilatáció a térben való mozgásra vonatkozik. Ha a tér tágul, akkor nincs semmilyen idődilatáció.
2016. ápr. 26. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:
Igazából abból indultam ki, hogy ha semmit se zárhatunk ki biztosan, akkor ezt sem. Vagy akár azt sem, hogy amíg a mi földünk kifejlődött, evolúció, emberek, az alatt az idő alatt a világegyetem más helyein csak 1 másodperc telt el, tehát hiába várnánk, hogy jöjjenek aZufók, nem fognak, mert sokkal lassabban telik náluk az idő. Csak egy ötlet.
2016. ápr. 26. 12:52
 5/27 A kérdező kommentje:
Kimaradt, hogy ezáltal még lehet, hogy ki sem fejlődött más faj.
2016. ápr. 26. 12:53
 6/27 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ebben a formában szerintem nem, viszont lehet, sőt, biztosan van valamennyi, talán mérhetetlen mértékű idődilatáció egy galaxison belül a középponttól való távolság függvényében.

Befelé haladva egyre mélyebb gravitációs kútban keringenek a naprendszerek, plusz a szűkebb pályán gyorsabban is, mint a "peremvidék" rendszerei. Ez alapján a belsőbb rendszerek ideje némiképp lassabban kell, hogy teljen. Persze attól függően, mekkora rádiuszon, milyen tömegű galaxismagok körül.

2016. ápr. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 Mojjo ***** válasza:
100%
@4: Kérdező, ez bizonyosan nem stimmel. Akkor a távoli galaxisok több tulajdonsága is láthatóan változna. Kapásból pl távoli galaxisokban tapasztalt szupernovarobbanások lefutási ideje, ami egy jó támpont. De van még bőven támpont. A lényeg az, hogy de, ez teljes mértékben kizárható, nemt elik máshogy ott az idő. A Wadmalac által említett jelenség létezik, de ez a mi galaxisunkra is igaz.
2016. ápr. 26. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:
Értem. És az lehetséges, hogy más tejútrendszerekben más a fizika? Vagy egy erős kérdés: Nem lehet, hogy az ősrobbanással létrejött Világegyetem nem az egyetlen világegyetem? Csak nem látjuk a többit, olyan messze vannak?
2016. ápr. 26. 13:44
 9/27 Mojjo ***** válasza:
100%

@8: egyrészt elméletileg is nehéz lenne megmagyarázni a dolgot, tekintve, hogy ugyanabból az anyagból felépülő, ugyanabból keletkező valami miért viselkedik máshol máshogy. Hasonló a kérdés, mintha svájcban az órásmester megcsinálna két órát, eladja az USA-ba az egyiket, Magyarországra a másikat és megkérdeznék tőle, hogy nem lehetséges-e hogy New-Yorkban az egyik tökmáshogy fog működni, mint a másik Budapesten. Szerintem eléggé furcsán nézne a kérdezőre.


Ez persze csak az egyik dolog, attól, hogy elméletileg is igen erősen azt várjuk, hogy a fizika törvényei mindenhol ugyanazok legyenek, még érhetnének meglepetések. De ugyanúgy viselkedik minden galaxis. Megnézzük a színképüket: úgy viselkedik, ahogy várnánk. Megnézzük a mozgásukat: úgy viselkedik, ahogy várnánk. Szóval nagyon úgy tűnik, hogy minden pontosan úgy működik a távoli galaxisokban is, ahogy azt az itt, a Tejútrendszer szélefelé megalkotott fizika alapján várjuk.


A másik kérdésre pedig: ha csak a távolság miatt nem látnánk a többi világegyetemet, akkor azok miért lennének "más" világegyetemek? Van egy kis burok a kettő között, amin azért át tud haladni a fény? Vagy el vannak egymástól választva a nagy "semmi" (tehát még tér sem) által, de ezen is át tud haladni a fény? Vagy hogy kell elképzelni?

Természetesen amúgy létezhetnek a miénken kívül is más világegyetemek.

Ja, apropó: a mi világegyetemünk ismeretlen nagyságú részét egész biztosan nem látjuk. És jelenleg, innen nem is láthatjuk, még elvileg sem. Az ősrobbanás ugye 13,7 milliárd évvel ezelőtt történt, tehát egy 13,7 milliárd fényév sugaró gömbben tudunk szemlélődni. Ez valós kb 46 milliárd fényév sugarat, tehát egy 92 milliárd fényév átmérőt jelent. A világegyetem azonban nagyjából bizonyosan nagyobb ennél. Hogy mennyivel, nem tudjuk. Tehát bőven van még a láthatáron túl más. De az a mi világegyetemünkhöz tartozik.

2016. ápr. 26. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

"nem az egyetlen világegyetem?"

Lehetséges, de ezekről igazából nem tudhatunk semmit.


"Csak nem látjuk a többit, olyan messze vannak?"

Nem, ez biztos nem igaz. HA létezik egyáltalán egy másik világegyetem - az NEM LÁTHATÓ a miénkből. Semelyik pontjáról. Úgy képzeld el ezeket, mint pl. egy könyv lapjait: az egyik lap nem festi be a másikat, hiába van mellette. Függetlenek.


ESETLEG a gravitációjuk hat egymásra, de ezt igen nehéz kimérni.

2016. ápr. 26. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!